سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 694

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

بیست و هشتمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان دوشنبه 14/12/96 در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان بیرجند برگزار شد. محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهار کرد: این شهرستان با یک شهر، یک بخش و شش دهستان دارای 324 آبادی دارای سکنه است. وی با بیان اینکه جمعیت شهرستان بیرجند 261 هزار و 324 نفر است، گفت: ضریب شهرنشینی بیرجند 77.92 درصد است و نرخ رشد جمعیت به دلیل مرکزیت و مهاجرت 2.54 درصد است.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی شهرستان بیرجند 36.6 درصد و نرخ بیکاری آن 11.4 درصد است، ادامه داد: اعتبارات تملک و دارایی شهرستان از محل 107 پروژه17 میلیارد 879 میلیون تومان بوده است.

آرین بیان کرد: همچنین شهرستان بیرجند 145 پروژه با اعتبار 33 میلیارد و 450 میلیون تومان از محل سه درصد درآمد حاصل از صادارت نفت و گاز است.

علی ناصری، فرماندار بیرجند گفت: سهمیه اشتغال امسال این شهرستان در مهرماه به 40 درصد رسید و ابتدای اسفند ماه جاری 100 درصد تعهد دستگاه های اجرایی با اشتغالزایی 2 هزار و 683 نفر محقق شد.

ناصری گفت: در بحث مردمی کردن اقتصاد با اولویتی که در فعال شدن اقتصاد روستاها وجود داشت در 58 طرح اقتصادی 118 میلیارد ریال هزینه می شود که برای 168 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی خواهد شد و در محور توسعه صنایع دستی که همواره مورد تاکید روند اقتصاد مقاومتی بوده است حوله بافی روستای خراشاد ثبت ملی شد و در راستای اهمیت بخش گردشگری به دنبال ثبت جهانی این روستا هستیم.

وی اظهار کرد: در حوزه پیگیری مسائل اشتغال و رفع موانع تولید مشکلات 60 طرح مورد بررسی قرار گرفته که تاکنون 10 واحد احیا شده است.

فرماندار بیرجند تصریح کرد: وضعیت محرومیت بیرجند که امکان توزیع اعتبارات تملک و سه درصد نفت را در شهرستان با مشکل مواجه کرده است باید تعیین تکلیف شود.وی با بیان اینکه سهم اعتبارات شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان باید مورد بازنگری قرار گیرد، افزود: استناد به شاخص ها ملاک مناسبی برای سهم اعتبار ها نیست. وی تامین اعتبار زیرساختی طرح 78 هکتار صنوف آلاینده، تامین زیرساخت های فرودگاه بیرجند، تامین اعتبار ساخت محل دایمی نمایشگاه بین المللی بیرجند و تامین اعتبار مورد نیاز فاز چهار شهرک صنعتی را از نیازمندی های این شهرستان عنوان کرد.

وی گفت: تامین اعتبار زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی، ادامه فعالیت دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه و تعیین تکلیف منطقه نمونه گردشگری بند دره از دیگر این نیازهاست. فرماندار بیرجند با بیان اینکه تامین اعتبار مورد نیاز آب روستاهای مجاور شهرستان از مهمترین نیازمندی هاست، گفت: به بزرگترین هتل این شهرستان با تانکر آب رسانی می شود که امیدواریم به زودی تعیین تکلیف شود.

وی رسیدگی و مرمت اماکن تاریخی و ثبت شده میراث فرهنگی شهرستان را مهم دانست و اظهار کرد: امیدواریم با توجه به اهمیت و تعیین تکلیف این نیازمندی ها سهم قابل توجهی را در حوزه اشتغالزایی داشته باشیم.

در ادامه مدیران ادارات کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، دفتر روستایی و امور شوراهای استانداری، صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری و تعاون،کار و رفاه اجتماعی در خصوص اقدامات، مشکلات و برنامه های آتی به ارائه گزارش پرداختند.

محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی در ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی شهرستان بیرجند اظهار کرد:شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان خراسان جنوبی رسالت فرامنطقه‌ای دارد باید به طور خاص دیده شود چرا که ۵۰ درصد جمعیت شهری استان در شهر بیرجند ساکن هستند.

وی با اشاره به جلسه ای که با حضور استانداران در تهران برگزار شد، افزود: در آن جلسه مصوب شد که طرح هایی که به بیش از ۲.۵ میلیارد تومان یعنی تا سقف ۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد با تصویب استاندار در هر استان قابل اجرا باشد و نیاز به ارسال طرح به مرکز کشور برای تصویب نخواهد داشت. وی با بیان این موضوع که اگر در استانها اختیارات بیشتری بر عهده مسئولان استانی باشد معضلات کمتر خواهد شد افزود: بر اساس این مصوبه قرار شد در هر استانی کارگروه مستندات عدم پرداخت بانکی به ریاست استاندار تشکیل شود و چنانچه کار گروه مستندات و دلایل بانک ها را نپذیرد بانک مرکزی به دستور استاندار موظف به ابلاغ تسهیلات است؛ با این گام اساسی شاهد پیشرفت اقتصادی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد تعهد اشتغال در خراسان جنوبی در سال جاری محقق شده است، خاطرنشان کرد: شهرستان بیرجند مانند سایر شهرستانهای استان باید به دنبال زیر ساختهای لازم در حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوده و به تبع جمعیت بالا نسبت به سایر شهرستانها به دنبال اعتبارات بیشتر باشد.

مروج الشریعه گفت: نوع زیرساختها، مبلمان شهری، اسکان حاشیه نشینان و سایر موارد باید مورد توجه باشد که اگر مورد توجه نباشد به معضل سنگینی تبدیل خواهد شد.

مروج الشریعه با اشاره به نظریه مرکز ـ پیرامون عنوان کرد: این نظریه به این می پردازد که ما در استان هر چه امکانات داریم و نداریم در مرکز استان در کنار کانونهای فقر و مشکلات اقتصادی پیرامون استان وجود دارد اگر به آنها توجه نشود؛ کانون تولید ثروت و رشد توسعه از حداقل امنیت و ایمنی برخوردار نخواهد بود و ما به نسل آینده مدیون خواهیم بود.

وی تصریح کرد: در شهر بیرجند به دنبال توسعه شهرک های صنعتی نباشید؛ باید تجارت و گردشگری در بیرجند به صورت هایتِک اجرا شود، باید به دنبال برج های تجاری بزرگ برای عرضه و صادرات محصولات و سوغات تولیدی مناطق پیرامون به صورت بین المللی بود و در این زمینه از نیروهای جوان، دانشمند و دارای تخصص در زمینه بازاریابی استفاده شود.

مروج الشریعه با اشاره به ثبت جهانی عناب و زرشک به نام خراسان جنوبی اظهار کرد: باید از این فرصت بهره کافی را برد. استاندار خراسان جنوبی گفت: باید در همه شهرستانها زمینه انجام کارها در همه شرایط ( درمانی، خرید و فروش و ...) وجود داشته باشد و بعد از مرحله خاصی که نیاز به انتقال به مرکز استان باشد به مرکز فرستاده شود.

وی تاکید کرد: باید برای زمینه خدمات دهی و حمل و نقل به گردشگران در بیرجند مورد توجه قرار بگیرد و خدمات گردشگری باید در طرح توسعه فرودگاه بیرجند در نظر گرفته شود، وی افزود: باید بزرگترین پایانه های صادرات بیرجند را در کنار فرودگاه بیرجند داشت و میتوان این همکاری را به صورت سه جانبه با فرودگاه بیرجند، پایانه صادرات و منطقه ویژه اقتصادی انجام داد؛ توسعه استان باید به صورت همگون باشد.

مروج الشریعه بیان کرد: بیرجند می تواند در زمینه برند سازی صنایع دستی در مرکز استان با رویکرد ملی برند سازی کند؛ این جایگاه در بیرجند وجود دارد.

وی عنوان کرد: با توجه به نقش موزه ها که معرفی تاریخ، فرهنگ و هنر است و این جایگاه در بیرجند وجود دارد، می توان پیشرفته ترین موزه های تاریخی، فرهنگی و هنری را در بیرجند داشت.

استاندار همچنین توسعه ناوگان حمل و نقل زمینی و هوایی و برند سازی محصولات استراتژیک،را از مهمترین برنامه ها برای جذب گردشگر به استان عنوان کرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

 سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی