شنبه     29/شهریور/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1989

در آيين غبار روبي مطرح شد:

تسريع در اتمام پرو‍ژه آستان مقدس امام زادگان باقريه (ع)حمايت دولت و كمك خيرين را مي طلبد

پروژه ساخت و توسعه آستان مقدس امام زادگان باقريه (ع) به عنوان يك مكان فرهنگي و مذهبي نياز به حمايت بيشتر دولت و همچنين همراهي و كمك خيرين دارد.

اولين آيين غبار روبي آستان مقدس امام زادگان باقريه (ع)در سال 96 با حضور رئيس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبي انجام شد، در اين آيين مهندس محمد هادي آرين به همراه معاونانش غبار روبي اين مكان مقدس را انجام دادند.

وي پس از انجام اين آيين و بازديد از طرح هاي عمراني آستان مقدس امام زادگان باقريه(ع)در گفت و گو با خبرنگار ما شركت در اين آيين را براي خود سعادتي دانست و گفت: براي توسعه طرح هاي عمراني اين آستان در قانون بودجه از اعتبارات استان ي كمك هايي داشتيم البته با توجه به اين كه اين آستان مورد توجه همشهري هاي بيرجندي و نيز تنها بقعه اي است كه در داخل شهر قرار دارد به عنوان يك مكان فرهنگي و مذهبي بايد توجه خاصي به آن داشته باشيم.

مهندس آرين ابراز اميدواري كرد با پيگيري هايي كه قرار است انجام شود بتوان در اجراي اين طرح هاي عمراني از آستان قدس رضوي نيز كمك گرفت.

معاون بهره وري و اقتصادي موقوفات و بقاع استان نيز در حاشيه اين آيين گفت:با توجه به جمعيتب كه در مراسم هاي مختلف در اين مكان گرد هم مي آيند با كارشناسان و طراحان توسعه حرم به اين نتيجه رسيديم كه طرح قبلي كفاف جمعيت مشتاق و بهره مند از اين مكان را ندارد بنابراين طرح تغييراتي پيدا كرد و مقرر شد ابتدا صحن ورودي و گلدسته هاي آستان اجرا شود.

حجت الاسلام پرويز بخشي پور با اشاره به اينكه قرار است در اين مكان به مساحت 60 هزار متر امكاناتي در خور شهروندان و زائران محترم ساخته شود افزود: احداث بقعه جديد آستان مقدس ،تسهيلات اقامتي شامل هتل و زائر سرا ،احداث مسجد و حسينيه ،ساخت گنبد و گلدسته ،تاسيسات گرمايشي و سرمايشي ،سرويس بهداشتي و حمام،احداث مجتمع هاي آموزشي و نيز ايجاد امكانات مراكز فرهنگي و تفريحي از جمله كتابخانه ،پارك و فضاي سبز جزو اين طرح توسعه محسوب مي شود كه در دست اجراست.

وي با تاكيد بر اين كه درآمد بقعه صرف هزينه هاي آستان از جمله آب و برق و خدمات مي شود و براي انجام طرح ها كفاف نمي كند تصريح كرد براي اينكه بتوانيم هرچه سريع تر اين طرح را به اتمام برسانيم به اعتبارات دولتي و كمك خيرين نياز داريم .چرا كه هر چه قدر اجراي طرح طولاتي تر شود هزينه هاي ساخت و ساز نيز به نصبت افزايش يافته و طرح عمراني همچنان كند پيش خواهد رفت.

بخشي پور از رئيس سازمان برنامه و بودجه خواست براي تامين اعتبار اين طرح كه يك طرح فرهنگي به شمار مي رود همكاري كند علاوه بر اين يادآور شد در شهر هايي كه بقعه اي در داخل شهر وجود دارد شوراي شهر اعتباري را به عنوان كمك به مكان فرهنگي و زيارتي در نظر مي گيرد كه متاسفانه در بيرجند هنوز اين درخواست به موافقت شوراي اسلامي شهر بيرجند نرسيده است.

وي در پايان اعلام كرد واقفان و خيران عزيز مي توانند براي اعطاي كمك هاي نقدي و غير نقدي به دفتر آستان مقدس و يا صندوق راسخون واقع در خيابان مطهري مراجعه كنند.