سه شنبه     06/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 424

atrqe

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبي ، که ظهر امروز در جلسه شوراي عشايري استان که با حضور قائم مقام سازمان امور عشاير کشور ، جهانشاهی معاون برنامه ریری و بودجه سازمان برگزار شده بود سخن مي گفت با اشاره به جايگاه مهم عشاير در كشور اظهار داشت: اگر نسبت به مشكلات عشاير بي توجهي صورت گيرد قطعاً دچار خسارت هاي جبران ناپذيري خواهيم شد.

به گزارش به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان: علوي مقدم ، با بيان اينکه عشاير همانگونه که امام راحل(ره) فرمودند ذخائر انقلاب هستند، افزود: عشاير عزيز در دو عرصه توليدي و مرزباني به ارائه خدمت به كشور و نظام مشغول هستند كه بايد قدردان اين عزيزان بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی ، با تاکيد بر اينکه عشاير مرزداران غيوري هستند که از مرزهاي ميهن اسلامي حراست و پاسداري مي كنند، يادآورشد: حضور در مرزهاي كشور در كنار توليدات دامي ، زراعي و پشتيباني هايي كه از اين حيث صورت مي گيرد، مي تواند ظرفيت بزرگي براي استان و كشور محسوب گردد.

علوی مقدم، عشایر را قشری قانع ، سختکوش و شريف دانست و تصريح کرد: نسبت به خدمتي که اين عزيزان به جامعه ارائه مي كنند خدمات و اقدامات انجام شده بسيار كم و ناچيز است كه بايد در راستاي توسعه خدمات كمي و كيفي تجديد نظر اساسي صورت گيرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی ، رسيدگي به مشکلات عشاير را تنها وظيفه اداره کل عشاير ندانست و تصريح کرد: همه دستگاه هاي عضو شوراي عشايري استان موظفند از تمام امكانات و پتانسيل هيايي كه در اختيار دارند براي حل مشكلات عشاير و رسيدگي به آنها تلاش كرده و بر اساس آيين نامه سهم عشاير را در برنامه ريزي ها و اختصاص اعتبارات به صورت مجزا مورد توجه قرار دهند.

علوی مقدم، با اشاره به اینکه این دومين جلسه امور عشاير است، گفت: با هماهنگي مناسبي که بين دستگاه ها و سازمان هاي مختلف در استان وجود دارد اميداست هرچه زودتر شاهد حل مشکلات عشاير و رسيدگي جدي به اين عزيزان باشيم.

معاون هماهنگی امور عمرانی ، با اشاره به خدمات و اقداماتي که تاکنون براي عشاير در استان صورت گرفته، تصريح کرد: در مقابل نيازمندي ها و مشكلاتي كه وجود دارد هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب و ايده آل فاصله داريم كه اين فاصله با نگاه ويژه مركز و نيز تلاش همه دستگاه هاي عضو شوراي عشايري استان جبران خواهد شد.

علوی مقدم، اظهار داشت: به دستور استاندار محترم کارگروهی تحت عنوان کارگروه محرومیت زدايي در استان به مظنور احصاء مسائل و مشکلات مناطق محروم تشكيل شده و به دنبال كاهش موازي كاري وهم افزايي تمامي دستگاه ها براي كاهش محروميت در استان هستيم كه اميدواريم بخشي از مشكلات جامعه عشايري استان نيز بر همين اساس احصاء و مرتفع گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی ، با بيان اينکه ۸۰ درصد از جمعيت عشايري استان در مناطق مرزي استان ساکن هستند، خاطر نشان ساخت: اين امر ضرورت توجه به جامعه عشايري به عنوان يک قشر مولد و تاثيرگذار در حوزه هاي امنيتي و توليدي را دوچندان مي نمايد.

علوی مقدم، برندسازی محصولات و تولیدات عشاير را از مهمترين خواسته هاي جامعه عشايري استان دانست و تصريح کرد: در حال حاضر توليدات عشاير استان چه از حيث کيفيت، مرغوبيت و سلامت در بهترين شرايط قرار دارد اما به دليل عدم توجه به صنعت بسته بندي و نيز برندسازي ، در خصوص فروش و بازاريابي محصولات اقدامات جدي و مناسبي صورت نگرفته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی ، ادامه داد: حذف واسطه ها و دلالان از ديگر مواردي است که بايد در زمينه توليدات عشاير مورد توجه قرار گيرد تا بتوان سود حاصل از فروش توليدات و محصولات دامي زراعي ، باغي، صنايع دستي و... نصيب عشاير شده و دست واسطه گران و دلالان از بازار توليدات عشايري کوتاه گردد.

علوی مقدم، به خشکسالی های چندين ساله در استان اشاره کرد و ادامه داد: اين امر تامين علوفه عشاير را با مشکل مواجه ساخته ، از اين رو تامين علوفه يارانه اي و افزايش سهميه آرد عشاير از ديگر درخواست هايي است كه اميدواريم مورد توجه ويژه مركز قرار گيرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی اظهار داشت: برغم افزايش تعرفه بيمه عشاير خدمات و خسارات پرداختي سنخيتي با تعرفه افزايش يافته ندارد ، اين در حاليست که تقويت بنيه مالي صندوق بيمه عشاير مي تواند بسياري از مشکلات عشاير را در خصوص دريافت تسهيلات بانکي مرتفع نمايد.