پنج شنبه     28/شهریور/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 234

IMG 0144

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان: نشست فعالان بخش اقتصادی استان با حضور محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار، رییس سازمان، معاونین استاندار و فعالان اقتصادی استان شامگاه دوشنبه 97/12/20 در کویر تایر بیرجند برگزار شد.

 سید محمدحسین زینلی ضمن ارائه گزارشی از نمای کلی صنعت تایرکشور اظهار داشت: در حال حاضر 25 کارخانه تایرسازی در خاورمیانه فعال است که از این تعداد 10 کارخانه به صورت فعال و نیمه فعال با تولیدحدود 240 هزار تن تولید سالیانه در ایران قرار دارد.

وی ظرفیت اشتغال صنعت تایر ایران را 15 هزار نفر ذکر کرد و گفت: ظرفیت اشتغال مستقیم و غیر مستقیم صنعت تایر در ایران بیش از 7 هزار نفر در سال 94 بوده استوی به ترکیب محصول و سهم شرکت کویرتایر از تولید و بازار کشور اشاره کرد و گفت: کویرتایر 11 درصد سهم تولید صنعت تایر کشور را به لحاظ وزنی تأمین می کند.

مدیرعامل شرکت کویر تایر در ادامه به رکوردهای ملی و انحصاری شرکت کویرتایر اشاره کرد و گفت: روند شکل یابی منحصر به فرد، پیشتاز تکنولوژی رادیال استیل بلت ، اولین تولید کننده تایر سبز و نخستین سازنده دستگاه پرس پخت در کشور از جمله این افتخارات است.

زینلی طراحی و تولید تایر رینگ 18 در سه سایز، طراحی و ساخت تایرهای CUV و SUV ، طراحی و ساخت 12 طرح در کمتر از یکسال ،اولین تولید کننده تایر با استفاده از فناوری نانو  و دارنده رتبه نخست در صرفه جویی انرژی در ایران را از دیگر رکوردهای ملی و انحصاری این شرکت عنوان کرد.

وی به نقش کویرتایر در اشتغال بخش صنعتی استان اشاره کرد و گفت: کویرتایر 15.9 درصد شاغلان بخش صنعت استان و 34.4 درصد شاغلان بخش صنعت مرکز استان و شهرستان بیرجند را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت کویرتایر تحریم های ظالمانه، بحران ارزی و اقتصادی، بخش نامه های متعدد ارزی و مطالبات این شرکت و سایر شرکت های لاستیک سازی از خودروسازان را از دیگر عوامل ایجاد بحران طی هفت ماهه امسال برشمرد.

وی لزوم سرمایه گذاری در اجرای طرح های توسعه کویرتایر را خواستار شد و گفت: حجم تولید کشور در سال گذشته بالغ بر 244 هزار تن و حجم واردات تایر در این مدت بالغ بر 123 هزار تن بوده است . در افق سند چشم انداز صنعت تایر در 1404 حجم تولید بالغ بر 700 هزار تن دیده شده است.

وی با بیان اینکه در طرح توسعه کویر تایر قرار است 10 هزار تن تایر سنگین تولید شود، که کشور بسیار به آن نیاز دارد، افزود: دولت به ما کمک کند، قول می دهیم که بازار را تقویت کنیم و اشتغال ایجاد شود.وی افزود: در طرح توسعه کویر تایر برای بیش از 300 نفر اشتغال پیش بینی شده است.

محسن احتشام، رییس اتاق بازرگانی به نمایندگی از بخش تجارت استان گفت: این استان دارای پتانسیل های خوبی است، با توجه به قرار گرفتن خراسان جنوبی در کریدور شمال به جنوب، یکی از مهمترین خواسته های ما تکمیل زیرساخت ها است که انگیزه ای برای سرمایه گذاری است. وی ادامه داد: تکمیل جاده ماهیرود به فراه می تواند به توسعه صادرات کمک کند و احداث خط ریلی بیرجند به زاهدان را از مهمترین درخواست های استان عنوان نمود. وی با اشاره به محدودیت ها مانع نشان دادن ظرفیت های بالای استان است گفت: تعویض ناوگان فرسوده کمک بزرگی به شرکت های حمل و نقل است و یکس از اهم درخواست های ما اعتبار ویژه برای بازارچه های مرزی است.

