پنج شنبه     28/شهریور/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 614

بیست و ششمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ، یکشنبه 29 بهمن ماه 1396 در شهرستان خوسف برگزار شد.

محمدهادی آرین ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهار داشت: شهرستان خوسف دارای 27 هزار و 600 نفر جمعیت استو از این تعداد 18 هزار و 293 خانوار روستایی و 9 هزار و 306 خانوار شهری هستند.

وی بیان داشت: مساحت شهرستان خوسف را 16 هزار و 29 کیلومتر و تراکم جمعیتی این شهرستان 1.7  و نرخ بیکاری در شهرستان خوسف  5.4 درصد است.

آرین افزود:  خوسف دارای 291 آبادی است که از این تعداد 197 آبادی دارای سکنه  و 94 آبادی خالی از سکنه است. وی با اعلام این مطلب که سهم اعتبارات شهرستان خوسف از مجموع اعتبارات استانی 4 میلیارد و 410 میلیون تومان است، و سهم شهرستان از محل سه درصد درآمد حاصل از فروش نفت خام 9 میلیارد و 240 میلیون تومان است.

رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه  12 میلیارد و 710 میلیون تومان سهم اعتبارات شهرستان از ماده 180 قانون برنامه پنجم است، ادامه داد: در مجموع اعتبارات شهرستان خوسف در سال جاری 30 میلیارد و 790 میلیون تومان در قالب طرح‌ها و پروژه‌های متعدد است.

آرین هدف از برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی را گزارش مدیران کل و احصاء مشکلات شهرستان ها و ثبت مصوبات در دو دفتر دبیرخانه ستاد در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دفتر بازرسی استانداری به منظور پیگیری و حصول نتیجه عنوان کرد.

حجت‌الاسلام حامد شاه‌بیکی امام جمعه خوسف در خصوص مشکلات مردم شهرستان عنوان کرد: در شورای برنامه‌ریزی شهرستان با مجوز هیات هفت نفره 200 قطعه زمین به مردم واگذار شد که پس از واگذار تصدی زمین ها به بنیاد مسکن و زمین شهری این زمین ها مستثنی نشد و مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است و متاسفانه یک گرفتاری مسؤولان وقت ایجاد کردند و اکنون مردم باید پاسخگوی آن باشند.

امام جمعه خوسف با اشاره به اینکه این شهرستان در گذشته آباد بوده و این‌چنین خشک نبوده است، اما متأسفانه سیاستی اتخاذ شد که با حفر چاه‌های کشاورزی در بالادست، چاه‌های کشاورزی شهرستان خشک شدندکه باید فکری به حال چاه‌های کشاورزی و نهرهای خشک شده شهرستان شود.

محمد شفیعیفرماندار خوسف گفت:  خوسف سومین شهرستان استان خراسان جنوبی از نظر وسعت است و این پراکندگی و وسعت، خدمات رسانی را بخصوص برای روستاهای دورافتاده با مشکل مواجه کرده است با توجه به سابقه به سابقه 5 ساله شهرستان شدن خوسف تاکنون 33 اداره در شهرستان تشکیل شده است که بسیاری از این ادارات فاقد چارت و تجهیزات اداری و اختیارات لازم و در ساختمان استیجاری مستقر هستند.

 وی روند صدور مجوز را بدلیل عدم تفویض اختیارات به ادارات شهرستان را طولانی و زمان بر دانست . وی از گازرسانی 291 روستا در شهرستان خوسف خبر داد و گفت: مطالعات بین روستایی 60 روستای گازرسانی نشده بخش ماژان انجام گرفته و در مرحله اخذ مجوز بوده و با توجه به پیش نویس بند الحاقی به تبصره یک لایحه بودجه 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص گازرسانی به شهرها و روستاهای استان خراسان جنوبی عملیات اجرایی گازرسانی به این روستاهای این بخش نیز در سال آتی انجام شود.

وی با بیان فرسوده بودن خطوط انتقال آب گفت: حدود 40 درصد آب شرب شهرستان خوسف در خطوط انتقال و توزیع هدر می رود، با توجه به کمبودهای اعتباری از ظرفیت دهیاری ها و شوراهای اسلامی برای تسریع در آبرسانی به روستاها و کاهش هدررفت آب استفاده شده است.

شفیعی ادامه داد: عدم تجهیز خانه‌های بهداشت، نبود پزشک و مراکز درمانی مجهز در مراکز دهستان‌ها و شهر خوسف، منصرف شدن بنیاد برکت از راه‌اندازی مرکز جامع سلامت شهر خوسف و عدم داشتن ردیف اعتبار ملی بیمارستان خوسف را از مشکلات بخش بهداشت و درمان خوسف ذکر کرد.

وی از برگزاری جشنواره شهرستانی و استانی گل نرگس در شهرستان خوسف در 2 سال متوالی خبر داد و افزود: پنج تفاهم نامه همکاری در حاشیه جشنواره استانی گل نرگس منعقد شده که ثمرات خوبی برای نرگس کاران شهرستان فراهم شده است واز اعطای اعتبار از طرف سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به شهرداری خوسف خبر داد و گفت: شهرداری خوسف نیز به صورت تخصصی و به صورت جامع در بحث فرآوری و کاشت نرگس ورود پیدا خواهد کرد

وی گفت: با توجه به خشکسالی های 19 ساله در استان خراسان جنوبی و لزوم کشت محصولات جایگزین در روستاها لازم است مزارع الگویی کشت محصولات نیز در روستاها ایجاد شود وی عدم اعتبار کافی برای قنوات، صدور بسیار مشکل و زمان‌بر مجوزها، دریافت زمین و تغییر کاربری‌ها، مشکلات مرتبط با برداشت آب و جابجایی چاه‌های کشاورزی و مشکلات مرتبط با چاه‌های آبخیزداری( رودخانه شاهرود، شل‌آباد و بین‌آباد) را از مشکلات بخش کشاورزی برشمرد.

وی با بیان عدم وجود کشتارگاه تخصصی شترمرغ در استان، گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده اولین کشتارگاه تخصصی در شهرستان خوسف ایجاد خواهد شد. فرماندار خوسف ضمن اعلام اینکه 68 پروژه نیمه تمام در شهرستان خوسف وجود دارد گفت: بیمارستان، مرکز ‌آمفی تئاتر و استخر سرپوشیده از مهم ترین پروژه های نیمه تمام خوسف است

داوود شهرکی، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان جایگاه شهرستان خوسف در بخش صنعت را سه درصد، سرمایه‌گذاری یک درصد و اشتغال سه درصد عنوان کرد و افزود: قالب شهرستان خوسف معدنی است و در مجموع این شهرستان دارای 16 واحد صنعتی است که از این تعداد شش واحد فعال، پنج واحد نیمه فعال، سه واحد تعطیل و دو واحد راکد است.

وی تعیین تکلیف واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه فعال، تأمین منابع مالی واحدهای تولیدی( سرمایه در گردش- بازسازی و نوسازی) و تحقق اشتغال به میزان 133  نفر در شهرستان را از برنامه‌های سازمان صنعت و معدن در سال جاری ذکر کرد و گفت: تاکنون زمینه اشتغال 127 نفر در این شهرستان محقق شده که نشان از تحقق 95 درصدی اشتغال دارد.

شهرکی از فعالیت 2 هزار و 500 بافنده فرش در شهرستان خوسف خبر داد و یادآور شد: میزان پنج درصد فرش تولیدی خراسان‌جنوبی در شهرستان خوسف بافته می‌شود.مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در پایان خاطرنشان کرد: معدن قلعه زری خوسف از لحاظ درآمد و هزینه در شرایط خوبی است و مشکلی به نام معوقات کارگری ندارد و تا زمان تعیین تکلیف با مدیریت مس ادامه خواهد یافت.

هادی بیجاری، قائم مقام جهاد کشاورزی استان در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان را اینگونه اعلام کرد: رتبه اول تولید گل نرگس، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید محصول عناب، تولید شیر، خرید تضمینی گندم و رتبه سوم تولید گوشت قرمز، عسل ، تعداد شتر و سطح زیر کشت و تولید گلخانه ها و وجود شرکت سهامی، زراعی سرچاه عماری با 358 نفر عضو.

بیجاری پایین بودن قیمت شیر نسبت به قیمت نهاده های دامی، کاهش دام شهرستان بدلیل خشکسالی، عدم تخصیص تسهیلات کم بهره سرمایه در گردش بین دامداران را مشکلات بخش کشاورزی و دامداری شهرستان دانست.وی گفت: از محل طرح بهین یاب 10تعداد  طرح کشاورزی معرفی که تاکنون یک طرح موفق به دریافت تسهیلات شده است.

قائم مقام جهاد کشاورزی پیگیری جدی بهره برداری از ظرفیت کامل مجتمع های دامپروی شهرستان خوسف، ایجاد کشتارگاه صنعتی، فعالسازی کارخانه شیر شهرستان، احداث کشتارگاه ویژه شتر مرغ، احداث کارخانه رنگ بندی کرک،  ترویج کاشت استاندارد گل نرگس، پیگیری راه اندازی کارخانه اسانس گیری گل نرگس  و جذب اعتبارات ارزان قیمت برای نرگس کاران و .. را از برنامه های در دست اقدام بخش کشاورزی دانست.

عالیه خواجوی، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی گفت: در مجموع سهم خوسف از تسهیلات بانک سینا، صندوق کارآفرینی امید، پست بانک و بانک پارسیان 9 میلیارد و 350 میلیون تومان است. وی گفت: تفاهم‌نامه چهار جانبه در سال 1395 بین معاونت توسعه روستایی، استانداری، بنیاد علوی و بانک سینا منعقد و به استان‌ها ابلاغ گردید.

خواجوی اعلام کرد: سهم شهرستان خوسف از محل این تفاهم‌نامه، معرفی 10 طرح به بانک بوده که تسهیلات مربوطه به شش متقاضی به مبلغ 17 میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه از محل تفاهم‌نامه چهار جانبه بانک سینا سهم شهرستان خوسف چهار طرح و سهم شهرستان را از طرح‌های حوزه گردشگری و خدمات سه طرح و حوزه صنعت و معدن سه طرح اعلام کرد.

خواجوی خاطرنشان کرد: در شهرستان خوسف طرح فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی شرکت تعاونی مالک‌اشتر خوسف در حال انجام امورات مربوط به تعهد‌نامه می‌باشد که در صورت اخذ تعهد و انتقال حساب یارانه اعضاء مبلغ تسهیلات شرکت مذکور آزاد خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: همچنین در شهرستان خوسف دو طرح کارگاه فرآوری صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و کاشت و تکثیر ارزن پادزهری جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.

خواجوی با اشاره به اینکه از محل تفاهم‌نامه بین پست بانک و معاونت توسعه روستایی جهت طرح‌های اشتغالزایی در شهرستان خوسف 28 طرح به بانک عامل معرفی شده است که از این تعداد 9 متقاضی پرداخت شده است.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی سنگ‌های قیمتی در خوسف خبر داد و گفت: به لحاظ اینکه این شهرستان از قطب‌های تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است این دبیرخانه در این شهرستان راه‌اندازی شد.

وی گفت: در حال حاضر 500 فعال صنایع‌دستی داریم که برای آنها کارت شناسایی هنرمندی صادر شده است.وی پارچه‌بافی و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را از عمده‌ترین تولیدات شهرستان خوسف ذکر کرد و افزود: پارچه‌بافی خوسف قرن‌ها پیش مرکز و مأمن برندی به نام پارچه مله بوده است.

رمضانی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان خوسف اشاره کرد و بیان داشت: دق اکبرآباد، مجتمع‌های بین راهی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی از ظرفیت‌های این شهرستان است. وی از وجود 84 اثر تاریخی در خوسف خبر داد و افزود: همچنین یک بازارچه عرضه و فروش صنایع‌دستی و سه بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع‌دستی در این شهرستان فعال است.

وی پرداخت تسهیلات جهت پروژه‌های نیمه تمام بخش گردشگری از محل منابع صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات تلفیقی سازمان، برگزاری تورهای آشناسازی، حضور در نمایشگاه‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری و جشنواره‌ها  و ایجاد تأسیسات گردشگری در توسعه گردشگری طبیعی و روستایی را از اهم اقدامات در حوزه گردشگری بیان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی خواستار افزایش رقم تسهیلات صنعتگرانی که به صورت انفرادی کار می‌کنند شد و خاطرنشان کرد: تاکنون 600 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه  به صنعتگران شهرستان پرداخت شده است.

مهدی فاطمی، مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی گفت: 115 طرح با اعتبار یک هزار و 53 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی در کمیته فنی کارگروه اشتغال شهرستان خوسف تصویب و تاکنون از این تعداد هشت طرح در استان تایید شده است.

وی گفت:  2 روستای خور و دولت آباد به عنوان هدف طرح تعاون روستا انتخاب شده اند و2 تعاونی در خور تشکیل و یک تعاونی در دولت آباد در شرف ثبت نهایی است. وی از تشکیل چهار شرکت تعاونی در شهرستان خوسف در سال 96 خبر داد و در خصوص اشتغال تعهد شده دستگاه های اجرایی در شهرستان خوسف از تحقق 8/98 درصدی آن خبر داد. وی با بیان آمار عملکرد استان در اجرای طرح مهارت آموزی نیروی کار افزود: تعهد شهرستان خوسف در این طرح 20 نفر در نظر گرفته شده است که تعداد مهارت آموز جذب شده 36 نفر بوده و عملکرد بسیار خوبی است.

محمدمهدی مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان خوسف گفت،

شهرستانخوسفدر کنار مراکز مهم سیاسی و اقتصادی در حوزه‌های جغرافیایی جهانی و داخلی  قطب توسعهاقماری تعریف می‌شود و با بیان اینکه این قطب‌های توسعهبار قابل توجهی از رشد ناموزون مرکز را کاهش می‌دهند، تصریح کردشهرستانخوسفیکی از بزرگترین اقماری‌های توسعه‌ای مرکز استان هاست.

وی با بیان اینکه وظیفه مدیران اقتصادی استانکمک‌های فناورانه است، اظهار کرد: ارزش مسئولیت این است که دست هنرمند را در دست آخرین پدیده تکنولوژی بگذاریم.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید مسیر بازاریابی و تولید برای فروش را تسریع کنیم که این امر همان استراتژی توسعهاست، افزود: وقتی اوج زیبایی و هنر و خلاقیت را در سمن‌ها و تشکل‌های مردمی داریم لازم نیست خلق مزیت کنیم.

مروج الشریعه اظهار کرد: این شهرستانقطب کشاورزی و قطب انحصاری گونه گیاهی گل نرگس است و عطر گل نرگس باید برندسازی شود

وی ادامه داد: کارگروه اشتغال شهرستانخوسفباید پتانسیل جذب سرمایه‌گذار خارجی را قدر بداند و برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر تلاش کنند.

استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: باید بیمارستان ۳۲ تختخوابی خوسفبه پلی کلینیک تخصصی  تبدیل شود و در اسرع وقت به بهره برداری رسد و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استانآن را دنبال کنند.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه طولانی شدن روند تغییر مجوزها باید مرتفع شود، افزود: در راستای منافع مردم با مسئولانی که به فکر منافع مردم نیستند  برخورد خواهد و هیچ مانعی در مسیر خدمت به مردم پذیرفتنی نیست.