شنبه     29/شهریور/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1197

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

بیست و هفتمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار خراسان جنوبی، مدیران کل استان ، فرماندار، امام جمعه و مدیران ادارات و نهادهای دولتی شهرستان زیرکوه، روز یکشنبه 6/12/96 در شهرستان زیرکوه برای پیگیری مشکلات و راهکارهای رفع محرومیت از این شهرستان مرزی ، برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان عنوان نمود: برگزاری جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها به منظور بررسی مشکلات و معضلات پیش روی پروژه های طرح های اقتصاد مقاومتی بتوان مشکلات اشتغال و تولید را در شهرستان ها با اتخاذ تدبیر و راهکارهای مدیران پیشران استان مرتفع نمود و اجرایی شدن مصوبات تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.

وی گفت: شهرستان زیرکوه شامل 3 بخش و 6 دهستان و 2 شهر زهان و حاجی آباد است، در آخرین سرشماری نفوس و مسکن دارای 40155 نفر است.

آرین نرخ بیکاری شهرستان زیرکوه را 1/12 و نرخ مشارکت را 2/35 عنوان کرد در مجموع اعتبارات سالجاری شهرستان زیرکوه بالغ بر 33 میلیارد تومان بوده است،که در قالب پروژه هایی که کمیته برنامه ریزی شهرستان تعریف و با دستگاههای متناظر مبادله و تخصیص متناظر از ردیف های مختلف صورت گرفته و دستگاه های اجرایی در حال واگذاری، اجرا، یا اتمام برخی پروژه ها هستند.

حجت الاسلام حسینیان ، امام جمعه زیرکوه گفت: زمین های منطقه قبل از شهرستان شدن بین مردم به صورت قولنامه ای به فروش رفته است و 50 درصد آن هم ساخته شده است اما بعد از شهرستان شدن حاجی آباد مالکان این زمین ها با مشکل مواجه شده اند. وی بیان کرد: زیرکوه شهرستان نوپایی است و از طرفی همه دستگاه ها به عنوان نمایندگی در این شهرستان فعالیت می کنند که از حدود اختیارات کم برخوردارند و با بیان اینکه مدیرانی پخته باید برای توسعه این شهرستان فعالیت کنند از عدم بازدید برخی از مدیران از این شهرستان گلایه کرد.

امام جمعه زیرکوه مشکلات مربوط به بازارچه های مرزی، شبکه های مخابراتی، تقویت خانه های عالم، تقویت فنی و حرفه ای و آبرسانی به مناطق محروم را از مهمترین مشکلات این شهرستان ذکر کرد و تغییر نام زیرکوه و شهر شدن شاهرخت را خواستار شد.

حجت ا.. خان زاده ، فرماندار زیرکوه گفت: شهرستان زیرکوه تنها شهرستانی است که رودخانه دایمی دارد و یکی از رودخانه ها رودخانه تجنود است که ۵۰ لیتر اب بر ثانیه مازاد استفاده کشاورزان هدر می رود. علیرغم این پتانسیل مردم روستای تجنود بدلیل فقر و عذاب و درحال مهاجرت از روستا هستند در حالی که هدف ما نگه داشت مردم در نقطه صفر مرز است. خانزاده خاطرنشان کرد:یکی از قابلیت های شهرستان بحث معادن است اما دو معدن فلدسپات و سنگ آهن زیرکوه که از معادن بزرگ و فعال شهرستان هستند با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.

وی تصریح کرد: عمده مشکلات شهرستان مشکل کم آبی است و با توجه به بارندگی بسیار اندک در سال جاری خواستار تخصیص اعتبار ویژه برای رفع این مشکل هستیم. فرماندار زیرکوه گفت: یکی از پروژه های بسیار مثبت در شهرستان زیرکوه گازرسانی است، اما مشکلاتی در زمینه گازکشی به برخی از روستاها وجود دارد که انتظار رفع این مشکل هستیم.خانزاده بیان داشت: استخر شنای حاجی اباد بالغ بر یک میلیارد اعتبار نیاز دارد که در شهرستان پیش بینی شده اما تخصیص لازم وجود ندارد.

