شنبه     10/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 258

IMG 2365

دستور کار جلسه: تحلیل روند سیاست های اشتغال و معرفی برنامه های اشتغال زایی کمیته امداد

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ سومین جلسه بازنگری سند توسعه اشتغال استان با حضور روح الله ایزدخواه، مشاور حوزه اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) در کشور، رییس سازمان، نمایندگان دستگاه های اجرایی و تشکل های خصوصی برگزار شد.

مباحث مطروحه:

             روح الله ایزدخواه، مشاور حوزه اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) در کشور ضمن تبیین نگاه کلی و تئوریک به موضوع اشتغال گفت: موضوع اشتغال از پنج منظر استراتژیک است: اقتصاد کلان و نظام پولی و مالی کشور، آموزش و مهارت نیروی کار، بستر قانونی و حقوقی کار، نسبت فناوری و اشتغال و فرهنگ و جامعه شناسی کار.

وی در ادامه به مهمترین طرح های کلان دولت ها در اشتغالزایی در دو دهه اخیر با تخصیص منابع از سوی دولت و بانکها  و آسیب های مشترک این طرح ها اشاره نمود. وی انحراف از اهداف اشتغال و تولید،مقررات سخت بانکی، ناپایداری مشاغل یا درآمد کم، آسیب این طرح ها از نوسانات اقتصادیو هزینه های اجرایی بالای این طرح ها را از آسیب های مشترک این طرح ها دانست.

ایزدخواه تصریح کرد: ما معتقدیم اشتغال را باید در بستر زنجیره های اقتصادی منطقه ای تعریف، راهبری و حمایت کرد . وی ضمن اشاره به اسناد بالادست در سیاست های اقتصاد مقاومتی با تأکید بر همکاری جمعی، ارتقاء درآمد آحاد جامعه از طریق فعالیتهای اقتصادی، ایجاد بستر رقابت بین مناطق، بکارگیری ظرفیت های متنوع جغرافیایی در مناطق، سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید تا مصرف و... از مزیت های اقتصادی مغفول در کشور و استان نام برد. وی 2 معضل در موضوع زنجیره های اقتصادی را ساختار سودازده زنجیره های اقتصادی و بوروکراسی و نظام دیوان سالار بخشی در زنجیره های اقتصادی عنوان نمود.

مشاور حوزه اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) در کشور از توسعه گرها بعنوان راهبر زنجیره ها نام برد و افزود: توسعه گرکسی است که از فعل و انفعالات داخل زنجیر قرار نیست سود ببرد کارش توسعه زنجیره است و از توسعه زنجیره منتفع می شود. وی از هوشمندی اقتصادی بعنوان دیده بانی نام برد و تصریح کرد: هوشمندی اقتصادی یک کار آینده نگرانه و آینده پژوهانه است و قطعاً دولت باید در آن نقش داشته باشد. وی ازتحقیقات صورت گرفته توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) در خصوص زنجیره های مزیت دار استان گزارشی را ارائه نمود.

          مجید پورعیسی، رییس سازمان به ما واژه های توسعه رو وارونه  فهماندند فکر می کنند که ایجاد پروژه های بزرگ و مظاهر تمدن یعنی توسعه حالا دعا کنیم که واژه ها برگرده، وی از بازدید از مرز به طول 330 کیلومتر خبر داد و گفت: قرار شد اعتبارات برای مرز ماهیرود برای آب و برق و استاندارد گذاشته شود و مرز یزدان هم امسال به بهره برداری برسد. وی از تجربه خود در خصوص زنجیره شکر پنیر در خراسان شمالی گفت و عنوان کرد با حمایت صورت گرفته و راهبری، تولیدکنندگان به صادر کننده محصول تبدیل شده اند. پورعیسی از تعدد متولیان در روستا که بدون هم افزایی کار می کنند بعنوان یک چالش نام برد.

در پایان نمایندگان دستگاه های اجرایی و تشکل ها به بیان سوالات و نظرات خود پرداختند.

مصوبات:

ـ رییس سازمان پیشنهاد داد اعضاء  جلسه سوالات خود را جهت جمعبندی به سازمان ارسال تا برای دکتر ایزدخواه ایمیل گردد.

ـ از اعضاء درخواست نمود ضمن صحبت با مدیران دستگاه ، اقدام به راه اندازی کمیته ای به منظور تعامل با جامعه هدف در جهت ایجاد یک زنجیره مزیت دار در منطقه نمایند.

دانلود فایل ارائه دکتر ایزدخواه