دوشنبه     22/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 436

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان روز گذشته در دومین جلسه شورای آموزش و پروش استان حضور یافت.

 

 

استاندار در این جلسه گفت: کمبود بالغ بر ۳۵۰ کلاس درس در مركز استان زخم عميقي بر سينه آموزش پرورش استان و شاخصي است بر عدم‌پيگيري جدي گذشتگاني كه به هر نحو مسءوليت داشته اند.

وی به مشکلات سخت افزاري موجود در آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: امروز بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر با بركت انقلاب اسلامي اينكه در مركز خراسان جنوبي به عنوان استاني فرهنگي كمبود فضاي آموزشي داشته باشيم به هيچ وجه پذيرفتني نيست.

دکتر مروج الشریعه ، با بیان اینکه وجود نيروي ماهر و متخصص ويژگي بارز آموزش و پرورش در اين استان است، ادامه داد: اينکه ۳۵۰ كلاس درس در بيرجند براي رسيدن به نرم كشوري كمبود داشته باشيم انصافاً مايه تاسف است.

مقام عالی دولت در استان، خاطر نشان ساخت: آموزش و پرورش در ۴ مولفه معلم ، دانش آموز و امکانات سخت و نرم افزاری باید به ارائه خدمات مورد نياز بپردازد که متاسفانه به دلايل مختلف در اين ۴ حوزه در استان خراسان جنوبي وارث مشکلات زيادي شده ايم كه بايد با جديت و پيگيري مجدانه مرتفع گردد.

مروج الشریعه، ارائه برنامه های آموزشی براي دانش آموزان را مورد تاکيد قرار داد و يادآورشد: ارتقاي سطح کيفي آموزش نيز از ديگر مباحث و موضوعاتي است که بايد مورد تاكيد و توجه جدي مسئولين مربوطه قرار گيرد.

استاندار خراسان جنوبی، با اشاره به اینکه با تاکید صرف بر اعتبارات دولتي نمي توان مشکلات موجود را برطرف ساخت، ادامه داد: با توجه به كمبود اعتبارات دولتي و نيز مشكلاتي كه در اين بخش در كل كشور وجود دارد با تكيه صرف بر اعتبارات دولتي نمي توان شكاف موجود را از بين برد از اين رو بايد به سمت استفاده از اعتبارات نهادهاي غير دولتي و خيريه ها رفت. مروج الشریعه، استفاده از مشارکت خیرین موثر را مورد تاکيد ويژه قرار داد و گفت: بنياد برکت ، بنياد مستضعفان و آستان قدس رضوي و مهم تر از همه،خيرين مدرسه ساز از جمله نهادهاي بسيار مهمي هستند كه مي توانند به عنوان يك ظرفيت بزرگ براي ساخت و تجهيز مدارس از آنها استفاده كرد.

استاندار خراسان جنوبی، با بیان اینکه بخشي از مشکلات را بايد در يک برنامه ضربتي و كوتاه مدت مرتفع ساخت افزود: در يك برنامه ميان مدت بايد مشكلات موجود را احصاء و با پيگيري هاي مجدانه و موثر در راستاي رفع آنها تلاش كرد.

مروج الشریعه ، با اشاره به اینکه نباید اجازه دهيم که مشکلات موجود در اين بخش به بحران تبديل شوند، گفت: دانش آموزان امانت مردم نزد نظام و آموزش و پرورش هستند؛ از اين رو بايد با تمام وجود از اين امانت مهم حراست و پاسداري كرد و اجازه نداد كه د ر ساختمان هاي فرسوده و غير مطمئن كلاس داير شود.

مقام عالی دولت در استان، استفاده از ظرفیت خیرين مدرسه ساز را مورد تاکيد قرار داد و افزود: بايد از توانمندي خيرين به بهترين شکل ممکن استفاده نمود.

مروج الشریعه، ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه ريزي در کنار ساير دستگاه هاي اجرايي ذي ربط بايد برنامه ريزي براي استفاده از اعتبارات مختلف براي آموزش و پرورش در بودجه سال ۹۸ را صورت دهند.

وی با بیان اینکه در کنار مشکلات سخت افزاري ، مشكلات نرم افزاري آموزش و پرورش نيز بايد مورد توجه قرار گيرد ، ادامه داد: بايد زمينه هاي ورود سرمايه گذاران به منظور سرمايه گذاري در حوزه هاي آموزشي در استان بيش از پيش فراهم شود.