سه شنبه     06/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 294

IMG 2612

 دستور کار جلسه:

-1 ارائه روش ها ، مدل ها و رویکردهای اشتغالزایی روستایی متناسب با ساختار جوامع محلی

-2 ارائه اسناد استراتژی معیشت و اشتغالزایی روستاهای هدف پروژه ترسیب کربن در استان

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ چهارمین جلسه بازنگری سند توسعه اشتغال استان به ریاست مجید پورعیسی، رییس سازمان و با حضور اکبرسهرابی، مشاور پروژه بین المللی ترسیب کربن در استان ، نمایندگان دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی در حوزه اشتغال،تشکل ها، تعاونی ها، NGO های مرتبط با حوزه کسب و کار پنجشنبه 98/4/13 برگزار شد.

مباحث مطروحه:

     اکبر سهرابی، مشاور طرح مطالعاتی ترسیب کربن در استان (شرکت کارآفرینی نگین حاتم کویر) گفت: این طرح در تعدادی از روستاهای شهرستان های زیرکوه، فردوس، درمیان و خوسف انجام شده است و در این طرح سه الگوی توسعه و ایجاد اشتغال در روستاها با تمرکز بر کسب و کارهای موجود در روستا، احیای کسب و کارهای از میان رفته و ایجاد کسب و کارهای جدید مدنظر قرار داشته است.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، الگوی توسعه و بهبود کسب و کارهای موجود دارای پایداری بالا، زود بازه، کم هزینه و کم ریسک است اما اشتغال آن پایین و مشارکت دهک های پایین کم است.مجری طرح مطالعاتی ترسیب کربن در استان ادامه داد: همچنین الگوی ایجاد کسب و کارهای جدید بسیار پرهزینه و با ایجاد اشتغال بالاست و این الگو مناسب برای افراد فقیر و بیکار است لذا کمترین پایداری را دارد و ریسک آن بالاست.

وی اضافه کرد: الگوی ایجاد کسب و کارهای نابود شده نیز مناسب برای فقرا و بیکاران است و ایجاد اشتغال آن بالاست از طرفی پایداری آن کمتر، پرهزینه، دیربازده و ریسک آن بالاست. سهرابی یادآور شد: بر اساس مطالعات انجام شده، ناشناخته بودن محصولات، عدم تبلیغات کافی و مناسب، عدم قیمت گذاری کارشناسی شده محصولات، متفاوت بودن کیفیت محصولات، عدم آشنایی با بازارها، کانال های عرضه محصولات سالم ازجمله مشکلات صنایع تبدیلی، تکمیلی و مشاغل خرد در روستاهاست.در مطالعات انجام شده مشکلات بخش های مختلف مرتبط با اشتغال روستاها از جمله دامداری، صنایع دستی، گردشگری، کشاورزی و سایر شناسایی شده است.

مجید پورعیسی، رییس سازمان با تأکید بر لزوم هم افزایی دستگاه‌های اجرایی در زمینه اشتغال عنوان کرد: با همکاری و هم افزایی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی می توان مسایل و مشکلات مربوط به اشتغال را رفع کرد و راهکارها و برنامه های جدید ارائه داد.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری اینگونه نشست ها سبب ارتقای سطح اطلاعات دستگاه های ذیربط، استفاده از ظرفیت های مختلف و متنوع برای ایجاد اشتغال بهتر و پایدارتر می شود.پورعیسی گفت: پارسال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از محل صندوق توسعه ملی در اختیار استان ها قرار گرفت اما امسال هنوز این اعتبار ابلاغ یا اختصاص نیافته است.

در پایان در خصوص سوالات مطرح شده بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

پیشنهادات:

ـ شرکت کنندگان در جلسه طرح و پروژه های پیشنهادی خود در راستای توسعه استان را به سازمان ارسال نمایند.

ـ ارائه پیشنهاداتی که از ظرفیت نهادهایی مانند ایمیدرو، ایدرو، شرکت های سرمایه گذاری، بانکها و ... در راستای توسعه استان بتوان بهره برد.

ـ دستگاه های اجرایی از برنامه ها و طرح های ارائه شده در جلسه در زیرمجموعه های خود ارائه، بررسی و اجرایی نمایند.

ـ اداره کل منابع طبیعی استان طرح ارائه شده ترسیب کربن را با دستگاه های تخصصی مانند کشاورزی و... مورد بررسی مجدد قرار داده و شرایط اجرایی شدن آن را فراهم آورد.

دانلود فایل ارائه