یکشنبه     06/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 275

3673912 6905639

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان: جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ، سه شنبه 7/12/97 برگزار شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در حال حاضر بيش از هشت هزار روستا در کشور با تانكر آبرساني مي شود كه بايد در اين زمينه از توان بخش خصوصي نيز استفاده شود.

اسماعيل نجار ، با بيان اينکه بالغ بر هزار ميليارد تومان اعتبار براي تنش آبي در کشور به تصويب رسيده است ، افزود: قانون لايحه مديريت بحران كشور نيز بعد از مدت زيادي پيگيري در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد كه ظرفيت بسيار خوبي است.
وی با بیان اینکه در اين قانون براي هر يک از دستگاه هاي اجرايي به طور مشخص وظايفي تعريف شده است، گفت: ماده ۱۰ و ۱۲ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت که در گذشته به صورت رديف نبود در قانون جديد در قالب تنخواه مورد توجه قرار گرفته است.
نجار ، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی مجوز داده پنج درصد از اعتبارات کشور به صورت گلوبال (شناور) توسط دولت برداشت شود، که سه درصد از آن مربوط به طرح هاي پيشگيري است

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، افزود: ميزان خسارت در بخش هاي مختلف به ويژه کشاورزي بسيار بالا اما ميزان استمهال پايين است لذا براي استان ها درصد تعيين مي شود.

نجار ، با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ میليارد تومان اعتبار از ماده ۱۰ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و ماده ۱۲ قانون تشکيل سازمان مديريت بحران کشور به هلال احمر اختصاص مي يابد، گفت: همچنين در حوزه راهداري و حمل و نقل جاده اي نيز امسال ۴۵۰ ميليارد تومان از محل ماده هاي مذكور اختصاص يافته كه بايد براي تخصيص آن از خزانه اقدام لازم صورت گيرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندارگفت: یکی از مصوبات سفر رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به استان موافقت با تأمین 30 میلیارد تومان اعتبار مدیریت بحران است. علوی مقدم افزود: مسئولان دستگاه های اجرایی مکلف به تهیه سناریوی مربوط به خود در بخش های متفاوت اعم از قبل، حین و بعد از حادثه شده اند.

وی بیان کرد: کارگروه های مدیریت بحران استان فعال شده و کارگاه عملیاتی - آموزشی مدیریت جامع سوانح و بلایای طبیعی استان با حضور300  نفر از فرمانداران، بخشداران و مسئولان دستگاه های اجرایی در بیرجند برگزار شد.

محمد هادی آرین، رئیس سازمان گفت: پیشنهاد می کنیم اعتبار خاصی برای پیشگیری از بحران در نظر گرفته شود و اینگونه نباشد که بحرانی ایجاد و بعد درخواست تأمین اعتبار شود.

آرین افزود: اکنون اعتبارات مربوط به پیشگیری هر چند صباحی به صورت تنخواه در اختیار استان ها قرار می گیرد که تخصیص آن نیز بلاتکلیف می ماند. وی بیان کرد: طی سه تصویب نامه هیئت وزیران به استان اعتبار اختصاص یافت که در این راستا 21 میلیارد تومان برای ۶ پروژه آب و فاضلاب روستایی و آب منطقه ای در خصوص تنش منابع آبی، 7.5 میلیارد تومان برای آب و فاضلاب روستایی به صورت هزینه ای و تملک و 40 میلیارد تومان برای آبرسانی سیار مصوب شد. به گفته وی مصوبه دوم نیز برای تصفیه خانه فاضلاب بیرجند و تامین مواد مصرفی با توجه به بحران به وجود آمده و پنج میلیارد تومان برای آبرسانی سیار به آب و فاضلاب روستایی تصویب شد.وی گفت: مصوبه سوم، تأمین 100 میلیارد تومان تسهیلات و 12 میلیارد تومان اعتبارات

تملک که 10 میلیارد تومان در قالب ماده 10 و 2 میلیارد تومان در خصوص باند امداد و نجات بود. آرین افزود: از اعتبار 21 میلیارد تومان تنش منابع آبی تاکنون ۶0 درصد، آبرسانی روستایی 85 درصد تخصیص و برای دو مصوبه دیگر ابلاغ اعتبار نشده است. وی بیان کرد: هر چند تلاش ها و پیگیری های سازمان مدیریت بحران کشور بر ما پوشیده نیست اما کماکان برای تخصیص اعتبارات یادشده نیاز به حمایت داریم.

وی بیان داشت: اکنون اعتبارات مربوط به پیشگیری هر چند صباحی به صورت تنخواه در اختیار استان ها قرار می گیرد که تخصیص آن نیز بلاتکلیف می ماند، طی سه تصویب نامه هیات وزیران به استان خراسان جنوبی اعتبار اختصاص یافت که در این راستا 21 میلیارد تومان برای 6 پروژه آب و فاضلاب روستایی و آب منطقه ای در خصوص تنش منابع آبی، 7.5 میلیارد تومان برای آب و فاضلاب روستایی به صورت هزینه ای و تملک و 40 میلیارد تومان برای آبرسانی سیار مصوب شد.

رئیس سازمان ادامه داد: مصوبه دوم نیز برای تصفیه خانه فاضلاب بیرجند و تامین مواد مصرفی با توجه به بحران به وجود آمده و پنج میلیارد تومان برای آبرسانی سیار به آب و فاضلاب روستایی تصویب شد.

وی گفت: مصوبه سوم، تامین 100 میلیارد تومان تسهیلات و 12 میلیارد تومان اعتبارات تملک که 10 میلیارد تومان در قالب ماده 10 و 2 میلیارد تومان در خصوص باند امداد و نجات بود.

آرین افزود: از اعتبار 21 میلیارد تومان تنش منابع آبی تاکنون 60 درصد، آبرسانی روستایی 85 درصد تخصیص و برای دو مصوبه دیگر ابلاغ اعتبار نشده است.

وی بیان کرد: هر چند تلاش ها و پیگیری های سازمان مدیریت بحران کشور بر ما پوشیده نیست اما کماکان برای تخصیص اعتبارات یادشده نیاز به حمایت داریم.

آرین تاکید کرد: آبرسانی سیار به روستاهای استان به دو دلیل خیلی مهم و حائز اهمیت است ابتدا اینکه 475 روستا با تانکر آبرسانی می شود و حتی یک نوبت آبرسانی هزینه های بسیار زیادی در پی دارد.

وی گفت: برای آبرسانی سیار به روستاها امسال 3.7 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت اما این رقم کافی نیست.
آرین اظهار داشت: با لطف بسیج سازندگی آبرسانی را مغفول نگذاشته ایم اما 2 سال است که آب و فاضلاب روستایی با بسیج سازندگی در خصوص تهاتر بدهی ها دچار چالش هستند.

وی افزود: امسال 10 میلیارد تومان برای تاسیسات زیربنایی اختصاص یافته بود که پروژه ها در نشست قبلی با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران تصویب شد اما هنوز این رقم تخصیص نیافته است.

رئیس سازمان یادآور شد: اعتبارات ماده 12 عمدتاً بعد از وقوع حادثه امکان هزینه کرد دارد و اعتبارات ماده 10 برای پیشگیری از بحران هم قابل استفاده است که انتظار می رود مصوبات هیات دولت به نحوی باشد که بتوان از این اعتبارات بهینه استفاده کرد.

وی گفت: در چند سال گذشته حوادث متعددی از جمله سیل و زلزله در استان داشتیم که اعتبارات تقریبا یکسال و نیم بعد برای حادثه دیدگان محقق شد و در استان همه اعتبارات را به سوی پیشگیری می بریم لذا در این زمینه نیاز به حمایت داریم.
آرین افزود: همه از ماده 10 و 12 انتظار نقدینگی دارند هر چند شرایط کشور را هم درک می کنیم اما طبق سنوات گذشته بهتر است اعتبارات ماده 10 در قانون کاملا مجزا شود.