سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 663

 

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان روز گذشته در کارگروه تخصصی اشتغال با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی شرکت کرد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در نشست کارگروه تخصصی اشتغال خراسان جنوبي سخن مي گفت با بيان اين مطلب افزود: امسال ۲۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي براي ايجاد و توسعه اشتغال جديد در كشور اختصاص يافته است.

علي ربيعي، افزود: نه هدف ما توزيع پول است و نه معيار ما ميزان وام، بلکه هدف اصلي وزارتخانه توسعه اشتغال است و هيچ استاني با معيار جذب سنجيده نخواهد شد.

وی گفت: امسال سهم اشتغال خراسان جنوبی از محل تبصره ۱۸، مبلغ ۴۹۳ میليارد تومان، اشتغال روستايي ۲۳۶ ميليارد تومان و از محل صندوق کارآفريني اميد ۴۸۳ ميليارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی ایجاد اشتغال را یکي از دغدغه هاي مهم دولت و مسئولان نظام دانست و اظهار کرد: ايجاد اشتغال به ويژه براي قشر فارغ التحصيل دانشگاهي بيشتر از هميشه براي کشور مهم شده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: ۹ میليون نفر از دهه ۶۰ هاي کشور در دهه ۸۰ بايد وارد بازار کار مي شدند اما اين مهم محقق نشد و اين موضوع اتفاقات تلخي را دامن خواهد زد. وی با بیان اینکه آنچه به زندگي مردم گره مي خورد از جنس کار است تاکيد كرد: بايد براي ايجاد اشتغال براي افراد بيكار جامعه ريل گذاري شود.

ربیعی در ادامه سخنانش با گرامیداشت ايام دهه فجر گفت: مسئوليت نسل ما در هر دهه فجر فقط نماد و مراسم نيست بلکه يادآور تغييرات بنيادي، ارزش هاي جديد و آرمان ها است. عضو کابینه دوازدهم، راه پیشرفت کشور را برگشت به ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامي خواند و افزود: متن اصلي انقلاب امروز به نوع ديگري در حال تکرار است لذا برگشت به ارزش هاي انقلاب رمز موفقيت است.

وی یادآور شد: سنجش های جهاني نشان مي دهد ايرانيان هميشه به ايستادگي و مقاومت مقابل دنيا به خود مي بالند و به آن افتخار مي کنند.

ربیعی ادامه داد: پنج سال گذشته تا ۱۴۰۰ از جمله سال های اساسي نظام جمهوري اسلامي بوده و دشمن اعتراف مي کند نبايد بگذاريم انقلاب ۴۰ ساله شود اما در واقع دخالت دشمن در ايران مشهود است و ما هيچ هراسي نداريم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اضافه کرد: امروز در کشور با فشار بر خاك و كمبود آب مواجه هستیم كه بخشي ناشي از طبيعت و بخشي نيز نتيجه فعاليت ها و اقدامات خودمان است. وی با بیان اینکه امروز بايد به فکر نهاد خانواده باشيم گفت: آسيب هاي اجتماعي از جمله مسايل مهمي است که بايد به آن بپردازيم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: رفع کمبود آب و توزيع منابع روستايي نيازمند عقلانيت است چرا كه با توجه به كمبود منابع نبايد اجازه داد يك ريال از اين منابع هدر رود. ربیعی ، عقلانیت و سختکوشي را ۲ عنصر مهم مورد نياز کشور عنوان کرد و گفت: بايد سختكوشي بيشتري داشته باشيم، به دل روستاها برويم و مشكلات مردم را از نزديك ديده و نسبت به رفع آن اقدام كنيم.

وی ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرايي ما امروز هم شور و هم دلشوره را بايد داشته باشند، شور کار کردن و دلشوره پيشرفت را ضميمه کار خود قرار داده و كنار هم باشند.

استاندار خراسان جنوبی نیز به ظرفيت هاي معدني استان اشاره كرد و افزود: در حال حاضر ۱۶ نقطه اميدبخش در حوزه معدن استان شناسايي شده كه جذب سرمايه گذار داخلي و خارجي براي سرمايه گذاري در اين بخش ها از اهداف مهم استان است. وی گفت: از ۱۰ هزار نفر تعهد اشتغال مصوب استان، تاکنون هشت هزار و ۵۰۰ نفر محقق شده و تا پايان سال به ظرفيت هاي خود خواهيم رسيد.

دکتر مروج الشریعه، نرخ بیکاری استان خراسان جنوبي در پاييز امسال را يازده و هشت دهم درصد اعلام کرد و اظهار داشت: بايد در استان شرايط اشتغال و بيكاري به وضع مناسبي به نفع توليد و اشتغال ختم شود.

مقام عالی دولت در استان، با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات اشتغال زا توسط بانک هاي استان نسبت به گذشته شتاب بيشتري گرفته است، افزود: کارگروه اشتغال هر هفته به رياست استاندار و با حضور مديران عامل بانك ها در استان برگزار و نرخ اشتغال و تسهيلات پرداختي بانك ها در اين زمينه به صورت دقيق مورد بررسي قرار مي گيرد.

وی ادامه داد: در ایام دهه فجر امسال، یکهزار و ۱۹ پروژه در حوزه هاي زيرساختي و اقتصادي با سرمايه گذاري حدود يکهزار و ۴۰۰ ميليارد ريال افتتاح و يا کلنگ زني خواهد شد كه براي بيش از ۲ هزار نفر نيز اشتغال پايدار ايجاد مي شود.

استاندار خراسان جنوبی، با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل هاي خراسان جنوبي در حوزه هاي مختلف افزود: اين استان واجد بزرگترين پتانسيل در توليد صنايع دستي است و امسال بزرگترين نمايشگاه صنايع دستي کشور با حضور ۱۷ استان در تهران برگزار شد که اقدام خوبي براي معرفي و توسعه صنايع دستي و گردشگري استان بود.

مروج الشریعه، اظهار داشت: ازجمله اولویت های مهم استان در ارتقاي توليد صنايع دستي اين است که صنايع دستي استان در سبد ۲۷ ميليون زائر خراسان رضوي سهم قابلي داشته باشد. استاندار خراسان جنوبی گفت: این طرح به عنوان یک استراتژي مورد پذيرش فعالان صنايع دستي استان قرار گرفته و مديران شرکت هاي توليدي صنايع دستي استان که غالباً از جامعه بانوان هستند به عنوان سرمايه هاي بزرگ استان، مورد حمايت ما قرار دارند. مروج الشریعه ، کمبود میانگین بارش و کاهش منابع آبي را از مشکلات اصلي استان خراسان جنوبي ذكر كرد و گفت: خراسان جنوبي در شرق كشور خشك ترين نقطه را داراست و هنوز آب شرب بهداشتي ۴۰۰ روستاي اين استان با تانكر و به صورت سيار تامين مي شود. وی با تاکید بر ایجاد اشتغال براي فارغ التحصيلان دانشگاهي، يادآور شد: در خراسان جنوبي ۲ دانشگاه بزرگ دولتي از جمله دانشگاه بيرجند با قدمت بسيار بالا با بيش از ۱۰ هزار نفر دانشجو و کدرشته هاي مختلف و همچنين دانشگاه صنعتي بيرجند مشابه برخي دانشگاه هاي نادر کشور در حال ارائه خدمات آموزشي به دانشجويان است كه ظرفيت و پتانسيل بسيار مناسبي محسوب مي شود.

وی ادامه داد: این استان دارای ظرفيت نيروي انساني قابلي است و بالاترين سرمايه استان فارغ التحصيلان دانشگاهي هستند که بايستي از اين ظرفيت به درستي استفاده شود.

 

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی