سه شنبه     06/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 246

IMG 2175

موضوع دیدار: گزارشی از وضعیت کتابخانه های استان

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ محمدرضا رضایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با مجید پورعیسی، رییس سازمان دیدار و گفتگو کرد.

 مباحث مطروحه:

         محمدرضا رضایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن ارائه توضیحاتی از اقدامات صورت گرفته از سال 84  همزمان با تأسیس استان و مستقل شدن نهاد کتابخانه ها گفت: اقداماتی که در چهار سال پس از سال 84 انجام شد فراتر از 10 سال قبل بوده است. وی با اشاره به تنوع فرهنگی در استان افزود: متأسفانه فاصله و شکافی که بین استان خراسان جنوبی با سایر استانها وجود دارد در بین شهرستانهای استان نیز موجود است و نیاز به برنامه ریزی های قوی در این حوزه احساس می شود.

رضایی توضیحاتی را در خصوص کمک های خیرین و اعتبارات اخذ شده از نهاد کتابخانه ها و موافقت نامه های مبادله شده با سازمان ارائه و اظهار کرد: بیشتر پروژه هایی که تاکنون در استان انجام شده بخشی از تأمین هزینه آن توسط خیرین صورت گرفته است. وی از بازسازی و مقاوم سازی تمامی کتابخانه های مراکز شهرستانها خبر داد و افزود: زمین واگذار شده به منظور احداث کتابخانه مرکزی را در مکان نامناسب دانست و گفت در حال حاضر به منظور ساخت کتابخانه خیری حاضر به همکاری می باشد.

        مجید پورعیسی، رییس سازمان گفت: خراسان جنوبی از دیرباز در حوزه دانش، مباحث مربوط به منابع انسانی و دانشگاهی جایگاه و پایگاه خوبی داشته و اگر بتوان این حوزه ها را با دنیای جدید فعال کرد به میراث قدیمی این استان کمک بزرگی خواهد شد. وی از تنوع فرهنگی موجود در استان بعنوان یک فرصت نام برد و افزود: اگر اداره کل کتابخانه های استان در حوزه فرهنگ برنامه دارد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان شرایط و بستر آن را فراهم می کند، در صورت نیاز از سالن اجتماعات سازمان به منظور برگزاری همایش و دعوت از بزرگان کشور می توانید استفاده کرده چرا که استماع سخنان بزرگان سبب تغییر نگرش و فرهنگ و باورهای فرهنگی می شود. وی ضمن پیشنهاد راه اندازی انجمن هایی که مورد نیاز تصریح کرد: بحث های کیفی مجازی را دنبال کنید چرا که این شما هستید که از لحاظ فکری و نرم افزاری باید جامعه را جلو ببرید و بدین منظور الزامات شما را سازمان فراهم خواهد کرد.

مصوبات:

به پیشنهاد رییس سازمان مقرر شد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، ضمن استفاده از ارتباطات کشوری خود تفاهم نامه های دو جانبه ای را با نهاد کتابخانه ها در کشور به امضاء برساند.

مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی استان جلسه ای مشترک با شهرداری ، سازمان به منظور اخذ زمین مناسب به منظور احداث کتابخانه مرکزی هماهنگ نماید.

مقرر شد بدهی های شهرداری به اداره کل کتابخانه های عمومی استان طی نامه ای به سازمان اعلام شود.

مقرر شد با دبیرهای کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها به منظور استفاده از منابع شهرستانی ارتباط مداوم برقرار شود.