جمعه     16/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 240

n3680041 6967849

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، جلسه کارگروه توسعه صادرات استان به ریاست محمد صادق معتمديان، استاندار خراسان جنوبي و با حضور محمد رضا بهرامي سفير ايران در افغانستان، رییس سازمان و معاونین استاندار و دستگاه هاي اجرايي ذيربط سه شنبه 98/1/20 برگزار گرديد.

مقام ارشد استان ضمن تأکید بر  مرز مشترک با افغانستان بعنوان یکی از فرصت های استان گفت: زیر ساخت های خوبی از گذشته ایجاد شده و تجارت رونق گرفته اما موانع و فراز و نشیب هایی نیز وجود دارد که شناسایی شده و تلاش می شود به مرور رفع شود.

وی سفر سفیر ایران در افغانستان را به منظور آشنایی با پتانسیل های استان عنوان و بر رفع موانع موجود و تسهیل شرایط تجارت تأکید کرد.

محمدرضا بهرامی، در کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به اهمیت توسعه تعاملات استانی و دو کشور گفت: ما اولین شریک تجاری افغانستان هستیم و درصدد هستیم تا شرایط موجود را با نگاه مقامات ارشد دو کشور تسهیل کنیم تا روابط متقابل خصوصا در حوزه اقتصاد حفظ شود. 

وی بر تأ ثیر تحریم های فعلی ایران و نقش آن بر توسعه روابط با کشورهای همسایه، برپایی نمایشگاه ها برای توسعه تعاملات تجاری، تسهیل روادید و ویزا برای حضور تجار افغانی در ایران، گسترش ظرفیت حضور دانشجویان افغانی در ایران، اتمام جاده ترانزیتی به استان فراه افغانستان و از سرگیری کشت فراسرزمینی و منافع آن برای ایران تاکید کرد.

وی همچنین مخالفت افغانستان با حقوق و عوارض گمرکی را علت فعال نبودن سه بازارچه مرزی خراسان جنوبی دانست و در خصوص اهمیت بازگشایی میل 73 برای تسهیل صادرات سیمان به افغانستان گفت : این موضوع نیازمند توافق در پایتخت های دو کشور است و کار در هفته آینده آغاز می شود.