چهارشنبه     22/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 903

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی روز گذشته در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: اصلاح الگوي مصرف آب در حوزه کشاورزي و نيز جلوگيري از هدررفت منابع آبي در حوزه هاي آب و فاضلاب بايد جزو مهمترين برنامه ها در سال جاري در دستگاه هاي تخصصي باشد.

وی ادامه داد: دستگاه هاي اجرايي ذي ربط برنامه هاي افق ۱۴۲۰ و بلند مدت خود را در حوزه هاي مربوطه در جلسه آينده شوراي حفاظت از منابع آب استان ارائه نمايند.

دکتر مروج الشریعه، اصلاح الگوی کشت در استان را به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه قرار داد و افزود: با توجه به كشت برخي محصولات كشاورزي و جاليزي كه نياز به مصرف آب فراوان دارند ، جايگزين كردن اين محصولات با محصولات كم آب بر و اقتصادي تر بايد در برنامه هاي سال جديد دستگاه هاي تخصصي قرار گيرد.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۰۰ ميليون متر مکعب آب از قنوات استان تامين مي گردد افزود: مي توان با مديريت مناسب قنوات از طريق لايروبي ، تجهيز و... بگونه اي برنامه ريزي کرد تا آب قنوات در استان به نحو بهينه تري مورد استفاده قرار گيرد. مروج الشریعه، موضوع تامین آب در استان را اولویت اول استان دانست و تصريح کرد: نمي توان با اجراي برنامه هاي روزمره و عادي مشکلات موجود را مرتفع ساخت ؛ بنابراين مسئولين ذي ربط بايد فکري اساسي و برنامه اي جامع و كاربردي با توجه به امكانات ومنابع موجود ارائه نمايند تا بتوان با استفاده از ظرفيت هاي كشوري و استاني اين معضل را تا حدودي مرتفع نمود. استاندار خراسان جنوبی، به خشکسالی های چندين ساله در استان اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به استمرار احتمالي خشکسالي ها طي سنوات آتي در استان ، بايد سياست گذاري مناسبي در اين حوزه به انجام برسد.

مروج الشریعه، شرایط فعلی آب در استان را بحراني توصيف کرد و ادامه داد: شوراي حفاظت از منابع آب فرصتي است که به کارگروه ملي آب در كشور در حوزه هاي كشاورزي، شرب، صنعت و... پيشنهادات كاربردي و مدل هاي بهينه مصرف آب را ارائه نمايد.

مقام عالی دولت در استان، مدیریت منابع آب موجود در استان را مورد تاکيد جدي قرار داد و يادآورشد: بايد تلاش کنيم تا با کاهش ميزان صرف آب، سطح توليد محصولات مختلف كاسته نشود كه اين امر نيازمند كاري علمي ، زيربنايي و استفاده از آخرين تكنولوژي روز دنيا در اين زمينه است.

مروج الشریعه، با بیان اینکه حق بهره برداري از منابع آبي در کشور و استان نيازمند بازتعريفي مجدد است، گفت: با توجه به کمبود منابع آب و لزوم بهره گيري مناسب از اين ظرفيت خدادادي بايد بگونه اي برنامه ريزي كنيم تا ضمن رعايت حرمت مالكيت شخصي افراد ، ومنافع عمومي جامعه در نوع بهره برداري از منابع آبي نيز مورد توجه باشد.

استاندار خراسان جنوبی، ادامه داد: دستگاه های اجرایي ذي ربط بايد تا پايان خرداد ماه سال جاري برنامه هاي کاربردي خود را در زمينه هاي کاهش مصرف ، اصلاح الگوي مصرف و نيز جلوگيري از هدر رفت منابع آبي ارائه نمايند تا بتوان در فرصت باقي مانده تا پايان سال اين برنامه ها را پيگيري و اجرايي نمود.

مروج الشریعه، استفاده از منابع مالی بانک های خارجي و يا نمايندگي هاي موسسات مالي خارجي در کشور را براي کمك به موضوع آب مورد تاكيد قرار داد و افزود: كميته اي به رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي در استان براي استفاده از مدل هاي مناسب در خصوص استفاده از منابع مالي موجود در بانك ها و موسسات مالي خارجي تشكيل خواهد شد. وی با اشاره به اینکه برای جلسه آتي شوراي حفاظت از منابع آب ، گزارش جامعي از آخرين وضعيت سدهاي استان ارائه گردد، افزود: بخش اعظمي از نياز آبي استان از طريق سدها تامين مي گردد از اين رو ضروري است که آخرين وضعيت سدهاي موجود، سدهاي در دست مطالعه و... آماده و برنامه ريزي به منظور استفاده حداکثري از اين سدها به انجام برسد. مقام عالی دولت در استان، ادامه داد: با توجه به بالا بودن میزان تبخیر در استان ، لازم است از آخرين تکنولوژي روز دنيا در زمينه جلوگيري از تبخير آب در سدهاي استان به منظور افزايش بهره برداري از منابع آبي در اختيار به انجام برسد.

مروج الشریعه، استفاده از آب های ژرف را یکي از راه هاي رفع معضل بي آبي در استان مورد تاکيد قرار داد و افزود: بايد برنامه اي جامع و کامل براي استفاده از منابع آبي موجود در آب هاي ژرف آماده داشته باشيم تا در صورت به نتيجه رسيدن مطالعات بتوان به بهترين نحو از آنها استفاده كرد.

وی جداسازی آب شرب و فضای سبز در شهرهاي استان را مورد تاکيد قرار داد و گفت: شهرداران استان موظفند در خصوص جداسازي آب شرب از فضاي سبز اقدامات و برنامه ريزي هاي لازم را صورت دهند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقدامات اداري و برخوردهاي متناسب صورت گيرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی