دوشنبه     01/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 2266

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبيبه گزارش روابط عمومي سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبي؛ مهندس آرین رئیس سازمان صبح امروز در جلسه شوراي اداري استان حضور یافت .

 

در این جلسه استاندار خراسان جنوبی به اقدامات دولت در استان در ۷ ماه اخير اشاره كرد وافزود: در طول اين مدت خدمات بسيار مناسبي در حوزه هاي مختلف از جمله بهداشت و درمان، راه ، معادن و نيز راه آهن صورت گرفته كه قابل تقدير بوده و نشان از توجه جدي دولت به اين استان است.

پرويزي، به خدمات دولت در حوزه بهداشت و درمان اشاره كرد و افزود: تمامي مصوبات سفر قبلي وزير محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي به استان با نظر مساعد و پيگيري هاي مجدانه ايشان عملياتي و اجرايي شده است كه در حال حاضر شاهد افتتاح بخشي از آنها هستيم. وي يادآورشد: افتتاح اورژانس بيمارستان قاين با ۲۴۰۰ متر مربع زيربنا، افتتاح مركز راديو تراپي و شيمي درماني بيرجند و نيز تجهيز همزمان با ساخت بيمارستان فردوس را از جمله اين اقدامات است.

مقام عالي دولت در استان، به اقدامات دولت در حوزه راه هاي استان اشاره كرد وافزود: فعال شدن پروژه محور بيرجند – قاين از جمله اقدامات در اين حوزه است اين در حاليست كه مقدمات شروع پروژه بهسازي و روكش ۱۰۰ كيلومتر از محور نهبندان – سربيشه با ۱۳ميليارد تومان اعتبار از ديگر اقداماتي است كه در اين مدت به انجام رسيده است.

پرويزي، با اشاره به اينكه با تكيه صرف بر اعتبارات و منابع دولتي پروژه اتصال استان به خط ريلي راه آهن سراسري به نتيجه نخواهد رسيد، افزود: بايد تلاش كنيم تا با مشاركت بخش خصوصي و نيز از طريق فاينانس هاي خارجي اين پروژه به نتيجه برسد كه تلاش ها و پيگيري هاي خوبي نيز تاكنون در اين رابطه به انجام رسيده است.

وي با بيان اينكه اولويت ما اتصال بيرجند به خط ريلي است، افزود: از اين رو اجراي پروژه بيرجند – كال شور به طول ۲۷۰ كيلومتر را در فاز نخست در اولويت كاري قرار داده ايم تا بتوانيم بعد از آن نسبت به اجرايي كردن پروژه اتصال استان به خط ريلي راه آهن سراسري اقدام نماييم. استاندارخراسان جنوبي، پرويزي، به خشكسالي هاي چندين ساله دراستان اشاره كرد وافزود: با مذاكراتي كه صورت گرفت امسال براي اولين بار بارورسازي بارها در استان عملياتي شد كه داراي ثمرات بسياري خوبي نيز بود.

وي تامين آب شرب استان را يكي از خواسته هاي مهم مردم استان دانست و تصريح كرد: انتقال آب از دشت آهنگران ، انتقال آب از دشت خوشاب و نيز انتقال آب از برخي استان هاي مجاور در دستور كار قرار گرفته و به نتايج بسيارخوبي نيز تاكنون دست يافته ايم. مقام عالي دولت در استان، با بيان اينكه با پيگيري هايي كه صورت گرفته در حال حاضر تمامي مسئولين ارشد كشوري به اهميت موضوع انتقال آب به استان وقوف كامل دارند، افزود: با تلاش هايي كه صورت گرفته براي اولين بار طرح بزرگ انتقال آب از درياي عمان به استان وارد فاز مطالعاتي شده و مطالعات آن شروع شده است.

پرويزي ، با اشاره به اينكه ۴۵ ميليون متر مكعب آب براي ۳۵ سال آينده استان در اين طرح پيش بيني شده است افزود: اجراي اين طرح بزرگ ۱۵۰۰ ميليارد تومان اعتبار نياز دارد كه اميدواريم روش هاي تامين اين اعتبار هر چه سريع تر از سوي وزارت نيرو به نتيجه برسد. وي با بيان اينكه در حال حاضر مخازن بزرگ نفتي بيرجند با صرف اعتباري بالغ بر ۳۵ ميلياردتومان آماده بهره برداري است، افزود: ورزشگاه ۱۵ هزار نفري بيرجند و كارخانه سيمان باقران نيز آماده بهره برداري هستند كه اميدواريم در سفر آتي رئيس جمهوري به استان به بهره برداري برسند. استاندارخراسان جنوبي، افزود: كارخانه فولاد قاين ۱۸ ميليون يورو تسهيلات فاينانس نياز داشت كه اجرايي شد و اميدواريم يكي از فازهاي اين كارخانه به بهره برداري برسد؛ اين در حاليست كه طرح زغال سنگ پروده ۴ طبس نيز ۸۰ ميليون دلار تسهيلات خارجي نياز داشت كه اقدامات اوليه آن به انجام رسيده است.

وي ادامه داد: كارخانه كك طبس نيز ۳۰ ميليارد تومان اعتبار نياز داشت كه با دفاعي كه از اين پروژه در كارگروه تسهيلات و رفع موانع توليد در سطح ملي صورت گرفت مشكل اين كارخانه نيز مرتفع شد.

استاندارخراسان جنوبي، ادامه داد: با مذاكرات و پيگيري هايي كه صورت گرفت دولت با اختصاص ۱۰۰ ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت به كشاورزاني كه بر اثر خشكسالي و سرمازدگي دچار خسارت شده اند ،با كارمزد ۴درصد و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله موافقت كرده است.

پرويزي، در پايان ضمن تقدير و تشكر از تلاش و كوشش مسئولين و مديران استان در بخش هاي مختلف در طول سال ۹۵ تصريح كرد: شان ومنزلت مديران خدمت به مردم و تلاش براي رفع آلام و مشكلات مردم متدين خراسان جنوبي است و در اين راه بايد از تمام توان و ظرفيت كاري و اداري خود نهايت استفاده را ببرند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبي