دوشنبه     01/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 473

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصي استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: براي حل مشکلات واحدهاي توليدي در استان لازم است تا نمايي روشن از وضعيت واحدهاي توليدي و صنعتي داشته باشيم

وی به نامطلوب بودن ميزان پيگيري در دستگاه هاي اجرايي از سوي مديران اشاره کرد و گفت: نبايد تمامي مسائل را مقام عالي دولت در استان به عنوان استاندار مورد پيگيري قرار دهد. دکتر مروج الشریعه، ادامه داد: اتاق بازرگانی با رویه‌اي که در تحقيقات از واحدهاي توليدي در شهرک‌هاي صنعتي انجام داده، همان تحقيقات را براي بخش معدن نيز به انجام رسانده و بعد در مسائل كشاورزي و فرآوري محصولات كشاورزي نيز همان رويه را مورد استفاده قرار دهد. مقام عالی دولت در استان،اظهار داشت: فلسفه‌ی وجودی شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي اين است که آندسته از کارآفريناني که بعد از مراجعه به ادارات و مراجع مختلف و عدم دريافت پاسخ مناسب ، به اين شورا مراجعه كنند كه تنها مأمن آن‌ها نيز اتاق بازرگاني است. مروج‌الشریعه، با اشاره به اینکه شورای گفتگوي دولت و بخش خصوصي، پارلمان بخش خصوصي هر منطقه است که فعالان اقتصادي در آن صاحب نقش اساسي واصلي هستند، تصريح کرد: اين شورا فرصتي است براي فعالان بخش خصوصي كه بايد بيش از پيش تقويت شود چرا كه منافع آن نصيب كارآفرينان خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی، به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامي در خصوص حمايت از واحدهاي توليدي اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس اين مصوبه با ارزش ، چنانچه واحد توليدي دچار مشکل مالي شده و بانک عامل در استان پرداخت تسهيلات را انجام ندهد و در صورتيكه مستندات و توجيهات بانك از سوي استاندار پذيرفته نشود با تشخيص استاندار بانك مركزي راساً تسهيلات مورد نياز را پرداخت خواهد كرد.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه اين قانون، از مترقي‌ترين قوانيني است که تاکنون وجود داشته ‌است، افزود: كميسيوني مسلط، سالم و بي‌طرف با محوريت بخش خصوصي تشكيل خواهد شد و مشكلات واحدهاي توليدي در اين زمينه مورد بررسي قرار گرفته و احكام مورد نياز نيز صادر خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی، گفت: همه‌ی اجزای سه قوه در شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي حضور دارند تا مشکلات بخش خصوصي رفع شود و همه، ملزم به شرکت در اين شورا هستند. وی با تأکید براین‌که بايد تکليف واحدهاي تعطيل مشخص شود اظهار كرد: برخي واحدهاي توليدي به دليل تغيير تكنولوژي، منسوخ شده اند كه نبايد اين واحدها را به عنوان واحد تعطيل بيان كرده و در آمار و اطلاعات لحاظ نمود.

استاندار خراسان جنوبی، ضمن انتقاد از برگزاری صوری جلسات گفت: اگر قرار باشد جلسات به تصميمات درست و کاربردي منجر نشود قطعاً همه زيان کرده و در اين زمينه مسئول خواهيم بود. مروج‌الشریعه، با بیان اینکه تامين منابع مالي مورد نياز از جمله مشکلات برخي واحدهاي توليدي است افزود: برخي واحدهاي توليدي نيز داراي مشکل مديريتي هستند كه قطعاً سوء مديريت در اين واحدها بايد مورد توجه قرار گيرد.

مقام عالی دولت در استان، تصریح کرد: پیگيري‌ها در استان ضعيف است و پيگيري مسائل از سوي استاندار نشان مي‌دهد مديران نتوانسته اند آنگونه که شايسته است مسائل و موضوعات را مورد پيگيري قرار دهند.

وی استفاده از ظرفیت های سرمايه گذاري در استان را مورد تاکيد جدي قرار داد و افزود: به عنوان نمونه در خوسف ظرفيت توليد گل نرگس قابل توسعه است که در اين خصوص با سفير ايران در فرانسه مکاتبه اي داشتم تا برندهاي توليد عطر و ادكلن را معرفي كرده و با سفر به خراسان جنوبي در اين امر مشاركت كنند.

استاندار خراسان جنوبی، با بیان اینکه علاوه بر مديران ، فعالين اقتصادي نيز بايد به قوانين و مقررات احاطه داشته باشند ، افزود: لازم است مسئله معافيت مالياتي به صورت شفاف و روشن براي همه بيان شود تا بتوانند از اين ظرفيت استفاده کنند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی