سه شنبه     01/مهر/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 571

IMG 1476

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ جلسه مشورتی مدیران کل دستگاه های اجرایی با اعضاء شورای نظارتی استان با حضور مجید پورعیسی، رییس سازمان، عصر سه شنبه 98/3/21 در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.

رییس سازمان با تأکید بر هدف ارتقاء یافتن شاخص ها در استان بیان داشت: قوانین و مقرراتی وجود دارند که گاهی در شرایط بحران و گاهی در شراط کمبود جواب نمی دهد، اما برای داشتن سیاست ارادی باید با این قوانین و مقررات کنار آمد. وی در خصوص گزارشات ارائه شده به دیوان محاسبات تصریح کرد: عدم اطلاع در این گزارشات از وزن بالایی برخوردار است که نیاز به کارشناسی قوی در دستگاه های اجرایی را می طلبد. 

وی از نظارت درونی سخن گفت و بیان داشت دستگاه های اجرایی باید فرض کند هیچ چشمی ناظر بر اعمالشان نیست و نظارت درونی قوی داشته باشد.

پورعیسی ادامه داد: گاهی لازم است روش کار را عوض کنیم تجربه ثابت کرده است هر چقدر با دستگاه های نظارتی هماهنگ باشیم هم کارایی بالاتری خواهیم داشت و هم اثربخشی کار.

رییس سازمان بیان داشت: اگر دستگاه اجرایی توان انجام کار را نداشته باشد، پروژه به دستگاه دیگری واگذار می شود، نیاز است که ادارات دفتر فنی قوی داشته باشند.

فتح آبادی، مدیرکل دیوان محاسبات استان ضمن ارائه توضیحاتی از مصادیق تخلف گفت: عمده مغایرتها ناشی از عدم اشراف بر قوانین و مقررات بویژه  قوانین مالی و گاهاً از عدم نظارت و اعتماد بیش از حد به زیرمجموعه نشأت گرفته است.

مظهری، مدیرکل بازرسی استان بیان داشت: اگر بخواهیم کار را شفاف انجام بدهیم می بایست با جرأت سخن بگوییم. وی ادامه داد دستگاه های نظارتی دستگاه پاسخگو هستند نه پاسخ گیر و روشهای محافظه کارانه منجر به عدم عملکرد مثبت مدیران خواهد شد.

مدیرکل بازرسی استان با تأکید بر اینکه در تلاشیم که حساسیت از پیشرفت را به حمایت از پیشرفت تبدیل کنیم گفت: نظارت های ماهیتی را جایگزین نظارت های شکلی خواهیم کرد.

وی از ایجاد دبیرخانه نظارت و توسعه در سازمان بازرسی خبر داد و بر سیاست های اقتصاد مقاومتی فراتر از یک قانون تأکید و گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی بعنوان یک فتوا در شرایط کنونی عمل خواهد کرد و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان درخواست کرد برای دستگاههایی که توان صرفه جویی دارند امتیاز ویژه ای در نظر بگیرد.

مدیرکل بازرسی استان بیان داشت: نظام برنامه ریزی ما باید به سمت توجیه محوری پیش برود نه عنوان پروژه، باید مشخص کنیم در یک راهبرد 5 ساله چه مسائلی برای استان اهمیت دارد و ضروریت ها درجه یک مشخص شود و این ضرورت ها، اولویت ها و توجیهات فنی در شورای برنامه ریزی شهرستان و استان مطرح شود، وی ادامه داد: تمام عناوینی که باید اعتبار دریافت کنند ملزم به داشتن توجیه فنی، اقتصادی، زیست محیطی، فرهنگی و پیوست های لازم باشد.

مدیرکل اطلاعات استان با تأکید بر قانون بعنوان معیار حق و باطل بیان داشت: از ظرفیت های قانون در استان ما بخوبی استفاده نمی شود و امید است با نگاه ویژه رییس سازمان ظرفیت های قانون مورد توجه قرار گیرد. وی از نقشه دشمن برای به بن بست کشاندن کشور سخن گفت و افزود: آنچه باید اتفاق بیفتد رضایت مردم است.

مدیرکل اطلاعات استان بر شایسته سالاری تأکید و تصریح کرد در گماردن فرد به پستی باید همخوانی سواد، مهارت، تخصص و صلاحیت های عمومی فرد سنجیده شود.

وی با اشاره به ضریب پاسخگویی در استان عنوان کرد: بسیاری از ریزبینی های قانون بجای اینکه به نفع مردم تفسیر شود، به نفع دستگاه تفسیر می شود.

مدیرکل اطلاعات استان با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس در اسفند ماه سال جاری گفت: قانوناً ما اجازه نداریم امکانات دولتی را در خدمت رقابت های انتخابی قرار دهیم و هیچ یک از مدیران، کارکنان دولت نمی توانند له یا علیه کاندایداها صحبت کنند.

مقدس، دادستان مرکز استان بیان داشت: از مدیران جهادی، قانون مدار، ریسک پذیر، توانمند و فعال قاطعانه حمایت می کنیم و در مقابل در برابر مفاسد به ویژه مفاسد اقتصادی و سوء استفاده های مالی نیز قاطعانه برخورد خواهیم کرد.

وی با تأکید بر تقویت واحدهای حقوقی دستگاه های اجرایی گفت: گاهاً مدیران به مسائل حقوقی آگاه نیستند و این خود برای آنها ایجاد مشکل می کند.

دادستان مرکز استان بر ضرورت مطالعه قانون ارتقاء سلامت اداری و مقابله با فساد توسط مدیران و زیرمجموعه تأکید و به ماده 72 قانون آیین دادرسی مبنی بر اینکه مقامات و اشخاص رسمی ملکفند پس از اطلاع از وقوع جرم به اطلاع دادستان برسانند اشاره کرد.

بشارتی، معاون دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات استانداری از ارزیابی مدیران علاوه بر ارزیابی دستگاه اجرایی در جشنواره شهید رجایی خبر داد.

در پایان جلسه، رییس سازمان از برگزاری دوره هایی با مدرسی اعضاء شورای نظارتی استان در سال جاری خبر داد.

IMG 1486

IMG 1481