سه شنبه     06/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 493

IMG 0954

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با حضور زهرا اربابی، معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار، معاونین و مدیران دستگاه های اجرایی، یکشنبه 98/2/29  در استانداری برگزار شد.

آرین، رئیس سابق سازمان به پتانسیل های استان و برنامه ریزی در این زمینه اشاره کرد و افزود: وجود ذخایر فلزی و غیرفلزی، وجود مرز مشترک با افغانستان، مزیت نسبی در تولید برخی محصولات کشاورزی و صنایع دستی، آثار تاریخی و طبیعی برای توسعه گردشگری، نیروی جوان و تحصیلکرده و انرژی تجدیدپذیر از جمله نقاط قوت و پتانسیل های استان است. 

وی گفت: کمبود شبکه حمل و نقل، محدودیت منابع آبی و خشکسالی چندین ساله که ما را در رسیدن به اهداف دچار کندی حرکت می کرد و برداشت زیاد از منابع آبی، پایین بودن سطح درآمد مردم، کمبود بنگاه اقتصادی بزرگ و دوری از مراکز عمده تولید و توزیع کشور از عمده نقاط ضعف خراسان جنوبی است. 

آرین تصریح کرد: براساس اهداف بنیادی توسعه در سند چشم انداز با عنوان امنیت پایدار، حس کرامت شهروندی، توسعه نهادی و حکمرانی شایسته، توسعه فناوری، حفظ منابع طبیعی و آبی براساس اهداف اقتصاد مقاومتی، توسعه درون زا و تبدیل استان به مرکز هم پیوندی ملی و بین المللی را تعریف و تلاش کردیم تا براساس طرح آمایش و برنامه توسعه شهرستان ها به اهداف مدنظر برسیم. 

معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی ضمن اشاره به تلاش ها ی آرین از وی قدردانی نمود و افزود: خراسان جنوبی استانی برخوردار از منابع الهی اما محروم از توجه ملی است.

وی گفت: وجود معادن بی نظیر و برندهای منطقه ای در خراسان جنوبی این استان را شاخص کرده در حوزه محصولات راهبردی کشاورزی در 10 محصول دارای رتبه است. وی با اشاره به 1500 اثر میراث فرهنگی و طبیعی در استان تصریح کرد: طولانی ترین مرز ایران با کشورافغانستان در خراسان جنوبی است که مسیر راه تجاری و ترانزیت آسیای میانه است.

وی در پایان بیان داشت: طبق دستور رئیس جمهور مبنی بر توسعه خراسان جنوبی اقداماتی را انجام شد و سند توسعه ای استان را تدوین گردید.

اربابی از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به خراسان جنوبی خبر داد و افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز به این استان نگاه ویژه دارد و در سفری که سال گذشته به خراسان جنوبی داشت، برنامه و اعتبار ویژه ای را برای این استان در نظر گرفته است و از مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان انتظار می رود پیگیر مصوبات سفر معاون رییس جمهور باشند.

اربابی ضمن اشاره به ذخایر معدنی، فرصت های گردشگری، محصولات استراتژیک کشاورزی، مرز مشترک (با افغانستان)، وجود چهار بازارچه مرزی و صنایع دستی فرصت هایی است که در خراسان جنوبی می تواند مبنای توسعه باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر ارزش افزوده استان خراسان جنوبی در بخش خدمات است اما با توجه به صنعت بسته بندی و صنایع تبدیلی و فرآوری این ارزش افزوده در زمینه محصولات مختلف می تواند ارتقا یابد و با اشاره به نقاط ضعف در شبکه های حمل و نقل، زیربناهای تاسیساتی، راه ها و منابع آبی استان بیان کرد: اثر کمرنگ بنگاه های اقتصادی بزرگ در استان دیده می شود که نیاز به تلاش بیشتر دارد. 

معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه گفت: حضور بنگاه های کلان اقتصادی و هلدینگ های اقتصادی بزرگ در استان می تواند اتکا به منابع دولت را کم کند، در سند توسعه خراسان جنوبی چشم اندازی تعریف شده که قطعا با توجه به برنامه ها نیاز به هم افزایی همه مدیران دستگاه های اجرایی و پوشش و تلاش بیش از اندازه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دارد که در کنار سایر مدیران بتوانند به محقق شدن برنامه های توسعه کمک کنند. 

اربابی تصریح کرد: وجود استعدادها، توانمندی و پتانسیل های اقتصادی به تنهایی موجب توسعه نمی شود لذا این مدیران هستند که در استان ها باید با تلاش، جدیت و عزم به اجرایی شدن برنامه ها کمک کنند.مردم این استان فرهنگ اولویت بخشی به منابع را دارند و علاوه بر رعایت انضباط مالی، صرفه و صلاحی که باید در دستور کار هر مدیر باشد در فرهنگ مردم این استان رسوخ کرده است. 

وی ضمن تقدیر از تلاش های محمد هادی آرین در ایجاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی و احیای مجدد آن گفت: وی در ستاد حضور خواهند داشت که امید است با توان مدیریتی در پست های بالاتر همچنان به عنوان سفیری از خراسان جنوبی برنامه ها و پروژه های استان را دنبال کنند و با اشاره به انتخاب مجید پورعیسی به عنوان رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی افزود: وی از مدیران باتجربه و باسابقه سازمان برنامه و بودجه هستند که انتظار می رود مطابق برنامه های ارایه و تجربه های کسب شده به عنوان بازوی اجرایی با همه توان و استفاده از مشارکت مدیران و خرد جمعی، برنامه های توسعه استان پیش برود.  معاون سازمان برنامه و بودجه کشور بر پیگیری بیشتر بسته توسعه استان که توسط محمدباقر نوبخت رئیس این سازمان تعریف شده است، تاکید کرد و گفت: اعتماد به بدنه کارشناسی از راه های موفقیت یک مدیر است. 

مجید پورعیسی رییس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بر استفاده از بخش خصوصی در سرمایه گذاری تاکید کرد و افزود: الگوهای محرومیت زدایی در دنیا، کشور و خراسان جنوبی زیاد است لذا تلاش می شود نظام برنامه ریزی در راستای اهداف عالی استانداری و دستگاه های اجرایی پیاده شود. 

رئیس سازمان بیان کرد: در برنامه ششم توسعه با توجه به ظرفیت‌ هایی که برای توسعه کشور و استان در نظر گرفته شده است باید تلاش بیشتری کنیم.

وی گفت: در حوزه منابع طبیعی به اندازه 15 برابر سال های گذشته از صندوق و حوزه سازمان جنگل ها منابعی تامین می شود که در تضمین زیرساخت های منابع طبیعی بسیار موثر خواهد بود. 

پورعیسی با بیان اینکه بیش از 90 درصد خواسته های استان توسط استاندار تاکنون شروع شده است ادامه داد: امید است با همکاری و اجرایی شدن ایده های مد نظر در ظرف زمانی معین نتایج حاصل از تلاش های انجام گرفته مشاهده شود. 
وی تعامل با همه مدیران را یکی از راهبردهای کاری خود دانست و گفت: در اختصاص اعتبارات باید تمامی حوزه های مختلف دیده شود.

رئیس سازمان ادامه داد: متاسفانه در حوزه سرمایه فرهنگی و اجتماعی خیلی کار نشده است لذا نباید از بحث‌ های فرهنگی و اجتماعی در استان غافل شویم بلکه باید در مقابل اعتماد جامعه از خودگذشتگی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه حل معضلات اجتماعی نیازمند ایجاد ظرفیت برای دستگاه های اجرایی است گفت: اگر یک مدیر آسیب اجتماعی را در جامعه ببیند و کاری انجام ندهد به معنای آن است که درست عمل نکرده و رسالت فرهنگی و مذهبی خود را انجام نداده لذا شاهد چرخه ناهنجاری های اجتماعی خواهیم بود. 

وی با اشاره به منابع در اختیار اوقاف و شهرداری ها ادامه داد: اگر این منابع در جذب سرمایه گذاری به کار گرفته شود منافع سازمان ها بهتر تامین می شود. 

رئیس سازمان بر خروج بانک ها از نگاه های بسته تاکید کرد و گفت: بانک ها ظرفیت سرمایه گذاری در استان را دارند که اگر تعامل و همکاری صورت گیرد شاهد نتایج خوبی خواهیم بود. 

وی افزود: اگر از نیروی انسانی و ظرفیت دانش موجود در خراسان جنوبی برای حوزه عمل و اجرا کمک گرفته شود، به توسعه خواهیم رسید.

پورعیسی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی باید از ظرفیت اساتید دانشگاه ها در کنار امور اجرایی بهره ببرند تصریح کرد: تحقیقات نشان داده که توسعه باید از روستاها شروع شود چرا که اگر بتوان حوزه روستایی را فعال کرد نه تنها سطح درآمد روستاییان افزایش می یابد بلکه شاهد مهاجرت معکوس هم خواهیم بود. 

در پایان به پاس زحمات و تلاش های آرین لوح سپاسی از سوی معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور و استاندار خراسان جنوبی به وی اهدا شد.

IMG 0896

IMG 0974

IMG 0983

IMG 0986