وی ضمن تاکید بر تسهیلات ویژه به صنایع کوچک و متوسط  خراسان جنوبی که موجب تداوم اشتغال موجود است، گفت: تسهیلات ارزان قیمت به صنایع تبدیلی و محصولات راهبردی استان می تواند به معیشت مردم کمک کند.

خیریه نماینده کشاورزان استان گفت: باوجود خشکسالی های اخیر ، به مدت 2سال، مقام دوم کشاورزی کشور را داریم. وی تاکید کرد حمایت از تصفیه خانه های پساب ها و باروری ابرهامی تواند به بخش کشاورزی کمک شایانی کند. 

نماینده کشاورزان استان گفت: قیمت تضمینی گندم نیازمند تجدید نظر است و اگر این امر صورت نگیرد قاچاق و واردات افزایش خواهد یافت. خیریه همچنین با اشاره به 14 کارخانه دان و علوفه در استان که دچار مشکل شده اند گفت: صادرات این محصول نیازمند حمایت ویژه دولت است.

نماینده بخش کشاورزی خراسان جنوبی، خواستار افزایش مراودات با کشور پاکستان . وتغییر پایانه گمرکی و ایجاد صادارت شد.

باقری رییس خانه معدن گفت: اشتغال معادن کوچک استان در سایه چند معدن بزرگ گم شده است. وی با اشاره به این که نوسازی ماشین آلات معدنی ، اعتبار ویژه تجهیز اکتشاف وفراروی مواد معدنی نیازمند توجه ویژه دولت است بیان کرد : معادن برای توسعه طرح های خود نیازمند تسهیلات ارزان قیمت هستند تا اشتغال موجود را حفظ وشغل بیشتری را ایجاد کنند.

محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی گفت: كارخانه كوير تاير الگويی موفق در حوزه اقتصاد مقاومتی است كه تلاش خواهيم كرد اين الگو را در سطح كشور به خوبی معرفی كنيم. وی کوير تاير را بزرگترين کارخانه توليدی استان برشمرد و افزود: اين كارخانه با ۱۵۰۰ نفر اشتغال مستقيم نقش بسيار مهمی در توسعه اقتصادی استان دارد.

استاندار خراسان جنوبی به اجرای طرح توسعه این کارخانه اشاره کرد و گفت: بعد از اجرای طرح توسعه کارخانه كوير تاير انتظار داريم ۱۵۰۰ شغل جديد نيز ايجاد شود و اين در حاليست كه در حال حاضر بیش از ۲۲ درصد از تاير مورد نياز خودروهای سواری كشور در اين كارخانه توليد می شود.

معتمدیان اظهار کرد: کویر تایر از برندهای موفق کشور است که ان شاءالله با اعتبارات ريالی و ارزی كه از بانک مركزی اخذ خواهد شد تلاش خواهيم كرد در مدت يک سال طرح توسعه كارخانه كوير تاير اجرایی شود. وی خاطر نشان کرد: با اجرای طرح توسعه کویرتاير ۱۰ هزار تن به ظرفيت توليد سالانه اين کارخانه افزوده خواهد شد.

همچنین استاندار خراسان جنوبی در نشست جمع بندی بازدید از کارخانه کوير تاير بيرجند ، گفت: در اجرای پروژه های عمرانی و طرح های زيرساختی خلاقيت، فناوری و نوآوری بايد مورد توجه باشد.

وی عنوان کرد: با تلاش همه متولیان ، مدیران ارشد و تلاش شبانه روزی کارگران کويرتاير موفقيت های بسيار بزرگی در اين واحد صنعتی انجام شده که قطعاً بايد تلاش كنيم اين توانمندی ها در كشور معرفی شوند.  

استاندار خراسان جنوبی هدف از حضور در این واحد تولیدی را ديدار با مجموعه کارکنان، آشنایی بيشتر با ظرفيت ها و بررسی مشکلات و موانع اعتباری در اين مجموعه دانست و افزود: این واحد تولیدی از الگوهای بسيار موفق مردمی است که در استان انجام شده اما متاسفانه نتوانسته‌ايم در سطحي ملی و بين‌المللی اين ظرفيت ها را به خوبی معرفی کنیم.

معتمدیان ضمن اعلام آمادگی برای کمک به طرح توسعه شرکت كوير تاير، گفت: موفقيت اين واحد بزرگ توليدی موجب تشويق و ايجاد انگيزه برای سرمايه گذاران در سطح استان خواهد شد.