سه شنبه     13/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 262

E5A2317

دستور کار جلسه:

ـ استفاده از ارشادات نماینده ولی فقیه و امام جمعه بیرجند

ـ گزارش عملکرد 3ماهه 98 شورای زکات استان

ـ بررسی راهکارهای جذب زکات

 مباحث مطروحه:

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛  شورای زکات استان به ریاست حجت الاسلام سیدعلیرضا عبادی، امام جمعه بیرجند و نماینده ولی فقیه در استان و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، مجید پورعیسی، رییس سازمان و اعضاء شورا شنبه 98/4/22 برگزار شد.

           نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: مسئله زکات در قرآن کریم ناظر بر دو معنی است، یک معنی همان زکات فقهی است که بر اشیای خاصی تعلق می گیرد و معنی دیگر آن عام و فراتر از تعریف فقهی آن است و انواع و اقسام انفاق ها را در بر می گیرد. حجت الاسلام و المسلمین عبادی تصریح کرد: ما هر زمانی که در رابطه با مسئله زکات، کار خیر و انسان دوستی حرف می زنیم تنها یک جهت را در نظر گرفته و آن این است که تنها مشکلی از فقیر برطرف گردد، اما مسئله این نیست زیرا بیش از آنکه یک فقیر برای اشباع از غذا به نان نیاز داشته باشد، فرد غنی نیاز به کمک کردن و کار خیر دارد.

 وی با اشاره به اینکه احیای زکات تنها به نفع فقیر نیست بلکه به نفع غنی نیز می باشد، گفت: باید برای ترویج و تشویق مردم به پرداخت زکات گزارش های شفاف به مردم ارائه شود.

 حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان کرد: زکات دادن آثار و برکات فراوانی دارد و کسانی که راه ائمه اطهار علیه السلام را ادامه می دهند همواره انفاق می کنند.  وی با بیان اینکه کسانی که در احیای زکات کمک می کنند کارشان در واقع احیای سنن اسلامی در جامعه است، گفت: باید معادل زکاتی که از مردم مناطق مختلف جمع آوری می شود دولت کمک کند تا در همان منطقه هزینه شود چرا که این امر موجب ترویج زکات و انجام این واجب الهی در جامعه می شود.

         مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده به بیان برنامه های پیش رو در سال 98 پرداخت.

گفتنی است در پایان جلسه اعضاء پیشنهاداتی را در خصوص راهکارهای جذب زکات ارائه نمودند.

مصوبات:

ـ مصوب شد به منظور تشویق امر زکات و مطابق قانون زکات، پروژه های عام المنفعه در مناطق جمع آوری زکات با اعتباری حداقل معادل وجوه جمع آوری شده تعریف و اجرایی شود و مکاتبات و پیگیری های لازم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان انجام شود.