جمعه     16/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 289

5V3A2208

دستور کار جلسه:

1ـ نحوه اجرای ماده 62 قانون الحاق برخی مواد به قانون مقررات مالی دولت (2) توسط سازمان تأمین اجتماعی و مستثنی نمودن کارفرمایان و کشاورزان از معافیت های مربوطه

2ـ تعیین اعضای جدید شورای گفتگو(نمایندگان بخش خصوصی)

3ـ تعیین تاریخ برگزاری شورا در سال 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به ریاست استاندار و با حضور نماینده مردم نهبندان و سربیشه، رییس سازمان، معاونین استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط در استان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند و نمایندگان بخش خصوصی، یکشنبه 98/4/16 برگزار شد.

مباحث مطروحه:

           محسن احتشام، رئيس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزی بيرجند ضمن اشاره به بازدیدهای هفتگی استاندار از واحدهای تولید استان گفت: این حرکت مدبرانه استاندار نشات گرفته از یک حرکت جهادی است و عزم و اراده تولیدکنندگان را برای اشتغال و فعالیت های اقتصادی بیشتر، چند برابر کرده است؛ وی ابراز امیدواری کرد: در این بازدیدها مشکلات و تنگناهایی که تولید کنندگان ما در این سالها با آن روبرو بوده اند حل شود و شاهد رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در استان باشیم. احتشام گفت: گفتگوی بخش دولتی و خصوصی بسیاری از موانع و مشکلات حوزه تولید را رفع و باعث بهبود فضای کسب وکار می شود و این همکاری دولت در حل مشکلات بخش خصوصیف رونق تولید را در پی خواهد داشت.

رئيس اتاق بازرگانی عنوان کرد: باید قانون توسط بخش دولتی برای بخش خصوصی به خصوص در استان محروم و کم برخوردار خراسان جنوبی رعایت شود. وی در خصوص دستور کار اول جلسه گفت: بر اساس قانون، کارفرمایان نیز مشمول معافیت بیمه می شوند ولی از نظر سازمان تأمین اجتماعی کارفرمایان مشمول قانون معافیت بیمه نمی شوند و این قانون تنها کارگران را شامل می شود.

 در ادامه روسای کمیسیونهای ذیل شورا گزارشی از عملکرد خود در یک سال گذشته ارائه نمودند و نمایندگان بخش خصوصی نیز به بحث و تبادل نظر در خصوص دستور کار جلسه پرداختند.

          مجید پورعیسی، رییس سازمان با بیان اینکه هیچ چیز بر قانون ارجح نیست گفت: شورای گفتگو دولت با بخش خصوصی باید یک سیاست ارادی داشته باشد و پس از رأی گیری، استعلام لازم به موازات آن از شورای کشور هم پیگیری شود. وی در خصوص گزارش های ارائه شده در شورا گفت: انتظار داریم این گزارش ها یک خروجی و مصوبه قابل اجرا داشته باشد.

در نهایت و پس از توضیحات درویش، مدیرعامل تأمین اجتماعی استان، معافیت کارفرمایان از تخفیفات بیمه ای تصویب و مقرر شد این مصوبه در شورای گفت گو دولت و بخش خصوصی در سطح کشور نیز مطرح و بررسی شود.

محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی گفت: باید دستور کار جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی، که در حل موانع و مشکلات بخش خصوصی تأثیرگذار است، از قبل مشخص باشد و جلسات طبق دستورکارها برگزار شود تا بتوانیم تصمیم گیری خوبی داشته باشیم. وی افزود: یکی از اهداف اصلی شورای گفتگو که به عنوان قانون در مجلس شورای اسلامی وضع شده اینست که از این ظرفیت قانونی ایجاد شده بتوانیم بخشنامه ها، دستورالعمل ها و شیوه نامه هایی که به نوعی مانع کسب و کار است را اصلاح، حذف و یا با وضع مقررات جدیدی رفع کنیم و باعث بهبود بخش خصوصی در کشور باشیم.

مقام عالی دولت در استان بیان داشت: بحث بازاریابی از موضوعاتی است که درهر بازدیدی که از واحدهای تولیدی صورت گرفته نسبت به ایجاد بازارهای جدید و بازاریابی درخواست شده است وتأکید ما بر بازاریابی درافغانستان است و طی دیداری که اخیرا توسط وزیر صمت و مسئولان در افغانستان انجام شده به زودی شاهد برپایی نمایشگاهی در مزار شریف خواهیم بود. تلاش می شود بتوانیم بازار جدیدی در عراق، افغانستان، پاکستان و در اقلیم کردستان داشته باشیم.

وی بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی تأکید و افزود: قصد ورود به موضوع را به صورت مستقیم نداریم بلکه نقش ما ارتباط دادن بخش خصوصی استان با بخش خصوصی در کشورهای هدف است

پیشنهادات:

استاندار پیشنهادات زیر را ارائه نمود:

ـ با همکاری استانداری از تجربیات سایر استان ها در این زمینه استفاده شود

ـ توقع داریم کمیسیون ها فعال شود و در اتاق بازرگانی شاهد خروجی های مثبتی باشیم.

مصوبات:

ـ معافیت کارفرمایان از تخفیفات بیمه ای تصویب و مقرر شد این مصوبه در شورای گفت گو دولت و بخش خصوصی در سطح کشور نیز مطرح و بررسی شود.

ـ تعیین اعضای جدید گفتگو نماینده گان بخش خصوصی به منظور برگزاری جلسه کارشناسی به جلسه بعد موکول شد.

ـ مقرر شد پنج شنبه آخر هر ماه جلسات شورای گفتگو بخش خصوصی با دولت برگزار شود.

5V3A2203