سه شنبه     06/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 266

IMG 2503

موضوع دیدار: بررسی مشکلات مالی و مطالبات فرهنگیان استان

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ واقعی، مدیرکل آموزش و پرورش استان با مجید پورعیسی، رییس سازمان دیدار و گفتگو کرد.

مباحث مطروحه:

            واقعی، مدیر کل آموزش و پرورش اظهار کرد: کمبود اعتبارات، عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و کاهش روز افزون سرانه مدارس علی رغم تورم بالا مهم ترین مشکلات موجود بر سر راه آموزش و پرورش خراسان جنوبی در بحث مالی و اعتباری به شمار می رود. وی با اشاره به رشد جمعیت دانش آموزان استان در سال تحصیلی آینده خاطر نشان کرد: برای سال تحصیلی آینده 232 نفر از دانش آموختگان پردیس های فرهنگیان استان به پرسنل آموزشی اضافه می شوند ولی با این وجود هنوز در تأمین نیروی انسانی مورد نیاز به تعداد 800 نفر کمبود داریم و با حساب افراد بازنشسته این رقم افزایش چشمگیری پیدا می کند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با اشاره به یند(ی) تبصره 6 قانون بودجه، درخواست نمود یارانه تخصیص یافته برای معافیت آموزش و پرورش در هزینه های آب، برق و گاز مدارس نیز در پرداخت بدهی های آموزش و پرورش اعمال شود .وی، با بیان این که اعتبارات  بخش عمرانی جوابگوی نیاز استان نیست، ادامه داد: مرکز فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بهمن، استخر استاندارد ظفر و دارالقرآن ها از جمله پروژه های نیمه تمامی هستند که نیازمند اعتبارات ویژه بوده و توجه خاص سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان را می طلبند. مدیر کل آموزش و پرورش استان با اشاره به فعالیت هنرستان هنرهای زیبا از مهر آینده، طبق مصوبه شورای آموزش و پرورش یادآور شد: مساعدت در خصوص خرید تجهیزات این هنرستان و برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز، مسابقات فرهنگی و هنری و المپیادهای علمی از دیگر نیازهای مالی آموزش و پرورش به شمار می روند.

           مجید پورعیسی، رییس سازمان بیان داشت: آموزش و پرورش استان از طرق مختلف می تواند نسبت به جذب اعتبارات و کمک سازمان اقدام نماید. پور عیسی ارائه طرح در شورای آموزش و پرورش و تصویب آن توسط شورا را یکی از راه های جذب کمک های سازمان دانست و افزود:  استفاده از ظرفیت اعتباری اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان می تواند گره گشای مالی آموزش و پرورش باشد. وی پیگیری مشکلات از طریق بنیادهای خیریه و مردم نهاد را از دیگر راه های جذب اعتبار دانست.

رییس سازمان تصریح گرد: اگر با دستگاهی به مشکل برخوردید، ما می توانیم برای حل آن مشکل رایزنی کنیم و ارتباطات شمارا بهبود ببخشیم.  

پیشنهادات:

رییس سازمان به منظور رفع مشکلات اداره کل آموزش و پرورش راهکارهای زیر را پیشنهاد نمود:

ـ ضمن ارتباط با استاندار، درخواست های خود مبنی بر امکانات در حوزه های مختلف مثلا نرم افزاری و... بصورت مکتوب ارسال و در مقابل تلاش نمایید نیروی المپیادی برای استان تربیت نمایید.

ـ در راستای تحقق اهدافتان می توانید با دستگاه های دیگر تفاهم نامه امضا و تعهدات را مکتوب کنید تا مستمر باشد.

ـ  مطالبات فرهنگیان در شورای آموزش و پرورش استان مطرح و از این طریق پیگیری و تأمین اعتبار شود

ـ جلسه ای با محوریت سازمان در خصوص پرداخت قبوض آب و برق و گاز  بند(ی) تبصره 6 قانون بودجه سال 97 جهت بدهی های آموزش و پرورش تشکیل شود.

ـ  در خصوص هنرستان هنرهای زیبا و تأمین تجهیزات آن جلسه ای سه جانبه و تخصصی با حضور نمایندگان سازمان، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود.

ـ از منابع تملیکی و دارایی های استان در خرید ماشین آلات و تجهیزات، تعمیر و تجهیز مدارس از سوی سازمان  به آموزش و پرورش کمک شود.

ـ اطلاعات پروژه های نیمه تمام که قرار است تا مهر سال جاری به بهره برداری برسد و پروژه هایی که به پیمانکاران بدهی دارند از طریق آموزش و پرورش برای تخصیص اعتبار صد در صدی به سازمان اعلام گردد.