استاندار خراسان جنوبی در بیست و هفتمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان زیرکوه بیان داشت: مدیریت جهادی و انقلابی که بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و در منشور دوباره ایران مورد توجه ویژه رئیس جمهوری قرار گرفته ،مهمترین راه برون رفت از مشکلات در شرایط فعلی است. استاندار خراسان جنوبی ، پیگیری مجدانه مشکلات را از دیگر راه حل های بسیار مهم حل و فصل مشکلات در بخش های مختلف دانست و تصریح کرد: مدیران بدانندکه با بکار گیری روش های سنتی گذشته و مرسوم نمی توان مشکلات را حل کرد بلکه باید مجدانه و با تمام توان پیگیری مشکلات را در دستور کار قرار داد و برای حل آنها برنامه ای جامع ارائه کرد.

مروج الشریعه، همدلی و یکدلی را از دیگر رموز موفقیت دانست و تصریح کرد: توسعه در گرو همدلی، یکدلی، تفکر متعالی و بدون در نظر گرفتن اختلافات سیاسی،گروهی و حزبی است، در غیر اینصورت در مشکلات خواهیم ماند.

وی به ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی و سرمایه گذاری شهرستان زیرکوه اشاره کرد و ادامه داد: گیاهان دارویی، معادن، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله مهمترین ظرفیت های اقتصادی این شهرستان است که می تواند این منطقه را به توسعه نزدیک کند.

وی به جمعیت جوان فارغ التحصیل در این شهرستان اشاره و آن را به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های زیرکوه نام برد و افزود: با توجه به منابع آبی که در این منطقه وجود دارد،توسعه کشت های گلخانه ای و احداث مجتمع های بزرگ گلخانه ای در این شهرستان باید مورد توجه برنامه ریزان و مسئولان قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی ،مرز مشترک با کشور افغانستان را دیگر توانمندی های اقتصادی شهرستان زیرکوه برشمرد و گفت: مبادلات اقتصادی در گذرگاه های مرزی استان به هر شکل ممکن باید از سرگرفته شود.

مروج الشریعه با بیان اینکه از 40 هزار نفر جمعیت شهرستان زیرکوه 32 هزار نفر ساکن روستاها هستند افزود: اجرای طرح هادی در تمام این روستاها در یک برنامه زمان بندی مشخص باید مورد توجه و برنامه ریزی قرار گیرد.

مقام عالی دولت در استان ،ضمن تاکید بر حل و رسیدگی به مشکلات تمام روستاهای این شهرستان گفت: باید اقدامات بگونه ای باشد تا قدرت تولید در روستاها افزایش پیدا کند.

وی به واگذاری زمین حداقل پیش دریافت و تقسیط طولانی پس از بهره برداری به سرمایه گذاران در شهرک صنعتی حاجی آباد به عنوان یک مشوق سرمایه گذاری در شهرستان زیرکوه اشاره کرد و گفت: این واگذاری به شرطی صورت خواهد گرفت که آن واحد صنعتی به تولید رسیده و اشتغال ایجاد کند.

مقام عالی دولت در استان گفت: در بخش معدن به شرط اینکه خام فروشی نشده و از مشکلات شهرستان گره گشایی کند و عمده منافع آن دوباره وارد این شهرستان و در راستای رفع مشکلات مردم استفاده شود، کمک خواهیم کرد.

وی گفت: نرخ بیکاری 12.1 درصد زیبنده شهرستان زیرکوه نیست.

غلامرضا اشرفی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی از تحقق 116 درصدی تعهد اشتغال زیرکوه خبر داد و گفت: تعهد اشتغال دستگاه اجرایی زیرکوه در سال جاری را ایجاد اشتغال برای ۵۶٨ نفر عنوان کرد که از ابتدای امسال تاکنون ایجاد اشتغال برای ۶۶١ نفر در این شهرستان توسط دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته است. وی اظهار داشت: تعداد جلسات کمیته اشتغال این شهرستان هشت مورد بوده که ۴٨ مصوبه داشته است.

اشرفی به طرح مهارت‌آموزی نیروی کار اشاره کرد و افزود: تعهد زیرکوه در این راستا ٢٠ نفر بوده که تاکنون ٢١ نفر در راستای این طرح جذب شده‌اند و درصد تحقق این طرح در این شهرستان ١٠۵ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی سهم این شهرستان ١۵ نفر بوده که تاکنون ١۴ نفر جذب شده‌اند، ادامه داد: این میزان نسبت به میانگین استانی ٧٠ درصد جلوتر است.

