دوشنبه     22/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 196

20190217 200304

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان،نشست تخصصی بررسی مطالعات آمایش استان با حضور استاندار، رئیس سازمان،اساتید دانشگاه بیرجند، و کارشناسان سازمان برگزار شد.

رئیس سازمان  ضمن ارائه گزارشی از نحوه تدوین و نظارت مطالعات آمایش استان گفت:  تدوین مطالعات آمایش استان از سال 1392 آغاز شده و در دو بخش تحلیل وضعیت موجود، شناخت چالش ها و تناقض ها در استان و آینده نگاری در طراحی و برنامه ریزی برای رسیدن به وضعیت مطلوب با حضور 40 کارشناس نخبه مورد بررسی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد مطالعات آمایش استان پس از تصویب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان در شورای عالی آمایش سرزمین کشور مطرح و مورد تأیید این شورا قرار گرفت.

در ادامه خطیب، مجری مطالعات آمایش استان شرح کاملی از مطالعات آمایش استان تبیین نمود. 

استاندار خراسان جنوبی در این نشست بر ضرورت اجرای مطالعات آمایش تأکید نمود و تصریح کرد این مطالعات بایستی مبنای نظر تصمیم گیران و برنامه ریزی استان قرار گیرد. وی با توجه به گستردگی و نگاه همه جانبه این مطالعات ابراز امیدواری نمود، برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت استان با رویکرد آمایشی تدوین و اجرا گردد.

مقام عالی استان ضمن اشاره به ضرورت هم سویی علم و عمل در توسعه تصریح کرد نظر خبرگان و دانشگاهیان استان بایستی در حل مسائل عمده استان مورد توجه قرار گیرد و حلقه ارتباط دانشگاه و حوزه اجرا در استان ایجاد گردد و مطالعات آمایش استان می تواند زمینه را برای این هم سویی و هماهنگی فراهم نماید.

وی ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک استان در همجواری با مرز افغانستان، بر ضرورت توسعه روابط با این کشور بر پایه توسعه اقتصادی دو جانبه تصریح نمود.

استاندار خراسان جنوبی با توجه به توسعه راه های استان بر ضرورت برنامه ریزی در این زمینه تأکید کرد و افزود زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه تجارت و استفاده از پتانسیل مرز در توسعه استان بایستی فراهم گردد.

محمدصادق معتمدیان  ضمن تأکید بر مطالعات آمایش استان گفت: به منظور فراهم نمودن زمینه اجرا و اطلاع رسانی به دستگاه های اجرایی استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح و به عنوان سند بالادستی در استان در تمامی تصمیم گیری ها به ویژه در امور کلان و سیاست گذاری های استان مورد توجه و اتکا قرار گیرد.

20190217 200256