یکشنبه     19/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1090

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

بیست و پنجمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز سه شنبه 17 بهمن 96 با حضور دکترمروج الشریعه ـ استاندارخراسان جنوبی، امامان جمعه درمیان، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار  شهرستان درمیان و مدیران کل  عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان درمیان برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان درمیان در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و امور روستاها مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با ارائه گزارش و دستور کار محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد. وی بیان کرد: اعتبارات سه درصد نفت استان هم در قالب اوراق به زودی تبدیل به نقدینگی می شود و سهم درمیان اختصاص خواهد یافت.

آرین افزود:تاکنون در بیشتر شهرستان های استان ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی برگزار شده و مصوبات این جلسات تا حصول نتیجه پیگیری می شود.

حجت الاسلام علیرضا حسینی امام جمعه شهرستان درمیان ضمن گلایه از مسئولان بدلیل عدم پیگیری مشکلات مردم از مرکز، آنگونه که شایسته است گفت: فقط به دنبال معرفی ظرفیت های استان نباشیم. وی مالکیت مردم خصوصا در شهر اسدیه را از مشکلات شهرستان دانشت و افزود، زمین هایی که توسط ارگانهای مختلف به مردم واگذار شده هرزچندگاهی از طریق ارگان دیگر مورد ادعا قرار می گیرد. از ملزومات زیست برادران اهل سنت ما، مسجد و عیدگاه است و در حال حاضر در مورد زمین معاوضه شده با زمین خریدار شده مورد ادعای بنیاد مستضعفان واقع شده که باید این مشکل حل شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 57 روستای شهرستان درمیان با تانکر آبرسانی می شود گفت: مشکل کم آبی در روستاهای شهرستان بحران جدی است و آب شرب به عنوان مایع حیات باید برای روستائیان به هر شکل ممکن تامین شود. وی بیان کرد: هم اکنون طرح های آبرسانی روستاهای شهرستان در حال اجراست که متاسفانه به دلیل اختصاص اعتبارات قطره چکانی این طرح ها به اتمام نرسیده است. وی با اشاره به مشکل عدم تملک اراضی شهر اسدیه و درگیری های مردم با بنیاد مستضعفان گفت: برخی مردم شهر اسدیه سال های قبل اقدام به خرید زمین از بخشداری وقت کرده اند که امروز بنیاد مستضعفان با ارائه سند این اراضی را تملک کرده است که اگر برنامه داریم مردم را در مرز نگه داریم باید حس وطن پرستی و تعلق خاطر را تقویت کنیم که برای تحقق آن باید مالکیت صورت بگیرد، فردی که در اسدیه زندگی می کند ولی احساس نمی کند که در خانه خودش زندگی می کند با کوچکترین مشکل مهاجرت می کنند.

حسینی عنوان کرد: همچنین مردم اهل تسنن شهر اسدیه در 18 سال قبل زمین عیدگاه خود را برای احداث راه به بخشداری وقت واگذار کرده اند و بخشداری درعوض زمین جدیدی تحویل آنان داده که امروز بنیاد مستضعفان مالکیت بخشی از این زمین را بر عهده گرفته است.وی رفع مشکل زمین عیدگاه اهل سنت اسدیه را خواستار شد.

امام جمعه اهل سنت اسدیه هم با بیان اینکه اسلام تنها دین عبادی نیست گفت: تقویت بنیه های اقتصاد و مدیریت اقتصادی مسلمانان نیز در اسلام مورد تاکید قرار گرفته چرا که خداوند در قرآن کریم از مدیریت اقتصادی حضرت یوسف در دوران خشکسالی به نیکی یاد می کند.

مولوی سید احمد عبدالهی گفت: بیکاری دغدغه اصلی روستائیان شهرستان است که مهاجرت قشر جوان را در پی داشته است و خواستار راه اندازی و تقویت کارگاه های تولیدی هستیم ، یکی دیگر از دغدغه های مهم که مشکلاتی برای مردم این منطقه بوجود آورده است وضعیت آب

در این منطقه است. وی با اشاره به اینکه دشمن از تهاجم نظامی ناامید شده و به تهاجم فرهنگی و جنگ اقتصادی برای ضربه زدن به ما دلبسته است تاکید کرد: باید در برابر تهاجمات مختلف دشمنان با بصیرت ایستادگی کنیم و بین اقوام و مذاهب همبستگی و اتحاد باشد.

وی گفت: مردم عملکرد مسئولان را به حساب انقلاب می گذارند که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

محمد بشیری زاده فرماندار شهرستان درمیان: بر اساس سرشماری سال 95 متأسفانه با کاهش و ریزش جمعیت و پدیده مهاجرت مواجه بودیم، وی به پتانسیل های شهرستان از جمله کارخانه سیمان، مجاورت با افغانستان، بازارچه مرزی و... اشاره نمود.

وی در خصوص سد مخزنی رزه و نیاز به توجه بیشتر به آن، قدمت فرش قهستان که نگینی بر تارک شهرستان است و نیاز به حمایت و ایجاد بازار فروش و منطقه حفاظت شده محیط زیست با گونه های نادر جانوری و گیاهی که قوچ اوریال از جمله گونه های منحصر بفرد جانوری این منطقه است توضیحاتی ارائه نمود.

فرماندار شهرستان درمیان گفت: درمیان در حال حاضر دومین تولید کننده گوشت سفید در سطح استان است ولی متاسفانه تنها کشتارگاه شهرستان با مشکلاتی روبروست که نیاز به پیگیری و رفع مشکل دارد.

بشیری زاده از عدم وجود امکانات خطوط تلفن ثابت شهرستان و وضعیت راهها بویژه جاده بیرجند ـ اسدیه که تلفات انسانی زیادی داشته، گلایه کرد و درخواست نمود مدیران توجه بیشتری به این منطقه نمایند.

وی در خصوص مشکلات پیش آمده در مورد زمین های دیم مردم منطقه درمیان و اسدیه درخواست رسیدگی و حل مشکل را نمود.

فرماندار شهرستان درمیان از افتتاح 111 پروژه که 57 مورد آن پروژه گازرسانی به روستاها را شامل می شود، در دهه فجر خبر داد.

در ادامه جلسه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارائه گزارش در حوزه شهرستان درمیان پرداختند.

محمد مهدی مروج الشریعه استاندارخراسان جنوبی در جلسه ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان درمیان گفت :

در سال جاری فقط 6.2 میلیمتر بارندگی در خراسان جنوبی داشته ایم که کاهش بارندگی ها نشان از ادامه روند خشکسالی در استان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مطالعات آب ژرف توسط وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در استان در حال انجام است گفت: دستیابی به آب های ژرف یکی از راهکارهای تامین آب شرب استان است که مطالعات آن در یکهزار و 600 نقطه در دست انجام است.

وی همچنین با اشاره به اینکه فرش دستباف قهستان درمیان دارای برند بین المللی است بیان کرد: هم اکنون بیش از هفت تخته فرش قهستان در یکی از موزه‌ های معروف آمریکا به نمایش درآمده است. استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: باید در راستای اشتغالزایی روستائیان، فرش منطقه قهستان احیا و کمیته فنی تشکیل شود تا مشکل رکود فرش منطقه به صورت کارشناسی بررسی شود.

وی از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیرعامل سازمان شهرداری ها و دهیاری های استان خواست به صورت تخصصی برای بررسی مشکلات فرش قهستان ورود پیدا کنند، کارگاه های مختلف قالیبافی راه اندازی شود و افراد بافنده منطقه را شناسایی و متناسب با سلیقه روز بازار به این افراد آموزش های لازم ارئه شود.

وی بیان کرد: باید برای احیای مجدد کارخانه قند قهستان از نخبگان اقتصادی مشورت گرفته شود و براساس شرایط موجود شهرستان و منطقه اگر راه اندازی مجدد کارخانه صرفه اقتصادی دارد، برای احیای آن با توجه به چغندر تولیدی شهرستان و کشت فراسرزمینی چغندرقند در افغانستان تلاش شود. و در صورت عدم صرفه اقتصادی، باید کارخانه انحلال و سرمایه گذاری جدید براساس ظرفیت موجود منطقه جایگزین شود.

مقام عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه سه بازارچه مرزی خراسان جنوبی از سال 1393 توسط کشور افغانستان بسته و امروز تلی از خاک این بازارچه ها را فراگرفته است گفت: بسته شدن بازارچه های استان اقدام اشتباه بود و تاکنون ضربه زیادی به اقتصاد محلی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه برای بازگشایی بازارچه های استان پیگیری های زیادی با مسئولان افغان صورت گرفته است گفت: صادرات کالا از بازارچه های استان باید تخصصی شود به طور مثال از بازارچه دو کوهانه واردات دام، از بازارچه یزدان صادرات فرآورده های نفتی و از بازارچه گلورده صادرات صنایع غذایی انجام شود.

وی بیان کرد: جاده اسدیه - بیرجند یک محور ترانزیتی مهم است که باید با قوت ادامه روند دوبانده سازی این محور دنبال شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: همه ساله ظرفیت آبی خوبی در سد رزه درمیان ذخیره سازی می شود که متاسفانه حجم زیادی از این آب به دلیل عدم استفاده تبخیر می شود که باید مسئولان استانی برای استفاده بهینه از این آب چاره اندیشی کنند.

مروج الشریعه ،توسعه روستایی را از دیگر اولویت های کاری استان دانست و یادآور شد: دولت اعتبارات بسیار مناسبی در حوزه توسعه اشتغال روستایی به خراسان جنوبی اختصاص داده که دفتر روستایی در کنار سایر دستگاه هالی ذی ربط برای جذب این اعتبارات باید نهایت تلاش خود را معطوف نمایند.

مقام عالی دولت در استان، وحدت و انسجام را رمز موفقیت دانست و تصریح کرد: امروز حفظ وحدت و اتحاد با امنیت ملی ما ارتباط مستقیم دارد چرا که دشمنان ما به دنبال کوچکترین گسستی در حوزه اجتماعی هستند تا وارد عرصه میدان شده و به نظام و انقلاب ضربه وارد کنند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی