جمعه     16/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 272

IMG 2729

دستور کار جلسه:

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ جلسه بررسی نحوه پاسخگویی به استعلامات طرح های سرمایه گذاری با استفاده از لایه های GIS با حضور معاون اقتصادی استاندار، رییس سازمان، معاون و کارشناسان آمار سازمان و نمایندگاه دستگاه های اجرایی شنبه 98/4/15 برگزار شد.

مباحث مطروحه:

         ضامن، معاون آمار واطلاعات سازمان ضمن تأکید بر سرمایه گذاری، به برخی مشکلات سرمایه گذاری در استان اعم از اقلیم، نوسانات نرخ ارز، مدت زمان دریافت استعلامات، جذب سرمایه گذار پرداخت . وی در ادامه به نرخ بیکاری وتورم در استان اشاره نمود واز دستگاه های اجرایی خواست زمینه ای فراهم تا روند جذب سرمایه گذار در استان تسهیل شود.

        بهروزی، معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصاد ودارایی استان با اشاره به شاخص های تولید در استان و مشکلات بخش دولتی و عمومی برای سرمایه گذاری، بخش خصوصی را بهترین گزینه برای سرمایه گذاری بر شمرد و به اصول جذب سرمایه گذار از جمله تأمین منابع مالی، اطلس و نقشه اقتصادی برای طرح های سرمایه گذاری تأکید و به روند صدور مجوز در استان از 220 روز تا یک سال اشاره نمود. وی خاطرنشان کرد: برخی مشکلات را در پاسخگویی به استعلامات از جمله استعلامات مشروط، عدم تفویض اختیار بعضی دستگاه ها از مرکز، اولویت های استعلام مطرح و به تبادل اطلاعات بین دستگاه ها تأکید نمودند.

        

        مجید پورعیسی، رییس سازمان بیان کرد: اگردر بعضی مباحث هماهنگی، مشارکت، انسجام و هم افزایی داشته باشیم یک سری  اهداف عالی استان عملیاتی و اجرایی می شود. تعیین نقشه جامع سرمایه گذاری، به زیرساخت نیاز دارد و در سهولت روند کار به سرمایه گذار کمک می کند. ما اطلاعات را در پهنه سرزمینی خاص داریم و می توانیم با توجه به آن، زیرساخت ها، پایداری زمین و دسترسی به بازار و... را در لایه های  GIS بررسی کنیم. ما آن مختصاتی را نیاز داریم که به سرمایه گذار کمک کند تا بتواند درست تصمیم بگیرد که آیا بماند یا نه؟ اگر این اتفاق بیفتد به سیاستگذار کمک می کند که در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاعات را ارائه دهد.

وی درخواست نمود این قبیل جلسات متعدد تشکیل شود و با سفر به سایر استانها  از تجربه آنها استفاده شود چرا که هدف ما این است دارایی ها در استان تبدیل به ثروت شوند و از آنها بهره مند شویم.

        مشیرالحق عابدی، معاون اقتصادی استاندار تصریح کرد: با تأکید استاندار در بهره گیری  و بهره برداری از طرح آمایش سرزمین ، این طرح که سال های قبل توسط اساتید برجسته دانشگاه بیرجند برنامه ریزی و تهیه شده امسال اجرایی و عملیاتی شود و با توجه به نظر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در رابطه با مسائل زیرساختی، ایده زمین های فریز شده برای سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در محیط خارج از شهرک های صنعتی و یا نواحی صنعتی دارند مطرح شد و اماکنی همچون کارخانه های فرآوری در اولویت خواهند بود.

وی افزود: پیش جلسه ای با مدیران دستگاه های مرتبط در حوزه اقتصادی برگزار شد و هم اکنون اجماع و همکاری دستگاه های دخیل در این موضوع را می طلبیم، عابدی بر گفت و گوی مشترک در این راستا و انجام بهترین اقدامات تأکید کرد. وی پیشنهاد کرد با توجه به اینکه استان زنجان استان پیشرو در این طرح می باشد از تجربیات آنها استفاده شود تا خراسان جنوبی بتواند به عنوان استان دوم کشور فعالیت کند. معاون اقتصادی استاندار گفت: درست است که سرمایه گذار داریم اما باید محیط آماده باشد. سازمان اگر برنامه ریز باشد تحقق اهداف ممکن خواهد بود و با توجه به اینکه پیشنهاد اولیه طرح توسط رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مطرح شده است، امیدواریم با مدیریت ایشان نقشه جامع سرمایه گذاری را در استان به نتیجه برسد و فرصت و زمینه ای برای سرمایه گذار و سرمایه گذاری در استان فراهم شود.

در پایان نماینده دستگاه های اجرایی روند استعلام و وضعیت لایه های GIS موجود در دستگاه ها را توضیح داده و به مشکلات تهیه و به روز رسانی آن ها اشاره نمودند.

پیشنهادات: