دوشنبه     12/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 452

image 2019 6 10 8 18 17 190 PEz

اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور استاندار، رییس سازمان، معاونین استاندار ، فرمانداران و مدیران دستگاههای اجرایی عضو و با دستور کار بررسی مصوبات کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی و کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، طرح و تبیین آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان تصویب نامه شماره 29018‏/ت54487 هـ مورخ 12‏/03‏/98 هیئـت محترم وزیران ، ارائه برنامه زمانبندی کارگروههای تخصصی ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال 1398 و نیز بررسی و تصویب شاخص های توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان در سال 1398 ، یکشنبه 98/3/19  برگزار شد.

مجید پورعیسی ، رییس سازمان از ابلاغ آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه که توسط هیات وزیران در خرداد ماه تصویب شده بود، به استان خبر داد و اظهار داشت: براساس آیین نامه جدید شورای برنامه ریزی و توسعه استان ۱۳ کارگروه تخصصی زیرمجموعه شورا در چهار کارگروه ادغام شده است.

وی با اشاره به برنامه زمان بندی شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: این شورا هر ماه در روز مشخص برگزار و کارگروه ها نیز در صورت تفویض اختیار از سوی استاندار به معاونان طبق تقویم تشکیل خواهد شد.

مجید پورعیسی ، ارائه توضیحات در خصوص اعتبارات هزینه ای را پس از بررسی عملکرد خرداد ماه به جلسه بعدی شورای برنامه ریزی و توسعه استان موکول کرد و افزود: با توجه به اینکه در سال جاری دولت در سرفصل فنی و اعتباری رقمی را در نظر نگرفته است، در بحث تسهیلات از محل وجوه اداره شده کمک هایی در نظر گرفته شده است که برای زیرساخت های اقتصادی از جلمه راه، آب و برق می توان در نظر گرفت.

وی گفت: در تلاشیم که فصل ها بر اساس اولویت مشخص شود و بیشتر به دنبال استفاده از منابع ملی هستیم. رئیس سازمان در خصوص ساخت مسکن برای محرومان استان گفت: باید تلاش کنیم که مسکن ارزان قیمت به افراد واگذار شود و کسی به خاطر نداشتن پول زمین از غافله عقب نماند.

پورعیسی با اشاره به دو شاخص جمعیت و عدم برخورداری برای توزیع اعتبارات گفت: شاخص جمعیت ۶۰ درصد و عدم برخورداری ۴۰ درصد در نظر گرفته شده که بر اساس سنوات گذشته برخی عدم تعادل ها در شهرستان ها رفع شده است.

وی در خصوص تخصیص اعتبارات گفت: سعی می کنیم با هماهنگی شهرستان ها وخروجی عملکرد تمامی فعالیت ها در استان، توازن رعایت شود و روی یک شهرستان خاص متمرکز نخواهیم بود.

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی گفت: دنبال این هستیم که برای هر روستا شناسنامه ای تدوین و در شناسنامه روستاها مشکلات زیرساختی و ظرفیت های، مزیت ها و پتانسل های هر روستا لحاظ شود.

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت کمیته امداد، قرارگاه های سپاه و بسیج درحرکت جهادی و انقلابی در سطح استان گفت: برای این کار به افرادی نیاز داریم که از جنس مردم باشند و با انگیزه مضاعف طرح ها را دنبال کنند.

معتمدیان با تأکید بر تشکیل هسته های مردمی در راستای اجرایی کردن این طرح اظهار داشت: به منظور تقویت دهیاری ها، طرح توانمندسازی آنها به عنوان محور اصلی توسعه روستاها دنبال می شود.

وی بر بهره مندی از صاحبنظران دانشگاهی در این زمینه تأکید کرد و گفت: تلاش می کنیم از توان دستگاه ها در طرح شناسنامه دار کردن روستاها حداکثر استفاده را ببریم.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مأموریتی به حوزه اقتصادی و برنامه ریزی داده شده که با تشکیل کمیته های مربوط در اسرع وقت برنامه ای را در قالب سند جامع توسعه روستایی به منظور عملیاتی شدن ارایه کنند.

وی گفت: در تهیه سند جامع توسعه روستاهای استان از چهار ضلع دولت، دستگاه های حاکمیتی، هسته های مردمی و ظرفیت علمی و دانشگاهی استفاده خواهیم کرد.

معتمدیان ایجاد هم افزایی برای توسعه روستاها را یکی از برنامه های پیش رو عنوان و تصریح کرد: ده ها نهاد در این زمینه مسئولیت دارند، هزینه های زیادی نیز انجام می شود اما خروجی آن چشمگیر نیست لذا نیازمند برنامه و سند جامع برای مناطق روستایی هستیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دولت و سازمان برنامه و بودجه به اشتغال روستایی ورود جدی پیدا کرده است افزود: به عنوان استانی که جمعیت روستایی قابل توجه داریم یکی از اولویت های اصلی مسئله اشتغال روستائیان است.

معتمدیان مرز و کشور افغانستان را در همسایگی استان یک ظرفیت معرفی کرد و افزود: با توجه به پیگیری های انجام شده، گزارشاتی هم به رئیس جمهوری در ستاد اقتصادی دولت به طور مفصل ارایه شد.

مقام عالی دولت در استان با بیان اینکه می توان از مرز در دوران تحریم استفاده کرد گفت: علاوه بر تعیین نیازمندی های استان، در تأمین اقلام مورد نیاز کشور هم می توانیم کمک کنیم، وی از توجه دولت به مرزهای شرقی خبر داد و تصریح کرد: سرمایه گذاری ویژه ای شده که با همکاری و تلاش از این فرصت طلایی باید حداکثر را استفاده ببریم.

معتمدیان با بیان اینکه مدیران و روسای دستگاه های اجرایی باید شخصاً در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه شرکت کنند گفت: این شورا مهمترین جلسه در مباحث برنامه ریزی و توسعه ای استان است و عدم حضور مدیران باعث سلب حق دستگاه ها می شود.

image 2019 6 10 10 26 42 683 MFf