سه شنبه     01/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 272

شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی؛  جلسه شورای مبادلات مرزی با حضور استاندار ، رییس سازمان مدیریت و برنامه استان و مدیران دستگاههای اجرایی صبح امروز برگزار شد. استاندار خراسان جنوبی با حضور در شهرستان سربيشه از بازارچه مرزي ماهيرود بازديد کرد. و سپس در جلسه شوراي ساماندهي مبادلات مرزي استان به برسي مسائل و مشکلات اين بازارچه پرداخت. در این جلسه، استاندار جهت رفع مشکلات و همچنبن پیشنهادات دستگاه هاي اجرايي، دستورات لازم را صادر نمود.
معتمدیان در شورای ساماندهی مبادلات مرزي استان سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: در حال حاضر تنها يکي از معابر مرزي استان فعال است که تلاش خواهيم كرد ساير گذرگاه هاي مرزي استان با كشور افغانستان فعال شوند. وی ، با بيان اينکه ۸۹۶ ميليون دلار ميزان مبادلات تجاري استان با کشور افغانستان بوده است، افزود: ميزان مبادلات تجاري پيش بيني شده در چشم انداز ۱۴۰۴ براي استان ۵ برابر ميزان فعلي است كه تلاش مي كنيم اين عقب ماندگي را با فعال سازي تمام ظرفيت هاي موجود جبران نماييم.
مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه ۹۰ درصد از صادرات استان به کشور افغانستان بوده است، ادامه داد: ۳۳ درصد از صادرات کشور به افغانستان از طريق خراسان جنوبي به انجام رسيده كه بيان گر اهميت و جايگاه مهم استان در اين زمينه است.
معتمدیان، مرز مشترک با کشور افغانستان و امنیت پایدار موجود در استان را از ظرفيت هاي مهم استان در زمينه توسعه مبادلات مرزي دانست و تصريح کرد: در حال حاضر مشكلاتي در زمينه فعاليت گذرگاه هاي مرزي استان وجود دارد كه موجب شده تنها پايانه مرزي ماهيرود فعاليت نمايد كه تلاش خواهيم كرد با احصاء موانع و مشكلات در داخل و خارج از كشور اين موانع را مرتفع و گذرگاه هاي مرزي استان فعال شوند.
ایشان ، ضمن تاکید بر روان سازی فعاليت هاي تجاري در استان، گفت: بررسي و حل مشکلات زيرساختي در اين حوزه اعم از برق ، راه ، محوطه سازي و تعيين تکليف درب بازارچه مرزي از جمله اقداماتي است كه در دستور كار قرار خواهد گرفت.
استاندار خراسان جنوبی ، خاطر نشان ساخت: ایجاد اماکن رفاهی و خدماتي در شان شهروندان ايراني و افغانستاني ، پوشش تلفن همراه ، توجه به مشکلات ترانزيتي و ۲۴ ساعته شدن مرز از ديگر مواردي است که قطعاً در دستور كار تيم هاي كارشناسي استان قرار خواهد گرفت.