سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 856

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛بیست و چهارمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز یکشنبه 1396/10/24 با حضور مروج الشریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه بشرویه، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان بشرویه و مدیران کل عضو ستاد و مدیران شهرستان، در محل سالن اجتماعات ترويج جهاد کشاورزي بشرویه برگزار شد.

در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان بشرویه در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال و روستاها مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

حجت الاسلام محمد شمس الدین، امام جمعه بشرویه گفت: مقام معظم رهبری در تعریف اقتصاد مقاومتی می فرمایند: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی است که رو به رشد باشد و از صدمات و لطمات در امان باشد و مشکلات معیشتی مردم را مرتفع کند و در این مسیر شاخص های اقتصاد مقاومتی رو بیان فرمودند که یکی از این شاخص ها، ارتقاء فرهنگ کار و تلاش است و وجدان کاریست. وی افزود : تولید نیز یکی دیگر از شاخص های اقتصادی مقاومتی با راهکار تولید بیشتر و استفاده بهینه از معادن و منابع طبیعی و افزایش حجم استخراج است. وی در ادامه مبارزه با فساد اداری را از دیگر شاخص های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد : که در این مسیر نظارت ها بعنوان یکی از راهکارها در روند رو به رشد اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است. امام جمعه بشرویه قناعت و توکل بر خدا ، کار بر اساس ارزش گذاری بر علم، حضور و مشارکت مردم ، توزیع عادلانه فرصتها و امکانات، مبارزه با فساد اقتصاد مقاومتی، نظارت و بازرسی مستقیم و غیر مستقیم وضعیت بازار، مبارزه با ثروت های بادآورده را از شاخص های اقتصائ مقاومتی نام برد. وی توسعه کشاورزی و توجه به توسعه معادن را برای برون رفت از شرایط خشکسالی ها خواستار شد.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم سرایان، فردوس، بشرویه و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت: بشرویه دومین شهر خشت و گلی کشور با سابقه تاریخی و برخی در خانه هایی با قدمت 500 سال زندگی می کنند. مشکل جدی شهرستان بشرویه وضعیت راههای شهرستان می باشد که باعث شده است بشرویه در بن بست بماند، پیگیری شد جاده طبس ـ بشرویه دوبانده شود و درخواست داریم عملیات دوبانده شدن جاده از سمت بشرویه آغاز شود.

امیرحسنخانی گفت: متأسفانه بشرویه از امکانات شهرستان شدن استفاده ای نکرده و در حال حاضر برخی از ادارات بصورت نمایندگی و برخی در شهرستان وجود ندارند که موجب مشکلات متعددی در بشرویه شده است. وی ادامه داد: در مقاطع مختلف کشاورزان نمونه بشرویه معرفی می شوند و می طلبد که موجبات ایجاد گلخانه در بشرویه فراهم شود. وی افزود: در بشرویه منابع مالی به میزان کافی وجود دارد اما مدیریت نمی شود، وی درخواست نمود بشرویه را بعنوان منطقه پایلوت اقتصاد مقاومتی در زمینه کشاورزی انتخاب شود و نتیجه خوبی هم خواهد داشت. وی گفت: پرورش شتر و پسته در شهرستان شروع شده اما نیاز است مسائل با سرعت بیشتری پیگیری شود. وی افزود بدنبال ثبت جهانی شهرستان بشرویه هستیم که آورده خوبی برای شهرستان خواهد داشت.

علیرضا زمان زاده، فرماندار بشرویه گفت: مطالب و مشکلات و درخواست های شهرستان در سه بخش کشاورزی، دامپروری، صنعت و معدن، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قابل ارائه است. وی ادامه داد : شهرستان بشرویه در سال 1387 از بخش به شهر تبدیل شد و 30 در صد جمعیت شهرستان در روستا و 70 درصد در شهر زندگی می کنند، آب مورد نیاز کشاورزی منطقه از 202 حلقه چاه عمیق و 58 حلقه چاه نیمه عمیق، 133 رشته قنات و 82 چشمه تأمین می شود که متأسفانه 30 درصد از چشمه ها یا کاملا خشک شده یا میزان آب موجود صرفه ای برای کشاورزی ندارد.

وی عنوان کرد: شهرستان بشرویه مقام اول سطح زیر کشت محصولات زراعی در استان و مقام چهارم سطح زیرکشت باغات در استان را دارد و مستعد پرورش شتر می باشد.

فرماندار بشرویه افزود: وجود معادن غنی گوگرد، سنگ آهن، سرب، روی، سولفات سدیم و... و ظرفیت گردشگری منطقه را از پتانسیل ها و امکانات منطقه برشمرد و گفت : این شهرستان امکان بهره گیری از انرژی های پاک را دارد و مجوز 1 مگا و 9 مگا اخذ و تجهیزات مورد نیاز وارد و به زودی وارد فاز ساخت خواهد شد.

زمان زاده مهاجرت از شهرستان را یکی از مشکلات شهرستان دانست و افزود سالانه 40، 50 خانواد بدلیل مشکلات اقتصادی منطقه مهاجرت می کنند و به همین دلیل رشد جمعیتی مناسبی را شاهد نیستیم.

وی وضعیت راههای شهرستان، کامل نبودن زیرساخت های شهرستان که سبب عدم رغبت سرمایه گذاری سرمایه گذاران می شود، پایین بودن ارزش افزوده و عدم ثبات قیمت محصولات کشاورزی را از مشکلات شهرستان برشمرد.

فرماندار بشرویه توسعه صنایع تبدیلی و گلخانه و گیاهان دارویی، توسعه صنایع خانگی، آبزی پروری، توسعه پرورش شتر و بز سانن و.... را از برنامه های آتی بخش کشاورزی عنوان نمود.

فرماندار بشرویه از رشد صد درصدی حضور گردشگران در منطقه در شش ماهه اول سال 96 نسبت به سال 95 خبر داد و افزود تعداد  6000 نفر مسافردر ستاد اسکان فرهنگیان ثبت گردیده اند، تعداد 500نفر گردشگر در قالب تورهای گردشگری و 47 نفر گردشگر خارجی با مقصد بشرویه به این شهرستان عزیمت نموده اند. وی توسعه کمی و کیفی اقامتگاههای بوم گردی بافت تاریخی شهر بشرویه و راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی روستایی، توسعه و تکمیل زیرساختهای گردشگری مذهبی در هوگند، کرند و مجد، راه اندازی و توسعه کمپ کویرنوردی بشرویه، ساماندهی و توسعه زیرساختهای تفریحی منطقه نمونه گردشگری آسیاب‌ها، توسعه زیرساختهای گردشگری باغستان ارسک، برندسازی، توسعه و حمایت و برگزاری جشنواره برداشت آلاله های باغستان کرند و.. از جمله برنامه های آتی حوزه گردشگری نام برد.

زمان زاده، بالا بودن قیمت واگذاری واحدهای شهرک صنعتی برای سرمایه‌گذارارن با توجه به شرایط منطقه. طولانی بودن فرایند اداری پاسخ استعلام‌های صورت گرفته برای اجرای طرح‌ها و نیز برگزاری کمیسیون‌های مربوط، مشکل اراضی مازاد در منابع آب که بهره‌برداران برای اجرای طرح‌های مختلف با مشکل مواجه می‌باشند، عدم وجود هماهنگی لازم بین سازمان صنعت،معدن و تجارت و منابع طبیعی جهت واگذاری اراضی برای بهره‌برداری معدن جهت جلوگیری از مشکلات و مرحله‌ای و موقت بودن تسهیلات اعطایی به سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف که عملا برنامه‌ریزی برای جذب سرمایه‌گذار را با مشکل مواجه می‌کند ضمن اینکه دستورالعمل پرداخت تسهیلات در هر گروه متفاوت می‌باشد را بخشی از مشکلات بخش صنعت عنوان کرد.

در ادامه مدیران کل جهاد کشاورزی ، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارایه گزارش در خصوص برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه بشرویه پرداختند.

محمدمهدی مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اهميت برگزاري جلسات خاطر نشان کرد:  يکي از ثمرات برگزاري جلسات نشست راهبردي اقتصاد مقاومتي استان در شهرستان ها اين است كه مسئولان شهرستاني از اقدامات مديران كل و برعكس مطلع مي شوند.

وی افزود: این حق مردم است که بدانند دولت چه برنامه هايي دارد و از سوي ارائه گزارش عملکرد و خدمات مسئولان  به مردم نيز حايز اهميت است و ايجاد يك مفاهمه مشترك بين تمام گروه هاي سياسي باعث ايجاد وحدت و همگرايي درجامعه مي شود.

 مروج الشریعه با تاکید بر اينکه بايد سياست هاي اقتصاد مقاومتي مدنظر رهبري به خوبي عملياتي شود گفت: مقام معظم رهبري در هفتمين سال نيز ، محور اقتصاد را شعار سال تعيين كردند كه نشان از اهميت اين موضوع دارد  و وظيفه همه ما اين است كه تلاش كنيم تا مردم عزيز ما طبق قانون شهروندي خود از يك زندگي با امكانات مناسب و شرافتمندانه برخوردار شوند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دولت تلاش هاي خوبي در حوزه اقتصاد مقاومتي انجام مي دهد گفت: تکيمل زير ساخت ها از اساسي ترين اقدام دولت مي باشد و خوسبختانه يكي از اتفاقات خوبي كه امسال رقم خورده اين است كه مبلغ ۳۰ ميليارد تومان  به تسهيلات استان از سوي بنياد علوي اضافه شده است.

وی افزود: با رایزني هاي صورت گرفته ، مقرر شد تا حمايت هاي خوبي از بافندگان فرش در قالب شرکت تعاوني ها صورت گيرد و تا هر ميزان که شركت هاي فرش استان قابليت جذب تسهيلات را داشته باشند براي آنان پرداخت مي شود و هيچ سقفي وجود ندارد.

 مروج الشریعه در خصوص اقدامات خوب صندوق کارآفریني استان هم گفت: در ديگر دستگاه هاي دولتي و نهادهاي مختلف نيز بحث جذب تسهيلات به خوبي در حال انجام است صندوق کارآفريني بشرويه به ميران ۱۱۰ درصد جذب تسهيلات داشته است.

استاندار خراستان جنوبی در ادامه به بحث مهم توسعه راه های بشرويه پرداخت و گفت: بايد براي شبکه معابر راه ها و هر راهي که شهرستان را به كانون هاي پرجمعيت شهري متصل كند تلاش شود در اين راه نيز تامل هايي صورت گيرد تا موانع پيشرفت نيز از سر راه برداشته شود.

 وی با تاکید بر دوبانده شدن مسير بشرويه به طبس از سمت بشرويه گفت: نبايد بگذاريم شرايط راه هاي بشرويه بر رشد اين شهرستان تاثير منفي بگذارد و تاکيد مي شود در مسير اعتبارات عمراني پروژه جاده دو بانده شدن بشرويه به طبس ، با اولويت شروع انجام كار از سمت بشرويه صورت بگيرد و تا متصل شدن به يك كانون پر جمعيت شهري ادامه يابد.

مروج الشریعه افزود: نباید عدم وجود راه هاي مناسب باعث به انزوا کشيدن شهرستاني شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات بسیار خوب در بخش انرژي پاک گفت: از ديگر برنامه هاي خوب و اشتغال زا در سطح استان ايجاد پنل هاي خورشيدي و انرژي پاک مي باشد كه با اولويت خانواده  هاي تحت حمايت كميته امداد و پرداخت وام به آنان شروع شد كه بكار گيري پنل ها تا ميانگين ۷۰۰ هزار تومان هر ماه حقوق دريافت مي شود و اين راه علاوه بر كارآفريني باعث عزتمند كردن خانواده ها نيز مي شود و علاوه بر خانواده هاي كميته همه مردم مي توانند از اين طرح استفاده كنند.

وی افزود: باید تلاش شود تا در بخش صادرات کالاها نيز اقدامات جدي صورت گيرد و توليدات نيز به مرحله استاندار برسد تا در بخش صادرات مشکل نداشته باشيم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در نظر داریم پایلوت اقتصاد مقاومتی استان را بشرویه قرار دهیم. وی با اشاره به اینکه بانوان شهرستان بشرویه تلاش بسزایی در رونق اقتصاد، اشتغال و تولید دارند گفت: ۹ صندوق مشاغل خرد روستایی در بشرویه متعلق به بانوان است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: بالاترین روح پیام اقتصادمقاومتی جذب مشارکت مردمی می باشد لذا بایستی برای تحقق این امر بیش از پیش از نیروهای مردمی کمک بگیریم.

 

 سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی