سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 525

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ محمدهادی آرین رئیس سازمان در جلسه ستاد بازآفرینی شهري استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه که با حضور معاون معماري و شهرسازي وزارت راه و شهرسازي برگزار شده بود سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: بايد تلاش کنيم تا بنيان هاي اقتصادي مردم تقويت شود چرا كه اين امر در تمامي شئون فرهنگي ، اجتماعي و حتي مناسبات فردي و اجتماعي افراد تاثيرگذار خواهد بود.

وی به روش هاي تقويت بنيان هاي اقتصادي جامعه اشاره کرد و ادامه داد: حمايت از نهادهاي مردمي داراي تمکن، و تلاش به منظور حضور و تقويت صاحبان سرمايه در داخل و برنامه ريزي به منظور جذب سرمايه گذار خارجي به عنوان پيشران هاي اقتصادي بايد به طور جد در دستور كار قرار گيرد.

مقام عالی دولت در استان، به همسو کردن امکانات ملی در این زمينه اشاره کرد و ادامه داد: اهداف توسعه اي در هيچ بخشي محقق نخواهد شد مگر اينكه از مشاركت مردم به عنوان يك اصل كلي و اساسي استفاده لازم صورت گيرد.

مروج الشریعه، توسعه را منشوری متعادل و چندوجهی برشمرد و خاطر نشان ساخت: مشارکت و استفاده از ظرفيت هاي مردمي در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و در برنامه هاي توسعه اي کشور همواره مورد استفاده قرار گرفته است.

مروج الشریعه، یکی از اثرات عدم اجراي پروژه هاي عمران شهري را مهاجرت از شهرهاي کوچک دانست و تصريح كرد: برغم اعتباراتي كه از سوي دولت به توسعه شهرهاي استان اختصاص يافته ؛ هنوز شاهد مهاجرت به شهرهاي بزرگ هستيم كه از جمله آسيب هاي حوزه شهري است.

استاندار خراسان جنوبی، ادامه داد: از جمله گرفتاری هایي که در برخي از شهرهاي خراسان جنوبي وجود دارد انجام اقداماتي است که منطبق بر موازين شهرنشيني نيست که اين امر داراي مشكلات و معضلات زيادي است.

مروج الشریعه، ضعف بنیان های اقتصادي را از جمله اين معضلات برشمرد و افزود: علاوه بر اين ، ساير مناسبات مردم نيز دچار تحول خواهد شد و نظام مهندسي عمران شهري را نيز به هم خواهد ريخت.

وی به قرار گرفتن خراسان جنوبی بر روی گسل هاي زلزله اشاره کرد و ادامه داد: اين گسل ها برغم مشکلات و خطراتي که براي زيرساخت هاي شهري دارد، داراي ظرفيت هاي مثبتي نيز مي باشند كه از جمله آن مي توان به وجود معادن غني و نيز امكان وجود آب هاي كارسنيك و ژرف در اين استان اشاره كرد كه اگر ما در برنامه ريزي شهري و جانمايي اماكن وتاسيسات به روش علمي و پيشرفته جهاني عمل كنيم خطرات گسل ها را همانند كشورهاي پيشرفته مي توان مديريت كرد و به حدقل رساند.

مقام عالی دولت در استان، به خشکسالی های چندين ساله در استان اشاره کرد و يادآورشد: ضعف بنيان هاي اقتصادي و کاهش منابع طبيعي و خشكسالي هاي چندين ساله ، مناسبات اجتماعي مردم و ميزان ونحوه مشاركت آنها را نيز تحت تاثير قرار داده و مردم را با مشكلات جدي مواجه ساخته است.

مروج الشریعه، بررسی راه های جذب سرمايه گذار را از جمله نيازمندي هاي استان دانست و تصريح کرد: واگذاري برخي اختيارات به استان ها در خصوص تبديل منابع اعتباري به وجوه اداره شده مي تواند علاوه بر جلوگيري از خروج منابع مالي از کشور ، به اجراي پروژه هاي عمراني و کمك به نهادهاي مردمي نيز بينجامد.

این گزارش حاکیست؛ در این جلسه از طرح دفتر نهاد توسعه محلي در محلات ۱۷ شهريور و سرپشته بيرجند با حضور معاون معماري و شهرسازي وزارت راه و شهرسازي رونمايي شد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی