یکشنبه     06/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1035

infographic jameyat

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان،  مهدیه مالکی، کارشناس آمار سازمان گفت: خراسان جنوبی نوزدهمین استان کشور در نرخ رشد جمعیت در سطح کشور می باشد که گزارش تکمیلی آن به شرح زیر می باشد.

نرخ رشد جمعیت

     جمعیت یکی از ارکان به وجود آمدن کشورها است که در کنار جغرافیای مناسب می­ تواند باعث افزایش قدرت یک کشور شود. جغرافیا یک عامل تقریباً ثابت و تغییرناپذیر در طول زمان است در حالی که جمعیت یک کشور تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد و در طول زمان می­ تواند در معرض تغییرات فراوانی قرار بگیرد. نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری دو شاخص مهم در تعیین جمعیت هر کشور می­ باشند.  کشور ایران سومین کشور جهان در رسیدن سریع به مرز سالمندی است و طبق پیش بینی­ های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد هرم سنی جمعیت ایران در حال معكوس شدن است و این وضعیت نشان می­ دهد که جمعیت کشور که در حال حاضر جمعیت جوانی می­باشد، در سال­های آتی به سوی سالمندی متمایل خواهد شد. معمولاً کشورهای توسعه نیافته یا درحال توسعه پرجمعیت و جوان هستند و بعد از دستیابی به مرزهای توسعه، به بحران کاهش جمعیت فعال و سالمندی گرفتار می­ شوند. چنانچه سرعت رشد جمعیت کم باشد، جامعه با تهدید روبه رو خواهد شد. بدین معنا که اگرچه جامعه از سلامت، رفاه و آموزش خوبی برخوردار است اما از نیروی انسانی کافی بهره­ مند نیست و قدرت ملی تضعیف می ­شود (اسدزاده و همکاران، 1394).

 وضعیت جمعیت ايران

در گذشته­ هاي بسیار دور ایران کشور پرجمعیتی محسوب مي­شد. بطوریکه در هزار سال پیش از هجرت طبق گزارش ­های مورخان جمعیت ایران حدود 40-50 میلیون نفر بوده و شهرهای پرجمعیت زیادی در ایران وجود داشته است. بتدریج به دنبال جنگ ­هاي متعدد با از دست دادن سرزمین­ هاي پهناور و اراضی وسیع و تغییر مرزهای جغرافیایی و همچنین کشتارهای خونبار، شیوع بیماری­هاي واگیردار و سوانح طبیعی، در سرزمین­هاي باقی­مانده حدود 8 میلیون نفر ایرانی زندگی مي­ کردند. یعنی اواخر قرن 19 میلادی حدود 8-10 میلیون نفر در ایران با مرزهای کنونی مي زیستند. رشد سالانه جمعیت در این دوره کمتر از 0/5 درصد بوده که مهمترین علت این مسأله میزان بسیار بالای مرگ و میر در ایران بوده است. در سال1280 هجری شمسی حدود 10 میلیون نفر ایرانی در ایران زندگی می­ کردند.پس از گذشت کمتر از یک قرن در سال 1375 جمعیت ایران 6 برابر شد و از مرز 60 میلیون نفر گذشت (سمیعی نسب و ترابی، 1389) و در سال 1395 جمعیت کشور با متوسط رشد 1/24  درصد نسبت به سال 1390 به جمعیت 79926270 نفر رسید.

فرمول رشد جمعیت (متوسط رشد سالانه جمعیت)

    متوسط رشد سالانه جمعیت با استفاده از رابطه زیر محاسبه می­ شود:

Untitled

نرخ رشد جمعیت استان

    استان خراسان جنوبی با 768,898 نفر جمعیت،  28امین استان کشور از نظر جمعیتی می­ باشد. در این بین شهرستان بیرجند بیشترین جمعیت و شهرستان بشرویه کمترین جمعیت استان را دارا می ­باشند.  نرخ رشد جمعیت استان و کشور به ترتیب 0/98 و 1/24 درصد می باشد که در مقایسه با سایر استان­ ها در رده 19ام قرار دارد.  نرخ رشد جمعیت استان در سال 1395 در مقایسه با سال1390 (0/82) به میزان 0/16 درصد افزایش داشته است. در بین شهرستان­ های استان، شهرستان­ های بیرجند با 2/5 درصد، فردوس با 1/8 درصد و بشرویه با 1/1درصد دارای بالاترین درصد رشد جمعیت و شهرستان­ های نهبندان با 2/1- درصد، خوسف با 1- درصد و درمیان با 0/5- درصد،  پایین­ترین نرخ رشد جمعیت به خود اختصاص داده ­اند.

نرخ رشد جمعیت شهری و روستایی استان در سال 1395 به ترتیب برابر با 1/57 درصد و 0/17درصد می ­باشد، که در این بین شهرستان ­های خوسف با 5/79  درصد، فردوس با 2/24 درصد بیشترین رشد جمعیت شهری داشته ­اند و شهرستان­ های بیرجند با 4/05 درصد و بشرویه با 0/83 درصد بیشترین رشد جمعیت روستایی را به خود اختصاص داده ­اند. 

رشد جمعیت استان­ های کشور- سال 1395

jameyat keshvar

 

 

رشد جمعیت شهرستان­ های استان-سال 1395

jameayt ostan