چهارشنبه     22/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 689

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان در جلسه مشترک کارگروه آب كشاورزی و كمیته هاي هماهنگي خريد گندم استان حضور یافت.

 

 

استاندار در این جلسه گفت: مسئولين ذي ربط نحوه خريد تضميني گندم و هرگونه يارانه هايي كه از سوي دولت به كشاورزان ارائه مي شود را به صورت شفاف ، مناسب و موثر اطلاع رساني نمايند.

وی با بيان اينکه نبايد مردم با هيچ گونه ابهامي در اين زمينه مواجه شوند، ادامه داد: نحوه خريد گندم ، نحوه پرداخت هزينه هاي مربوطه و فرايند انجام خريد از ابتدا تا انتها بايد به کشاورزان و بهره برداران بخش كشاورزي اطلاع رساني گردد.

دکتر مروج الشریعه، با اشاره به اینکه کاشت ، داشت ، برداشت و خرید گندم از وظايف حساس دولت ها است گفت: دولت دوازدهم اين افتخار را دارد كه در اين زمينه كشور را به خودكفايي رسانده كه به عنوان يك دستاورد مهم بايد حراست و پاسداري گردد.

مقام عالی دولت در استان، گندم را یک کالای استراتژيک دانست و تصريح كرد: مسئولين ذي ربط بايد گزارشي تحليلي از وضعيت توليد و خريد گندم در سال گذشته و امسال و اثرات خشكسالي بر شرايط توليد و فرايند انجام خريد ، تهيه و ارائه نمايند تا بازنگري عالمانه اي در آن صورت گيرد.

مروج الشریعه، ادامه داد: متولیان امر در این رابطه بايد مشکلات موجود را احصاء و در قالب پيشنهاداتي مشخص و کاربردي به کارگروه ملي ارائه كنند تا بتوان با رايزني هايي كه صورت مي گيرد بخشي از مشكلات را كاهش داد.

استاندار خراسان جنوبی، با بیان اینکه نظارت و کنترل مناسب و کاملي بر فرايند انجام كار از سوي شركت غله به انجام برسد، افزود: گردش پول ، كالا و خدمات بايد به صورت دقيق از سوي متوليان امر خصوصاً غله و شركت خدمات بازرگاني مورد تاكيد و توجه قرار گيرد. مروج الشریعه، به خشکسالی های چندين ساله در استان اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اين امر مرکز تحقيقات سازمان جهادكشاورزي مي بايست طرح ها و الگوهاي مناسب اصلاح الگوي كشت را به كارگروه ملي و مسئولين ذي ربط در مركز ارائه نمايند تا بتوان تهديد خشكسالي را به فرصت تبديل كرد.

مقام عالی دولت در استان، به موضوع افزایش بهره وری در موضوع آب در استان اشاره کرد و ادامه داد: عدم روحيه ابتکاري در مديران موجب شده با وضعيت موجود کنار آمده و براي برون رفت از مشكلات خصوصاً در حوزه خشكسالي با مشكلاتي مواجه شويم.

مروج الشریعه ، مدیریت منابع آبي در استان را از جمله راه هاي کاهش مشکلات در حوزه آب دانست و تصريح کرد: بايد تلاش كنيم تا قبل از اينكه شرايط در اين حوزه بحراني شده و به بن برسد با مديريت منابع و امكانات و ارائه راهكارهاي خلاقانه و ابتكاري جلوي بروز بحران در حوزه آب گرفته شود.

استاندار خراسان جنوبی ، استفاده از قنوات و ساماندهی آنها را از جمله راهکارهای مديريت منابع آبي دانست و تصريح کرد: مسئولين امر بايد مطالعه اي جدي و همه جانبه در حوزه قنوات تدوين نمايند تا در آن بتوان علاوه بر حفظ حريم قنوات خصوصاً در حوزه هاي شهري نسبت به جلوگيري از بروز خسارات جاني و مالي نيز اقدام کرد.

مروج الشریعه، با بیان اینکه تعيين حريم قنوات در شهرستان هاي استان با کمک فرمانداران و شهرداران بايد به نحو مطلوب و مناسب به انجام برسد، افزود: بايد برنامه اي مناسب براي استفاده از ظرفيت گردشگري قنوات ارائه شود چرا كه در حال حاضر قنات به عنوان يك ظرفيت مهم در حوزه گردشگري مورد استفاده قرار مي گيرد.

مقام عالی دولت در استان، خاطر نشان ساخت: کمیته ای متشکل از شرکت آب منطقه اي ، اداره كل منابع طبيعي، نماينده استانداري و اداره كل جهاد كشاورزي مباحث مرتبط با ديواره هاي ساحلي، دايك هاي حفاظتي ، آب بندها و بندهاي خاكي را مورد بررسي قرار داده و اخذ تصميم نمايند و مصوبه اين كميته به مثابه مصوبه اين كارگروه خواهد بود.

مروج الشریعه، اولویت بندی قنوات استان از حيث خطرپذيري را مورد تاکيد قرار داد و افزود: متوليان امر بايد قنوات استان را از نظر ميزان خطري که در حاشيه شهرها و يا در درون محدوده شهري دارند ، بررسي کرده و در يك بازه زماني مشخص نسبت به رفع مشكلات موجود در اين زمينه اقدام نمايند.