دوشنبه     23/تیر/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 668

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ حمید جهانشاهی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان روز گذشته در نخستين نشست مجمع خيرين مسجدساز استان حضور یافت.

 

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در این جلسه که با حضور قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور برگزار شده بود گفت: ساخت مسجد بايد طرح مصوب داشته باشد زيرا براي ساخت آن نمي توان بودجه مجزايي در نظر گرفت ، از اين رو بايد در مرحله نخست براي ساخت مساجد طرح مصوب ارائه گردد و بودجه براي ساخت مسجد به فراخور و با كمك هاي مردمي و خيران تامين شود.

سيد مجتبي علوي مقدم، ادامه داد: وقتي زمين و طرح مشخصي در اين زمينه وجود داشته باشد راحت تر و بهتر مي توان از توان و ظرفيت خيرين استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در ساخت مساجد باید تمامي قوانين و مقررات ساختماني رعايت شود چرا که مسجد مکاني عمومي و اعتقادي است و بايد مقررات مربوطه به خوبي در آن رعايت شود. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ، برآينده نگري در ساخت مسجدتاکيد کرد و افزود: براي ساخت مساجد جداي از بحث حفظ و نگهداري بايد آينده نگري ۶۰ ساله اي نيز وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: ساخت مسجد به تنهایی کافي نيست بلکه بايد به مستغلات آن نيز توجه کرد تا در زمينه پرداخت قبوض مربوط به آب ، برق و... شان و جايگاه نماز مورد توجه قرار گيرد؛ از اين رو توجه به مستغلات تجاري در مساجد مي تواند هزينه هاي جاري مسجد را تا حد زيادي تامين نمايد.

وی تصریح کرد: با توجه به پیشينه اعتقادي و دين مداري مردم استان خراسان جنوبي، اين استان از بافت خوبي در زمينه ساخت مساجد برخوردار است ؛ اين در حاليست که از اين پس نيز بايد از اين ظرفيت به خوبي استفاده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی،حضور نمايندگان ادارات راه و شهرسازي، اوقاف و امور خيريه و نظام مهندسي را در مجمع خيرين مسجد ساز ضروري دانست و افزود: اين حضور بسياري از مشکلات پيش روي ساخت و توسعه مساجد را مرتفع خواهد کرد. علوی مقدم، اظهار داشت: ساخت مسجد و موضوعاتی مانند خیرين در اين استان به دليل سبقه اعتقادي مردم جايگاه خوبي دارد و اميدواريم با تشکيل مجمع خيرين مسجدساز در استان گام هاي موثرتري در اين زمينه برداشته شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، گفت: مساجد بايد با فاصله منظم و منطقي ساخته شوند و به گونه اي اقدام نشود که در محله‌اي شاهد تراکم مسجد و در محله‌اي ديگر اصلاً مسجدي وجود نداشته باشد.

علوی مقدم ، در پایان با بیان اينکه بايد ترکيب فني از مديران به مجمع خيران مسجدساز استان افزوده شوند، ادامه داد: اين ترکيب فني شاكله موثر و بازوي اجرايي در راستاي رعايت قانون و حفظ سيما و منظر شهر خواهد بود.