چهارشنبه     22/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1077

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی روز گذشته در جلسه شورای اداری استان که در محل کارخانه کویرتایر برگزار شد، حضور یافت.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: نامگذاري امسال بگونه اي است كه تمامي قواي موجود در نظام و حاكميت در كنار مردم و ساير نهادهاي دولتي و نيمه دولتي در اين زمينه دخيل بوده و بايد به ايفاي نقش بپردازند.

وی، به نامگذاري سال جاري از سوي رهبر معظم انقلاب با عنوان"حمايت از کالاي ايراني" اشاره کرد و گفت: مسئولين در كنار مردم بايد دست به دست هم داده و از تمامي ظرفيت كاري و اداري ممكن براي تحقق شعار سال استفاده كننند چرا كه تنها راه نجات اقتصاد كشور و رسيدن به توسعه و رونق اقتصادي حمايت از كالاي ايراني است.

دکتر مروج الشریعه، با بیان اینکه مردم بايد در استفاده از کالاي ايراني تعصب داشته باشند، افزود: هيچ مسئولي در هيچ رده اي اجازه ندارد كالاي خارجي كه مشابه آن در داخل توليد مي شود را خريد نمايد؛ اين در حاليست كه ذيحسابان و متوليان امر در اين زمينه در دستگاه هاي نظارتي بايد با تيزبيني و دقت نظر اين مهم را مورد توجه قرار دهند.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه توليدکنندگان در حال حاضر با مشکلاتي مواجه هستند، افزود: رفع اين مشكلات نيازمند هم پوشاني ، هم افزايي و همت والاي مسئولين در رده هاي مختلف است كه در سال جديد با توجه به تاكيدات صورت گرفته از سوي رهبر معظم انقلاب ، انتظار مي رود مسئولين با عزمي جدي تر وارد اين عرصه شوند.

مروج الشریعه، قاچاق کالا را از جمله آسیب های جدي حوزه توليد دانست و تصريح کرد: امروزه قاچاق کالا به عنوان فعلي حرام هم در بعد شرعي و هم در بعد قانوني مانع توسعه در داخل و رونق اقتصادي خواهد شد از اين رو اميد است كميسيون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در استان در سال جاري اين امر را به عنوان يك اولويت مهم در دستور كار قرار دهند.

استاندار خراسان جنوبی، فرهنگ سازی در زمینه استفاده از کالاي ايراني را از جمله وظايف مسئولين دانست و تصريح کرد: در زماني که در داخل كشور و استان ، كوير تاير به عنوان يك واحد توليدي بزرگ و موق بهترين كالا را توليد مي كند ديگر زيبنده نيست كه مديران ما در ادارات و دستگاه ها براي خودروهاي اداري لاستيك خارجي خريداري نمايند.

مروج الشریعه، نامگذاری سال را فرصتی براي توليدکنندگان داخلي دانست و تصريح کرد: توليدکنندگان داخلي بايد از فرصت ايجاد شده نهايت استفاده را براي ارتقاي سطح كيفي توليدات و نيز استانداردهاي داخلي ببرند تا علاوه بر فروش در داخل زمينه هاي صادرات محصولات و توليدات نيز بيش از پيش فراهم گردد.

مقام عالی دولت در استان، خاطر نشان ساخت: در این مسیر مسئولين و متوليان امر نيز بايد توليدکنندگان و فعالين اقتصادي را همراهي و مساعدت نمايند تا بتوان در زمينه ارتقاي استانداردها و سطح کيفي توليدات و خدمات اقدامات مد نظر را به انجام رساند. مروج الشریعه، افزایش بهره وری را بخشي از رونق اقتصادي دانست و تصريح کرد: توليدکنندگان ما بايد توجه داشته باشند که در كنار افزايش توليد به افزايش بهره وري نيز به عنوان يكي از مهمترين شاخصه هاي ارتقاي سطح اقتصادي توجه داشته باشند.

استاندار خراسان جنوبی، به حضور استان خراسان جنوبی در نمایشگاه بين المللي مشهد و عرضه محصولات و توليدات اين استان در نوروزگاه مشهد اشاره کرد و ادامه داد: اين امر فرصت بسيار خوبي براي ارائه توانمندي ها و محصولات استان به تمامي کشور و حتي خارج از کشور بود. مروج الشریعه، ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته از سوي سازمان همياري شهرداري هاي استان در زمينه برگزاري اين نمايشگاه گفت: در اين نمايشگاه بخشي از ارتباطات بين المللي با توليدکنندگان استان برقرار شد که در بازاريابي هاي بعدي براي توليدات استان بسيار مفيد و موثر خواهد بود.

مروج الشریعه، اشتغال را مهمترین دغدغه نظام جمهوری اسلامي ايران دانست و تصريح کرد: در حال حاضر ايجاد اشتغال براي جامعه بيکار و جوياي کار و فراهم كردن شرايط براي حضور آنها در بازارهاي كار مهمترين سياست كشور و دولت محترم تدبير و اميد در سال جاري است كه علاوه بر دولت به معني اخص كلمه ساير قوا و نهادهاي انقلابي نيز در اين زمينه دخيل بوده و سهيم هستند.

مروج الشریعه، به ظرفیت های بالاي خراسان جنوبي در حوزه اشتغال اشاره کرد و افزود: وجود سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي به عنوان يک گنج تمام نشدني و بسيار مهم مي تواند در ايجاد اشتغال و فرصت هاي شغلي بسيار مهم باشد.

وی ادامه داد: باید با تجهیز کارگاه هاي توليدات مرتبط با اولويت فارغ التحصيلان اين رشته جلوي خام فروشي اين محصولات از استان به هر نحو ممکن گرفته شود.

مقام عالی دولت در استان، یادآورشد: ایجاد اشتغال وظيفه يک دستگاه و يا کارگروه اشتغال به تنهايي نيست، بلکه همه مسئولين در هر رده و جايگاهي كه باشند بايد دراين زمينه احساس وظيفه كرده و با تمام وجود وارد عرصه كار شوند.

مروج الشریعه، با بیان اینکه در سال جاري نيز سفرهاي استاني با محوريت اقتصاد مقاومتي ادامه خواهد داشت افزود: با توجه به تاکيداتي که در اين زمينه وجود دارد در سال جاري نيز سفرهاي شهرستاني با موضوع اقتصاد مقاومتي و با محوريت پروژه هاي عمراني ادامه خواهد يافت. وی توجه به اصول مهندسی در اجرای پروژه هاي عمراني را مورد تاکيد ويژه قرار داد و افزود: در مبلمان شهري نيز توجه به اصول مهندسي ساخت و ساز ونيز قوانين موضوعه در حوزه هاي فني بايد بطور ويژه و خاص مورد توجه قرار گيرد.

استاندار خراسان جنوبی، در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفيت هاي گردشگري استان در زمينه ايجاد اشتغال اشاره کرد و ادامه داد: در سال جاري به هيچ وجه از ظرفيت گردشگري در ايجاد اشتغال چشم پوشي نخواهيم کرد و هيچ کوتاهي را در جذب و تكريم گردشگران نخواهيم پذيرفت. مروج الشریعه، ضمن تشکر از شهرداران و فرماندارانی که در ایام نوروز در خصوص جذب گردشگران تلاشي وافر داشته اند، افزود: اين تلاش قابل تقدير است چرا که حضور گردشگر به معني ايجاد اشتغال، خلق ثروت و در نهايت توسعه هر منطقه خواهد بود كه در سال جاري اين مهم بطور ويژه مورد تاكيد قرار خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از ۲۷ اسفندماه سال گذشته تا ۱۴ فروردين ماه سال جاري يک ميليون و ۵۵۴ هزار نفر در مراکز اقامتي استان ساكن شده اند، افزود: در همين مدت بالغ بر يك ميليارد تومان محصولات صنايع دستي استان به مسافرين نوروزي فروخته شده ؛ اين در حاليست كه ۳ ميليون و ۸۰۱ بازديد نيز از مراكز و بناهاي تاريخي استان به عمل آمده است.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه در سال جاري اين آمارها بايد بطور چشمگيري افزايش يابند، افزود: در سال ۹۷ براي ارتقاي اين امر در ابعاد کمي و کيفي برنامه هاي ويژه اي در دستور كار قرار خواهيم داد.

مروج الشریعه، به تشکیل کمیته حقوقي استان به رياست معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي در استان اشاره کرد و ادامه داد: اين كميته به منظور صيانت از حقوق افراد حقيقي و حقوقي در تمامي فعاليت هاي اقتصادي ، فرهنگي و اجتماعي و سياسي تشكيل خواهد شد چرا كه در حال حاضر مشكلاتي در اين زمينه وجود دارد كه با تشيكل اين كميته اميد است مرتفع شوند.

وی اطلاع رسانی مستمر و شفاف مدیران از اقدامات صورت گرفته در حوزه هاي مختلف را مورد تاکيد قرار داد و گفت: اين اطلاع رساني ها موجب خواهد شد تا علاوه بر آگاه سازي عمومي، زمينه هاي ياس و نااميدي نيز از بين برود.

استاندار خراسان جنوبی، ادامه داد: در حوزه رونق تولید در سال گذشته ۲۵۴ میليارد تومان تسهيلات به واحدهاي توليدي داراي مشکل پرداخت شده ؛ اين در حاليست که اين امر موجب شده تا بسياري از واحدهاي توليدي که مشكل منابع مالي داشتند به چرخه توليد بازگردند. استاندار خراسان جنوبی، به ابلاغ قانون حمایت از استادکاران و هنرمندان صنایع دستي در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در اين قانون كه از سوي رئيس جمهوري ابلاغ شده حمايت از هنرمندان، استادكاران و فعالين حوزه صنايع دستي به طور جد مورد توجه قرار گرفته است. دکتر مروج الشریعه، ادامه داد: بر اساس این قانون دستگاه های اجرايي مکلفند براي خريد هرگونه هديه غير نقدي در راستاي تشويق کاركنان و... از توليدات صنايع دستي، فرش دستبافت ايراني و ساير مصنوعات مربوطه استفاده كنند.

مقام عالی دولت در استان، خاطر نشان ساخت: این قانون کمک بسیار خوبي در راستاي حمايت از توليدکنندگان صنايع دستي فرش بافان، استادكاران و ساير فعاليني خواهد بود كه در حوزه صنايع دستي در حال فعاليت هستند؛ از اين رو مسئولين ذي ربط بايد از فرصت طلايي ايجاد شده در اين زمينه نهايت استفاده را ببرند.

مروج الشریعه، ضمن تبریک و تهنیت شهادت شهيد مرتضي بصيري پور از شهداي مدافع حرم در استان گفت: همه ما مرهون تلاش ها و ايثارگري هاي عزيزاني هستيم که از همه هستي و جان و مال خود براي دفاع از کيان ايران عزيز و امنيت اين سرزمين مي گذرند كه شهيد بصيري پور نمونه صادق اين مدعا است.

 

 

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی