پنج شنبه     28/شهریور/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 275

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

نخستین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی سالجاری با حضور بابک دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ، مدیران کل زیرمجموعه این معاونت در وزارت کشور، استاندار و معاونین ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی واعضای ستاد روز گذشته در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان بیرجند برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛محمدهادی آرین، رییس سازمان و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی در گزارشی ار عملکرد سال گذشته ستاد گفت: سال 96 با بهره برداری از 84 پروژه 92 درصد طرح ها به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه امسال برنامه ها جدی تر دنبال می شود گفت: در بخش صنعت و معدن طرح های توجیه دار را مورد تعریف قرار دادیم. وی فعال سازی واحدهای صنعتی در بخش صنایع، توسعه زیرساخت های تجاری در بخش زیربنایی، توجه به شبکه های ارتباطی در بخش حمل و نقل، توجه ویژه به فناوری اطلاعات و ارتباطات، ژئوتوریسم در گردشگری و افزایش مناطق بهداشتی در زمینه بهداشت و درمان را از دیگر طرح های مورد بررسی در سال جاری ذکر کرد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی تصریح کرد: استان در حوزه اقتصاد مقاومتی در شاخص های کیفی مورد انتظار رتبه هشتم کشور را در سال گذشته با 92 امتیاز از 100 کسب کرده است که امیدواریم با برگزاری منظم جلسات اقتصاد مقاومتی و خروجی مثبت آنها این شاخص را ارتقا دهیم.

وی گفت: سال گذشته 18 جلسه اقتصاد مقاومتی در استان برگزار و از 136 مصوبه آن 117 مصوبه اجرایی شده است. وی با بیان اهمیت مطالعات آمایش سرزمین در خراسان جنوبی اظهار داشت: محورهای توسعه گسترش کمی و کیفی آموزش عالی، خطوط ترانزیتی، هوایی، شناسایی و بهره برداری معدنی، گسترش صنایع بومی و انرژی های تجدیدپذیر از مهمترین طرح های مورد نظر در آمایش سرزمین است.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از سال 96 تا پایان نوروز امسال 6 میلیارد تومان صنایع دستی استان به فروش رسید که از این مقدار چهار میلیارد و 725 میلیون تومان در استان به فروش رسیده است. حسن رمضانی افزود: 2 میلیارد دیگر هم در نوروز 97 به فروش رسید که از این میزان یک میلیارد و 100 میلیون در بازارچه های صنایع دستی و بقیه در نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس به فروش رسید.

وی ادامه داد: سال گذشته 800 هزار دلار از صنایع دستی خراسان جنوبی صادر شده است اما به لحاظ اینکه کارشناس گمرک تخصصی در استان وجود ندارد بسیاری از صنایع دستی از کرمان و یزد صادر می شود. رمضانی گفت: با ورود دولت تدبیر و امید 23 واحد بوم گردی در استان به وجود آمد و امیدواریم که تا پایان سال به 55 واحد برسد و امروز در حوزه بوم گردی جزو استان های سرآمد هستیم. وی با بیان اینکه سال گذشته 30 میلیارد تومان تسهیلات به حوزه گردشگری پرداخت شده است افزود: فضای ورود سرمایه گذاران حوزه گردشگری به استان باید تسهیل شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: براساس آمار نیروی انتظامی در سال گذشته ورود گردشگران خارجی 30 درصد و داخلی 25 درصد افزایش داشته است و این مهم بیانگر توجه به گردشگری در استان است. وی اختصاص یارانه به تورهای گردشگری، منابع از محل کمک های فنی و اعتباری، اختصاص منابع در سازمان همیاری شهرداری ها در حوزه گردشگری و بررسی وضعیت کارشناسی بانک ها را از مهمترین مشکلات بخش گردشگری بیان کرد. هاشم ولی پور مطلق، مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه خشکسالی های اخیر 183 میلیارد تومان به قنات های استان خسارت زده است افزود: آبخیزداری کم هزینه ترین راهکار برای تزریق منابع آبی است. هاشم ولی پور مطلق اظهار داشت: اگر محدودیت های موجود برداشته شود در آبخیزداری و احیای مراتع با مشارکت مردم وارد عمل خواهیم شد. وی گفت: امروز تمام مصارف آب زیرزمینی در استان به کنتور هوشمند مجهز است که با سیاستگذاری های موجود در این باره توانستیم 88 میلیون متر مکعب در سال 96 صرفه جویی کنیم.

هاشم پور از خرید زمین در اکراین به منظور کشت فرا سرزمین خبر داد و تامین نهاده ها و بازار محصولات کشاورزی، اولویت سرمایه گذاری خارجی، مشوق های صادراتی، توجه به مقررات کنترل واردات و افزایش حوزه های آبخیزداری را از مهمترین راهکار های پیش رو در این حوزه عنوان کرد.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در ادامه این نشست وجود نداشتن مشوق های سرمایه گذاری در استان را از مهمترین موانع پیش رو بیان کرد.م هدی پارسا با بیان اینکه مرزنشینان از عواید حاصل از صادرات سوخت بهره مندی کامل ندارند، افزود: امکان نداشتن استفاده از تسهیلات روستایی و عشایری برای طرح های بزرگ از دیگر مشکلات در این حوزه است.

وی عدم تامین اعتبار بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، تعطیلی واحد شکر درمیان و شمش منیزیم، محدودیت واردات در مقابل صادرات با توجه به افزایش نرخ برنج و گوشت قرمز را از دیگر مشکلات این حوزه بیان کرد.

بابک دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت:در دهه فجر  امسال حدود ۳۰۱ طرح با اعتبار ۹۲ میلیارد تومان شناسایی‌شده است که از این تعداد ۱۰ طرح با اعتبار ۱۱۲۴ میلیارد تومان مربوط به خراسان جنوبی است که امیدواریم تا زمان مشخص به اتمام برسد.

وی اظهار کرد: بخش زیادی از مشکلات که در حوزه اقتصادی با آن مواجه هستیم به روش مدیریتی ما برمی‌گردد.

وی با اشاره به بازدید از واحدهای صنعتی در خراسان جنوبی،  تصریح کرد: این واحدها درخواست‌هایی مانند تامین مواد اولیه داشتند که این امر باید با همکاری و همفکری دستگاه‌ها و نهادهای مسئول حل شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور بیان کرد: در حال حاضر کشور در یک جنگ اقتصادی قرار دارد که در چنین شرایطی هیچ واحد صنعتی نباید با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شود.

دین پرست ادامه داد: این امر درست نیست که زعفران خراسان جنوبی بدون بسته‌بندی به سایر کشورها صادر و از کشور دیگری و به نام آن منطقه به دیگر کشورها صادر شود.

وی اظهار کرد: در دهه فجر  امسال حدود ۳۰۱ طرح با اعتبار ۹۲ میلیارد تومان شناسایی‌شده است که از این تعداد ۱۰ طرح با اعتبار ۱۱۲۴ میلیارد تومان مربوط به خراسان جنوبی است که امیدواریم تا زمان مشخص به اتمام برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با بیان اینکه از هر ۳۱ استان یک شهرستان  برای محرومیت‌زدایی و اجرای طرح‌های ویژه موردتوجه قرار دارد، افزود: در خراسان جنوبی شهرستان نهبندان تعیین‌شده است.

دین‌پرست بیان کرد: ۱۱ هزار و ۴۵۲ طرح صنعتی و معدنی در کشور شناسایی شد که حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند که از این تعداد ۶۲ واحد صنعتی و معدنی مربوط به خراسان جنوبی بود.

وی تصریح کرد: انتقال آب به خراسان جنوبی از مهم‌ترین موارد پیگیری خواهد بود و امیدواریم با برگزاری جلسه بین دستگاه‌ها و سرمایه گذار، نتایج مثبتی در این زمینه کسب کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور یادآور شد: برخی از مشکلات استان را به صورت پایلوت در کشور پیگیری خواهیم کرد اما باید در استان نیز مدیران کارآمد به کارگرفته شوند.

در پایان محمدمهدی مروج الشریعه بر ضرورت پیگیری درخواست های استان را تا تحقق کامل، توسط دستگاه های اجرایی خواستار شد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی