یکشنبه     28/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 463

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیبه گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ حمید جهانشاهی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان ظهر روز گذشته در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان حضور یافت .

 

 

استاندار در این جلسه گفت:دستگاه هاي متولي از جمله جهاد کشاورزي، منابع طبيعي ، حفاظت محيط زيست و... برنامه جامع و علمي مبتني بر کاهش مصرف آب و افزايش درآمد كشاورزان براي ارائه به كارگروه ملي حفاظت از منابع آب ، ارائه نمايند.

وی ضمن تاکيد بر تغيير الگوي کشت در حوزه كشاورزي، گفت: فرآيند تغيير الگوي كشت در حوزه كشاورزي بايد به گونه‌اي انجام شود كه نه تنها خللي به فعاليت كشاورزان وارد نشود بلكه درآمد اين قشر مهم و مولد نيزافزايش پيدا كند.

دکتر مروج الشریعه ، محصولات کم آب بر را مورد تاکید قرار داد و افزود: طرح هایي كه در حوزه تغيير الگوي كشت و نيز كاهش ميزان مصرف آب اجرا مي گردد، بايد حتماً به مشاركت خود مردم و استفاده از ظرفيت‌هاي مردمي به انجام برسد در غير اين صورت به نتيجه مورد نظر ختم نخواهد شد.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه اگر فکر اساسي براي تامين آب مورد نياز در خراسان جنوبي و شرق کشور صورت نگيرد در آينده با مشكلات جدي مواجه خواهيم شد، افزود:مسئولين ذي ربط بايد برنامه هايي كوتاه، ميان و بلند مدت در حوزه استحصال آب هاي زيرزميني ، نگهداشت منابع آب ، افزايش بهره‌وري و... ارائه نمايند.

مروج الشریعه، جلوگیری از هدر رفت منابع آب را مورد تاکيد قرار داد و افزود: اصلاح شبکه‌هاي فرسوده آب و نيز فرهنگ‌سازي در حوزه مصرف بهينه منابع آبي مخصوصاً در حوزه کشاورزي از جمله امور بايد به طور جدي مورد توجه قرار گيرد.

وی قنوات در استان را ظرفیت بزرگی براي تامين آب دانست و افزود: پتانسيل قنات در استان بايد با حضور کارشناسان مربوطه و نيز فرهيختگان دانشگاهي امکان‌سنجي شده و راه هاي استفاده مناسب از اين امر مورد توجه جدي قرار گيرد.

استاندار خراسان جنوبی ،آب را مهم‌ترین عامل تثبیت جمعيت در استان دانست و تصريح کرد: بايد براي استفاده درست از منابع آبي استان با مشارکت مردم برنامه اي جامع ، کاربردي و علمي ارائه گردد.

مروج الشریعه ، ادامه داد: تغییر الگوي کشت نيازمند مشوق‌هايي است که ارائه اين مشوق ها به تسريع روند اجراي تغيير الگوي کشت و نيز رفتن به سمت كشت اقتصادي در استان كمك خواهد كرد.

مقام عالی دولت در استان، ادامه داد:باید با یک الگوي عملي به مردم ثابت کنيم که با توجه به كاهش منابع آبي ، تغيير الگوي كشت قطعاً به سود كشاورزان و بهره‌برداران بخش كشاورزي خواهد بود.

مروج الشریعه ، انجام کارهای پژوهشی و تحقيقاتي در حوزه منابع آب و کشاورزي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: دستگاه‌هاي ذي ربط اولويت هاي پژوهشي خود را نيز احصا و با همكاري مراكز دانشگاهي آنها را اجرايي نمايند.

وی بهره برداران بخش کشاورزی در استان را ۹۰ هزار خانوار ذکر کرد و ادامه داد: تغیير الگوي كشت در استان نبايد هيچ خللي در فعاليت‌هاي اقتصادي آنها ايجاد نمايد.