سه شنبه     01/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 272

IMG 0140

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست فعالان اقتصادی استان شامگاه 97/12/20 در کویر تایرگفت: یکی از اهداف سفرهای استانی شنیدن گزارش های مدیران استان است وی خاطر نشان کرد مسئول راهبری کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور می باشد.

وی از اعلام منابع و اعتبارات پیش بینی شده برای استان خبر داد و افزود: در شورای اقتصاد رقم تضمینی خرید گندم به 1700 افزایش یافت وصندوق توسعه ملی با یک اساسنامه ای که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اداره می شود و زیرنظر برنامه و بودجه فعالیت دارد. وی  تصریح کرد ما این آمادگی را داریم که در صورتیکه طرح ها توجیه اقتصادی داشته باشند تا سقف 200 میلیون دلار تسهیلات اعطاء کنیم.

نوبخت گفت: در یک برنامه کوتاه مدت تصمیم گیریهای خوبی برای توسعه استان در نظر گرفته شده است که 706 میلیارد تومان به بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری اختصاص داده شده است. وی ادامه داد: همچنین در این حوزه ها 660 میلیارد تومان تسهیلات و 70 یارانه سود بانکی و 76 میلیارد تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وي گفت: بخش مسكن مي‌تواند به جهت وابستگي به ساير بخش‌ها اشتغال و ساير بخش‌ها را تحريك كند و در اين زمينه حداقل ۵۰۰ ميليارد تومان در بخش مسكن سرمايه‌گذاري خواهيم كرد كه به غير از ارقام ساير بخش‌ها خواهد بود. معاون رییس جمهور از از ساخت 10هزار مسکن ویژه نیازمندان خبر داد و گفت: 100 میلیارد تومان فقط در بخش مسکن سرمایه گذاری می شود و تا اسفند سال آینده این واحدها تحویل خواهند شد. 

نوبخت خاطرنشان کرد 940 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های خراسان جنوبی در طول 2سال پیش بین شده است که 560 میلیارد تومان اختصاص به دوبانده شدن راههای شوسه و راه آهن دارد. وی به ذخیره سازی کالاهای استراتژیک در کشور به دستور رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: همه اقلام تأمین شده است و مشکلی در این زمینه نداریم.

معاون رییس جمهور گفت: به دستور مقام معظم رهبري و دورانديشي‌هاي ايشان موظف شده‌ايم با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي تمامي انبارها را از كالاهاي استراتژيك پر كنيم.وي با بيان اين‌كه يكي از ذخاير ما دام‌هاي مولد است، ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران كشوري با بدخواهان زياد است كه بايد از نظر امنيت غذايي ضريبي براي كشور قايل شويم. 
وي گفت: صحبت‌هايي توسط اتحاديه دامداران استان خراسان جنوبي در مورد وضعيت گوشت مطرح شد و خوشحاليم كه در استان در اين زمينه به ما طرح ارايه شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه افزود: شنيدن اين موضوع كه دام مولد از كشور خارج مي‌شود، بسيار سخت است و براي امسال ۱۳ ميليارد دلار و براي سال آينده ۱۴ ميليارد دلار به منظور ترفيع مردم در تأمين گوشت در نظر گرفته شده است. 
وي ظرفيت گردشگري استان را مناسب و خوب دانست و اظهار داشت: برنامه ويژه‌اي براي گردشگري خراسان جنوبي داريم كه مكتوب ارايه خواهد شد.

وي بيان كرد: از روش خلق محمدي بايد استفاده كرد، بنابراين مي‌توانيم همه مسايل و خواسته‌ها را به درستي بيان كنيم بدون اينكه طرف مقابل را تحريك كنيم. همان‌طور كه در قرآن آمده، شيطان مهياست از اين كلمات دشمني بيافريند لذا بايد تلاش كنيم همه خواسته‌ها را به نحو مناسب بيان كنيم

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: بس از برجام در چندسال گذشته، گروههای اقتصادی و مقامات ارشد کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری و مراودات تجاری به کشور آمدند که در این خصوص سه جلد برنامه تدوین شده است. وی تصریح کرد: 12 بسته پیشنهادی به شورای عالی هیات اقتصادی قوای سه گانه تقدیم شده است و اصلاح ساختار بودجه کشور به فرمان رهبری که وظیفه سازمان برنامه و بودجه است، طی برنامه راهبردی مد نظر قرار گرفته است.