شنبه     10/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 378

image 2019 6 30 20 47 30 575 GnV

دستورکار جلسه:

ـ بررسی و تصویب توزیع اعتبارات هزینه ای سال 98 دستگاه های اجرایی مشمول نظام بودجه هزینه ای استان

ـ بررسی و تصویب توزیع شهرستانی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال 98 استان

ـ بررسی و تصویب اعتبارات استانی قانون استفاده متوازن از امکانات کشور موضوع جزء (14) ردیف 550000 قانون بودجه سال 1398 کل کشور

 به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ دومین شورای برنامه ریزی و توسعه استان به ریاست استاندار و با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان، معاونین استاندار، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان و مدیران دستگاه های اجرایی ، یکشنبه 98/4/9  برگزار شد.

مباحث مطروحه:

           مجید پور عیسی، رییس سازمان و دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان ضمن بیان فهرست ده مهارت کلیدی لازم برای موفقیت در سال 2020 به گزارش مجمع جهانی اقتصاد، گزارشی از میزان جذب اعتبارات دستگاههای اجرایی ارائه و افزود؛ بر اساس آخرین گزارش خزانه معین استان مبلغ 181 میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای تزریق شده به استان تا کنون جذب نگردیده است، وی با اشاره به موضوع فروش اموال مازاد و واگذاری پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای استان به عنوان یکی از منابع درآمدی کشور بیان داشت؛ طی سال گذشته از تعداد 89 پروژه قابل واگذاری احصاء شده، تعداد 8 پروژه واگذار گردیده است و ضروری است به این جهت که دولت یکی از معیارهای ارزیابی استانها را این موضوع قرار داده است، کمیته ای برای پیگیری واگذاری پروژ ها تعیین گردد.

رییس سازمان در خصوص نحوه توزیع اعتبارات هزینه ای سال 1398 استان و سیاست های به کار گرفته شده در این خصوص اظهار داشت، با توجه به اینکه قدرت مانور در بخش سایر اعتبارات هزینه ای است و در حال حاضر رقم سایر نسبت به بند «واو» کمتر از یک می باشد، از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم در لایحه 99 به این موضوع عنایت نموده  تا حداقل به نسبت یک به یک برسیم.وی در ادامه با اشاره به موضوعاتی همچون، شرایط در نظر گرفته شده برای دستگاه های اجرایی با وظایف فرادستگاهی، تجمیع یک درصد اعتبارات پژوهشی استان و هزینه کرد در چندین طرح پژوهشی کلان و موثر، جبران کسری هزینه ای برخی از دستگاههای اجرایی که پروژه عمرانی دارند از طریق اختصاص اعتبار به بخش نظارت پروژه ها با هماهنگی دستگاههای نظارتی، توزیع پیشنهادی اعتبارات هزینه ای سال 1398 استان را ارائه نمود.

دبیر شورا با اشاره به سرجمع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال 1398 استان اظهار داشت انتظار می رود با در نظر گرفتن منابعی که طی چند ماه گذشته از طریق سفر مقامات به استان خلق گردیده است رقمی بالای 1500 میلیارد تومان تا پایان سال عملکرد تملک استان را داشته باشیم. وی با اشاره به سیاست در نظر گرفته شده در توزیع شهرستانی اعتبارات با توجه به مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار به نحوی که نیمی از تعهدات از اعتبارات سطح استان و نیمی دیگر از سرجمع اعتبارات شهرستان پرداخت شود اظهار داشت به همین منظور کمتر از 15 درصد از سرجمع اعتبارات تملک سال جاری را به همین منظور و در سطح استان در نظر گرفته ایم که فرمانداران نیز می بایست این موضوع را در کمیته برنامه ریزی شهرستانها مد نظر قرار دهند.

دبیر شورا در ادامه به الزامات موجود در توزیع اعتبارات بر اساس دستورالعمل اجرای بودجه سال 98 همچون اختصاص 5 تا 8 درصد طرح های هادی روستایی، 1 درصد طرح های  بسیج، حمایت از طرح های حوزه علمیه و نیروی انتظامی و 5 درصد بحران اشاره نمود.

پور عیسی، دبیر شورا در خصوص اعتبارات استانی قانون استفاده متوازن از امکانات کشور، موضوع جزء(14) ردیف 550000 قانون بودجه سال 1398 کل کشور بیان داشت؛ با توجه به ابلاغ تخصیص 30 درصد اعتبارات این موضوع تا کنون پیش بینی تخصیص 50 درصدی این اعتبارات را تا پایان سال جاری خواهیم داشت.ایشان با اشاره به این موضوع که ملاک توزیع این اعتبارات مقایسه شاخص های شهرستان با میانگین کشوری می باشد، افزود: چنانچه عدد شاخص های درنظر گرفته شده در بخش های مختلف توزیع این اعتبارات مورد تایید دستگاه های اجرایی نمی باشد می بایست مدیران محترم از طریق وزارتخانه های متبوع جهت اصلاح شاخص های شهرستانی اقدام نمایند.

دبیر شورا  با بیان این مطلب که تلاش نموده ایم در اعتبارات ملی هم توازن منطقه ای رعایت گردد، افزود؛ به همین منظور به تناسب سایر پروژه های شهرستانی اعتبارات ملی موضوع قانون استفاده متوازن از امکانات کشور را نیز به صورت پیشنهادی بین 11 شهرستان توزیع گردیده است و تقاضا داریم دستگاههای اجرایی استان جهت هماهنگی وزارتخانه های متبوع با سازمان، در این خصوص پیگیری لازم را بعمل آورند.

        جهانشاهی، معاون برنامه و بودجه سازمان در خصوص فرایند توزیع شهرستانی اعتبارات تملک داراییهای سرمایه ای سال 1398 استان اظهار داشت؛ توزیع اعتبارات بر اساس شاخص های مصوب اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و بر پایه دو محور محرومیت و جمعیت به استناد تبصره 2 ذیل بند ب ماده 31 احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور صورت گرفته است.

          حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: مهرشهر و شهرک های اقماری بیرجند با بحران کمبود فضای آموزشی مواجه هستند که این موضوع نیازمند توجه ویژه است.وی با بیان اینکه ۴۴ درصد جمعیت خراسان جنوبی در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف است گفت: بیرجند به عنوان مرکز استان متعلق به همه استان است و همه شهرستان ها از امکانات آن استفاده می کنند که نیازمند توجه ویژه است.

         محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر منطقه استان پتانسیل و ظرفیت خاص خود را دارد که باید به نحو احسن از آن استفاده شود گفت: ظرفیت گردشگری خوبی در غرب استان داریم که باید در سرفصل اعتبارات گردشگری تلاش کنیم و سهم استان را از مرکز بگیریم.وی از رییس سازمان درخواست نمود برای سفرهای شهرستانی اعتباری در نظر بگیرد تا اگر استاندار به مردم قولی می‌دهد، اجرایی شود.

امیرحسنخانی عنوان کرد: مسئولان آماری از شاخص‌های برخورداری استان در سرفصل‌های مختلف ارائه کردند که قابل قبول نیست و مردم استان از حداقل شاخص‌های توسعه نسبت به سایر استان‌ها برخوردار هستند. وی گفت: استان خراسان جنوبی مستقل شده تا شاخص‌های آن ارتقا پیدا کند و برخی شاخص‌های توسعه که از مرکز کشور ارائه شده، قابل قبول نیست و نباید مسئولان استان بپذیرند .

         نظر افضلی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌های کشور عقب مانده‌تر است.در سفرهایی که از طریق مجلس شورای اسلامی به استان‌های مختلف داشته ایم زیرساخت‌های خوبی در زمینه‌های مختلف دارند که خراسان جنوبی از نظر تمام شاخص‌های زیرساختی دچار مشکل است. وی بیان کرد: باید توجه ویژه ای به شرق کشور به خصوص خراسان جنوبی شود و توزان زیرساخت‌ها در تمامی شهرستان‌ها به صورت یکسان ایجاد شود. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: باید شاخص‌های توسعه به طور صحیح در نظر گرفته شود و براساس این شاخص‌ها خدمات مختلف در شهرستان‌ها ارائه شود.

        سیدکمال الدین میرجعفریان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در این جلسه بر توجه به پروژه های نیمه تمام و با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد برای درنظر گرفتن اعتبار تأکید کرد و افزود: در خصوص شاخص ها باید نظرات کارشناسی صورت گیرد و اولویتها مورد توجه باشد.وی  توجه به طرح مسکن محرومان را نیز درخواست نمود.

         مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز بر توجه به زیرساخت ها و پروژه های اولویت دار تأکید کرد و گفت: پروژه های بر زمین مانده از محل اعتبارات شهرستانی پیگیری و به نتیجه برسد.

         محمدصادق معتمدیان استاندار و رییس شورای برنامه ریزی و توسعه استان، با بیان اینکه همه نسبت به شرایط کشور واقف هستید، اظهار داشت؛ باتوجه به تشدید تحریم ها، کاهش فروش نفت و همینطور محدودیت‌هایی که در این زمینه بوده کشور، مجلس شورای اسلامی و نظام سناریوهای مختلفی را طراحی کردند که در شرایط سخت بتوانند انعطاف لازم را در این زمینه داشته باشند. 

وی افزود؛ سال جاری جزو معدود سال‌هایی در سال‌های گذشته بود که بودجه کشور سه بار تعدیل شد آن هم به جهت شرایط خاصی که در آن قرار داریم، ما در جنگ اقتصادی، اطلاعاتی و امنیتی همه جانبه ای هستیم و شرایط کشور ویژه است. لذا انتظاری که از مدیران داریم آمادگی لازم برای شرایط حاکم و مدیریت های بهتر برای سناریوهای انقباضی که در سال جاری تعریف شده است.

 وی با بیان اینکه سقف اعتبارات استان بسیار محدود است اظهار داشت؛ اگر به دنبال توسعه استان هستیم باید به دنبال جذب اعتبارات ملی باشیم، با بودجه های استانی اتفاق خاصی نمی افتد و بودجه های استانی امورات جاری یا پروژه هایی که آغاز شده با اولویت را شاید به اتمام برساند.

 رییس شورا بیان داشت؛  با توجه به جلساتی که با همکاری مجمع نمایندگان استان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیران کل دستگاه های اجرایی برگزار شده اقدامات خوبی انجام شده و توانسته ایم از ظرفیت وزارتخانه ها استفاده کنیم، از ظرفیت صندوق توسعه ملی هر چه قدر رایزنی شود سهم بیشتری می‌توان جذب کرد.

مقام عالی دولت در استان در خصوص عدم جذب برخی دستگاه های اجرایی تا کنون بیان داشت؛ 72 ساعت زمان برای تعیین تکلیف مبالغ نقدی در نظر گرفته شود، بعد از یک هفته در خصوص اعتبارات جذب نشده و ‌جابجایی اعتبارات، توسط معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تصمیم گیری خواهد شد.

مصوبات:

ـ توزیع اعتبارات هزینه ای سال 1398 دستگاههای اجرایی مشمول نظام بودجه هزینه ای استان با کسب حداکثر آرا به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.

ـ توزیع شهرستانی اعتبارات تملک داراییهای سرمایه ای سال 1398 ، با کسب حداکثر آرا به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.

ـ توزیع اعتبارات استانی قانون استفاده متوازن از امکانات کشور، موضوع جزء(14) ردیف 550000 قانون بودجه سال 1398 کل کشور با کسب حداکثر آرا به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.

ـ در خصوص عدم جذب برخی دستگاههای اجرایی تا کنون مقرر گردید، 72 ساعت زمان برای تعیین تکلیف مبالغ نقدی در نظر گرفته شود، بعد از یک هفته در خصوص اعتبارات جذب نشده و ‌جابجایی اعتبارات، توسط معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تصمیم گیری خواهد شد.