چهارشنبه     14/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 355

image 2019 6 1 7 53 38 343 BaU

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، شورای اداری استان با حضور آیت الله رییسی، رییس قوه قضائیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، استاندار، نماینده ولی فقیه، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان، معاونین استاندار و مدیران دستگاههای اجرایی، جمعه 98/3/10 برگزار شد.

محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: برای توسعه استان در گام نخست بدنبال هم افزایی و وحدت بین مدیران دستگاه های اجرایی در بخش های مدیریتی هستیم.

وی ضمن بیان اینکه در طی 10 سال گذشته 1700 روستای استان خالی از سکنه شده است و با توجه به ظرفیتی که در روستاها وجود دارد، تدوین سند توسعه روستایی از مهم‌ترین برنامه‌های کاری است افزود: به جذب اعتبارات ملی نگاه ویژه‌ای داشته و تلاش کردیم تا از ظرفیت‌های ملی وزارتخانه‌ها استفاده کنیم و همچینین با کمک مسئولان از بودجه‌های خاصی که در اختیار دارند بتوانیم برای برنامه‌های توسعه‌ای استان که نیاز به توجه بیشتری دارند، استفاده بکنیم. 

معتمدیان با اشاره به برنامه‌های اجرایی در استان تحت عنوان برنامه توسعه 1400 استان که در 4 بخش تدوین شده است تصریح کرد:
بخش اصلی برنامه مربوط به زیرساخت‌های اعظم از جمله توسعه فرودگاه و راه آهن است که مشکلات فراوانی در این زمینه داریم و با کمک سازمان بودجه و برنامه ریزی توانسته‌ایم کمک‌های ویژه‌ای به این پروژه‌ها کنیم و امیدواریم طی دو سال آینده این کمبودها مرتفع شود.

مقام عالی دولت در استان گفت: محور بیرجند ـ قاین و کریدور دیهوک ـ طبس از مطالبات جدی مردم استان است که امیدواریم با تخصیص اعتبارات در دوره دو ساله شاهد تحول عظیمی در این زمینه باشیم و در کمتر از سه ماه آینده شاهد آغاز فاز اول راه آهن بیرجند خواهیم بود و راه آهن فردوس نیز در کمتر از 40 ماه به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: در زمینه اشتغال مبلغ 800 میلیارد تومان به استان ابلاغ شده است و همچنین تا پایان سال 10 هزار واحد مسکونی برای محرومان ساخته خواهد شد که عملیات اجرایی آن اغاز شده است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه برای تقویت صنایع در استان نیز مبلغ 200 میلیون دلار اختصاص داده شده است، افزود: طی رایزنی‌هایی که با کشور افغانستان صورت گرفته است، امیدواریم تا سال آینده مرز یزدان باز شود و به عنوان مرز رسمی در مبادلات تجاری مورد استفاده مرز نشینان قرار خواهد گرفت.

معتمدیان تصریح کرد: در حوزه‌های مختلف مخابرات و اینترنت رایزنی‌های بسیاری انجام شده است که تا پایان دولت این امکانات به مناطق کمتر توسعه یافته، راه پیدا کند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در مبحث گردشگری در استان حدود 1800 اثر شناخته شده است که 4 اثر ثبت جهانی شده است که این آثار برای توسعه صنعت گردشگری در استان مثمر ثمر خواهد بود.

معتمدیان خواستار سفر رهبری به استان خراسان جنوبی شد و یادآور شد: از آیت الله رئیسی درخواست می‌کنیم اشتیاق مردم استان را برای دیدار رهبری و سفر ایشان به استان به رهبر معظم انقلاب اعلام کنند.

آیت الله رئیسی با اشاره به کارهایی که برای توسعه استان شده است و تغییر چهره استان نسبت به قبل بیان داشت: مدیریت در نظام اسلامی با نظام های دیگر متفاوت است، در نظام اسلامی کارمند قبل از اینکه به ارباب رجوع و مدیر پاسخگو باشد باید به خداوند پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: امروز قوی ترین نظام کنترلی، نظام خود کنترلی است؛ نظامی که کارکنان، خود را موظف به تخلف نکردن بدانند؛ این نظام در گرو اعتقاد به خدا است، لذا هرچه اخلاق و معنویت در یک سازمان بیشتر باشد، تخلف و جرم کاهش و کارآمدی بیشتر می شود.

آیت الله رئیسی با تأکید بر لزوم داشتن اخلاق حرفه ای توسط همه کارکنان و مدیران، گفت: ماه مبارک رمضان طبق همه آمارها، پایین ترین رقم جرائم ارتکابی گزارش شده به نیروی انتظامی و دادگستری را داریم، چرا نباید همه سال ماه رمضان باشد؟

 رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه پایین ترین نرخ ارتکابی جرم و جنایت در کشور مربوط به خراسان جنوبی است، این در حالی است که این استان مرز مشترک با افغانستان دارد، گفت: سهم اصلی این مهم مربوط به دین مداری و اخلاق مردم اعم از شیعه و سنی است.

رئیس قوه قضائیه نظارت نسبت به بخش های مختلف را یکی دیگر از موضوعات مهم در نظام نظارتی و کنترلی ذکر کرد و گفت: کنترل برای افزایش اعتماد و تداوم اعتماد در گرو نظارت است و این نظارت‌ها، کارآمدی و سلامت مجموعه را تضمین می کند.

وی با بیان اینکه در کشور حرف خوب زیاد زده می شود اما این ها باید برای اجرا و تحقق باید پیگیری شود، افزود: همه باید مجری فرامین رهبر معظم انقلاب باشیم.

 رئیس قوه قضائیه گفت: در دستگاه قضایی تلاش می کنیم که در دوران تحریم از هر اقدام مدیری که شجاعانه، مبتکرانه و خلاقانه، برای حفظ اقتصاد ملی، دور زدن تحریم ها و کارآمدی دستگاه مربوط خود، رونق تولید و جلوگیری از تعطیلی یک کارگاه تولیدی گام بردارد، حمایت کنیم.

 آیت الله رئیسی با بیان اینکه همه کشور باید از مدیر، شجاع خطرپذیر حمایت بکند، اظهار داشت: در دوران تحریم، مدیری که دستش بلرزد و شجاع نباشد، کارش پیش نخواهد رفت، هر کجا کارها با یک مدیریت جهادی پیش رفته است موفق بودیم.

 رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز دشمن درصدد القای این است که ما بر بازار کنترل نداریم و نظام توزیع عادلانه کالا، قیمت گذاری، نظارت بر قیمت ها را سست جلوه دهد، افزود: مدیران باید بر بازار کنترل داشته باشند، این انتظار مردم است.

وی با تأکید بر اینکه کارگاه های تولیدی نباید در کشور تعطیل شوند، اظهارداشت: اگر کارگاه های تولیدی مشکلی در رابطه با تسهیلات و پرداخت دارند، آن را حل کنید و مطلقاً نگذارید بخوابند.

رییس دستگاه قضا، با بیان اینکه وقتی که نقدینگی کشور بالا است، باید حجم بالای این نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، گفت: این موضوع جلوی تورم و رکود را می گیرد و اگر این مهم انجام نشود، به سمت دلالی خواهد رفت و مشکلات کشور را چند برابر خواهد کرد.

 آیت الله رئیسی با بیان اینکه علی رغم همه مشکلات، با توجه به نیروی متراکم جوان و مدیران لایق، امکان برون رفت از مشکلات وجود دارد، گفت: هدایت تسهیلات به سمت تولید می تواند گره گشا باشد.

 وی با تاکید بر اینکه بحث فضای مجازی و مدیریت آن بسیار مهم است، گفت: اقتصاد سنگ در خراسان جنوبی بسیار جواب می دهد؛ اقتصاد گردشگری، اقتصاد گیاهان دارویی و معادن جزو گزینه هایی است که برای توسعه استان باید فعال شوند.

 رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در جریان سیل اخیر در کشور اعلام کردم اگر برخی ترک فعل ها مورد بررسی قرار می گرفت این میزان خسارت را نداشتیم، افزود: رسوب زدایی و جلوگیری از ساخت و ساز در مسیل رودخانه می توانست خسارت ها را کاهش دهد.

 وی با اشاره به اینکه در گام دوم انقلاب، باید کارهای متقن انجام شود، گفت: قطعا توسعه یافتگی استان در پرتو انسجام مسئولان با محوریت نماینده ولی فقیه در استان است.

رئیس قوه قضائیه درخصوص درخواست استاندار مبنی بر پیگیری سفر مقام مظعم رهبری به استان گفت: در یکی از سفرهای مقام معظم رهبری به مشهد مقدس، ایشان از خراسان جنوبی سوالاتی کردند و اعلام کردند برای سفر به این استان تمایل دارند، اگر سفرهای استانی معظم له شکل بگیرد، خراسان جنوبی یکی از این مقاصد خواهد بود.

 وی درخصوص استفاده از ظرفیت سران قوا برای توسعه یافتگی استان و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای پیشرفت خراسان جنوبی، گفت: موضوعات قابل پیگیری برای توسعه یافتگی استان در جلسه شورای برنامه ریزی مطرح و مشخص شود تا از طریق مبادی ذی ربط پیگیری کنم.

 آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز دشمنان به دنبال ناامید کردن مردم هستند، یادآور شد: ما باید به مردم امید بدهیم، هر کس که در راستای ناامید کردن مردم اقدامی انجام دهد، در راستای اهداف دشمن گام برداشته است.

image 2019 6 1 7 53 38 219 PIX