اشرفی با بیان اینکه عملکرد شهرستان در صدور مجوز مشاغل خانگی اشتغال ایجاد شده ٩٨ نفر با تعداد افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ٢١۴ نفر بوده است، اضافه کرد: تعداد طرح‌های ثبت‌نام شده در سامانه کارا ٣٠۴ پرونده از محل اشتغال روستایی و فراگیر تعداد طرح های مصوب در کمیته فنی ۵٣ طرح بوده است.

عالیه خواجوی، مدیرکل دفتر روستایی و امور شوراهای استانداری گفت: در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی در شهرستان زیرکوه 67 طرح به بانک های عامل معرفی شده است،

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اظهار داشت: یکی از صنایع دستی مهم این شهرستان تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی بوده که هم شهرت ملی و هم شهرت بین‌المللی دارند و خوشبختانه در این راستا دو تعاونی در این حوزه در سطح شهرستان فعال است.

وی با اشاره به اینکه ٢٧ اثر در حوزه میراث فرهنگی در این شهرستان ثبت ملی شده است، یادآور شد: در حوزه گردشگری دو اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای تجنود و افین وجود دارد و در کویر همت‌آباد نیز کمپ کویرنوردی ایجاد شده است.

رمضانی ادامه داد: در حوزه گردشگری در مجموع اعتباری بالغ بر ٢٠٠ میلیون تومان در این شهرستان هزینه شده است.

وی در مورد کویر همت‌آباد گفت: به شرکت کویرنورد زیرکوه زمین واگذار شده و کمپ کویری میراث در مرحله واگذاری به این شرکت هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از فروش ۶٠ میلیون تومان صنایع دستی از ابتدای امسال تاکنون در این شهرستان خبر داد و افزود: در این شهرستان بازارچه دایمی صنایع دستی وجود ندارد و آمادگی داریم اگر فردی متقاضی ایجاد این بازارچه باشد نسبت به راه‌اندازی آن موافقت کنیم.

رمضانی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ٢٠ دوره آموزشی عمده در حوزه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی برای ٢٠٠ نفر برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه پرونده در حوزه صنایع دستی و دو پرونده در حوزه گردشگری از تسهیلات صندوق کارآفرینی امید برخوردار شده‌اند.

داوود شهرکی، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار داشت: قدم نخست در حوزه تجارت برندسازی است. وی گفت: انتظار می‌رود در بحث بازارچه‌های مرزی بحث خرده‌فروشی در بازارچه یزدان ایجاد شود تا سبب ترغیب تجار افغانی شود زیرا راه نجات تجارت استان خرده‌فروشی مرزی است.

وی به وضعیت بازارچه‌های مرزی استان اشاره کرد و افزود: در سفر قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان مکاتبه‌ای باگمرک ایران شد و موافقت برای بازگشایی یک طرفه بازارچه یزدان صورت گرفت.

شهرکی با اشاره به اینکه در حوزه معدن ظرفیت‌های خوبی در این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: معدن سنگ آهن یکی از این معادن شهرستان بوده که با ذخایر سنگ آهن نیاز آهن واحدهای صنعتی استان را تامین می‌کند .

وی ادامه داد: نیاز واحدهای صنعتی استان به سنگ آهن در سال آینده بالغ بر یک‌میلیون تن بوده که این معدن می‌تواند ظرفیت خوبی برای تامین سنگ آهن واحدهای صنعتی استان محسوب شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: با توجه به جوان بودن شهرستان زیرکوه تمرکز خود را در این شهرستان بر شناسایی ذخایر معدنی قرار داده‌ایم و حداقل ۴ میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است.

وی از آغاز عملیات اکتشاف مواد معدنی در نوار مرزی استان خبر داد و گفت: در نوار مرزی زیرکوه ماده معدنی لیتیوم شناسایی شده که در سال ٩٧ مطالعات اکتشاف آن را شرکت ایمیدرو انجام می‌دهد.

شهرکی با بیان اینکه حدود ۶ هزار کیلومتر اکتشافات مواد معدنی در  نوار مرزی استان بوده که سهم این شهرستان ۵٠ درصد اکتشافات نوار مرزی استان است، یادآور شد: تمرکز ما در این شهرستان بر شناسایی معادن و ایجاد صنایع معدنی است.

 

 سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

 

 

 

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی