جمعه     16/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 375

IMG 1366

IMG 1377

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، جلسه هم اندیشی و تبادل نظر در خصوص برنامه های توسعه و بودجه ریزی استان در سال جاری با حضور نظر افضلی و امیرحسنخانی، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان، مدیران ستادی استانداری و فرمانداران عصر یکشنبه 98/3/12  در سالن شهید بهشتی سازمان برگزار شد.

مجید پورعیسی، رییس سازمان هدف از این نشست را هم اندیشی، تبادل نظر، مشارکت و هماهنگی لازم جهت پیشبرد سیاست های توسعه استان دانست. وی گفت: خوشبختانه دیدگاه نماینده عالی دولت در استان نسبت به استفاده و اخذ کمک از منابع و ظرفیتهای ملی، بنیادها، و نهادها و معین هایی که در کشور وجود دارند بسیار مثبت و در توسعه استان تاثیرگذار است و این تفکر خود زمینه ساز ایجاد ظرفیت در استان خواهدبود.

رییس سازمان بر ضرورت داشتن سیاست های روشن و شفاف دفاتر ستادی و بخش های مختلف استان تأکید و تصریح کرد: باید با هم افزایی، مشارکت، هماهنگی و حمایت به نتیجه رسید.

پورعیسی گفت: انسجام بخشی در درون استان یکی از وظایف ماست، وی تأکید کرد در حوزه روستایی مطالعات انجام شده باید عملیاتی شوند و در جهت رفع مشکلات استفاده شوند. وی پیشنهاد کرد با مشارکت دهیاری ها پروژه های روستایی انجام و به نتیجه برسند رییس سازمان افزود: باید سیاستهایی که قابل اجرا هستند را پیگیری و به سرانجام رساند.

وی در خصوص حوزه شهری اظهار داشت باید یک برنامه مدون و منسجم با چارچوب مشخص تدوین شود تا بتوان به بهترین شکل از اعتبارات در حوزه عمران و توسعه‌ی شهری استفاده کرد.

خطیب مجری طرح مطالعات توسعه اقتصادی و اشتغال روستایی بیان داشت: سند آمایش نقشه کلی راه استان برای رسیدن به توسعه پایدار است،در ادامه بحث آمایش بر اساس قانون برنامه ششم توسعه در استان؛ طرح توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی در دستور کار قرار گرفته است که این مطالعات در استان با دو تیم از دانشگاه بیرجند و جهاد دانشگاهی آغاز شده است و نقش مدیران استانی و به ویژه فرمانداران و انتظارات از آنان مشخص شده است.

وی گفت: در این سند بر مبنای آنچه در آمایش پیش بینی شده مطالعات از جزء به کل انجام شده است، ما معتقدیم هر برنامه باید عملیاتی شود تا در حین اجرا نواقص مشخص و رفع شود.

حجی پور، نماینده جهاد دانشگاهی بیان داشت: ما در طرح مطالعات توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی بدنبال براورده کردن حداقل ها در شرایط کنونی هستیم. باید حداقل های شرایط رفاهی و جاذبه های زندگی در روستا ها تأمین شود تا از نتایجی چون مهاجرت  و ...جلوگیری شود.

فلاح، رییس گروه آمایش، برنامه ریزی و بهره وری سازمان در خصوص تهیه وتنظیم اسناد توسعه شهرستانها توضیحاتی را ارایه کرد. وی گفت: در این خصوص جلسات مکرر و منظم با مدیران دستگاهای مرتبط برگزار شده است.

جهانشاهی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اعتبارات استان در سال 98-97 و توزیع اعتبارات جاری سال 98 بیان داشت: در سال 97 از همه منابع هزینه ای حدود93% (در رابطه با 24 دستگاه اجرایی) تخصیص و از همه منابع تملک حدود 57% تخصیص صورت گرفته است و در سال جاری رشد اعتبارات هزینه ای حدوداً 15% بوده است(مصوب به مصوب).

وی گفت: در سال جاری حذف ردیف اعتبارات ارتقای شاخص ها را شاهد هستیم که با توجه به تأمین اعتبار در طی دو سال متوالی و تعریف برخی پروژه های زیرساختی از این محل می بایستی با حمایت نمایندگان در خصوص تأمین اعتبار پروژه های تعریف شده از این محل ردیف اعتباری جایگزین، تعریف گردد. ضمن اینکه برخی از پروژه های مربوطه با توجه با ملاحظات اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور، امکان تعریف و تأمین اعتبار از این محل را ندارند.

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان اظهار داشت: در خصوص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و توزیع آن از شاخص های توسعه شهرستان ها بهره گرفته ایم که در ابتدای امر توسط دستگاه های اجرایی مربوطه احصاء و پس از بررسی به تفکیک شهرستان در قالب 195 شاخص تنظیم گردیده است. در مرحله بعد به لحاظ بهره گیری از نقطه نظرات فرمانداران شاخص های مربوطه به شهرستان ها ارسال و درخواست شد تا نقطه نظراتشان را ارسال کنند که تا به امروز 8 شهرستان نقطه نظراتشان را ارسال که در هر مورد پس از دریافت مجدداً بررسی و کارشناسی لازم صورت پذیرفته است.

جهانشاهی افزود: تکلیف قانونی دیگر پیشنهاد و تصویب اعتبارات شهرستانها بر پایه فصل ـ برنامه ـ شهرستان است که در این رابطه پیشنهادات به شورا ارائه خواهد شد.

در پایان نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران ستادی استانداری و فرمانداران به بیان نظرات و درخواست های خود پرداختند.