سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 928

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی که در نشست استانداران ادوار خراسان جنوبی در جلسه شورای اداري استان سخن مي گفت با بيان اينکه اقتصاد مقاومتي رويکرد قالب دولت در حال حاضر است، مطلب تصريح كرد: برمبناي اين استراتژي بيش از ۲۰۰ پروژه اقتصاد مقاومتي در سطح ملي براي استان تعريف شد كه پيگيري هاي آن همچنان ادامه دارد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: تاريخچه پيدايش خراسان جنوبي نشان مي دهد اين منطقه از دير باز از موقعيت حساس و اساسي برخوردار بوده است.

وی با بیان اینکه اين منطقه را از ديرباز به دروازه شبه جزيره هند نامگذاري کردند، افزود: بر همين اساس هر دولتي براي اين محور و خطه حاکمان مقتدري انتخاب مي كرده است. استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه منطقه خراسان جنوبی نه در کلام و تعارف بلکه در واقع مركز ثقل منطقه مياني كشور است، گفت: محور شرق كشور زماني آباد خواهد شد و به عنوان قطب اساسي تاثير گذار خواهد بود كه اين منطقه مياني به عنوان مركز ثقل مورد توجه قرار گيرد.

وی با بیان اینکه اگر خراسان جنوبي بخواهد از آيتم هاي توسعه عقب بماند دو سوي اساسي اين منطقه در شمال و جنوب راه به جايي نخواهد برد، عنوان کرد: يکي از ويژگي هاي مهم استان اين است كه تركيبي از اقوام و قبايل مختلف را در بر گرفته است و الگوي زيستي مشترك با تعامل قوي و وحدت منطقه اي با اقوام مختلف، بهترين الگوي كشوري است. وی ادامه داد: نقطه تمایز استان خراسان جنوبی نسبت به ديگر استان هاي کشور الگوي زيباي مشارکت و تعادل ميان اقوام مختلف است که به معناي الگوسازي و برندسازي است و چگونگي زيستي بين اقوام مختلف را نشان مي دهد.

مروج الشریعه با بیان اینکه دولت يازدهم و دوازدهم رويکرد اقتصاد مقاومتي را به عنوان رويکرد غالب خود قرار داده است، گفت: در سال هاي ۹۵ و ۹۶ بر مبناي اين استراتژي بيش از ۲۰۰ پروژه اقتصاد مقاومتي در برش ملي براي خراسان جنوبي تعريف شد كه پيگيري هاي آن همچنان ادامه دارد.

**محرومیت بسیار و مشکلات جدی در خراسان جنوبي وجود دارد.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اينکه خراسان جنوبي محروميت بسيار و مشکلات جدي دارد، عنوان کرد: استان خراسان جنوبي گوشه اي از خراسان بزرگ و منطقه اي محروم است كه بايد مورد توجه جدي تر مسئولين ملي قرار گيرد. استاندار خراسان جنوبی با اشاره به محورهای توسعه استان، اظهار داشت: تربیت نيروي انساني متخصص، توسعه صادرات و توسعه خدمات آموزشي و دانشگاهي از نخستين و کليدي ترين راهبردهاي توسعه استان هستند.

وی بیان کرد: گسترش شناسایي و بهره برداري از منابع معدني، گسترش صنايع دستي و بومي استان، صنايع و توليد انرژي هاي نو و تجديدپذير و پيشگيري از خام فروشي نيز از محورهاي مهم توسعه استان است که در دستور کار قرار گرفته است.

مروج الشریعه با اشاره به اینکه در آینده، در عرصه هاي توسعه مناطق نقش وسيع آي تي بيشتر نمايان خواهد شد، افزود: افزايش نقش IT و ICT در کارآفريني از مهم ترين مسائلي است که در استان به آن پرداخته مي شود.

وی با بیان اینکه تا منشور تقويت و تجهيز مديريت هاي منطقه اي به شکل مناسب اجرايي نشود، روند به همين وضعيت است و توسعه کند پيش خواهد رفت، عنوان كرد: اگر با همين مسير فعلي ادامه دهيم انرژي هاي زياد با بازخورد كم صرف خواهد شد. استاندار خراسان جنوبی ادامه داد : مجلس و دولت با اعتماد کامل به مسئله تقویت مدیريت هاي منطقه اي بپردازد.

وی با بیان اینکه الگوي کامل براي مناطقي که از شاخص هاي توسعه جا مانده اند را نداريم، افزود: اگر مجلس و دولت فكري براي آن نكنند همچنان در مسيرهاي كم بهره و كم بازده پيش خواهيم رفت لذا بايد فكري اساسي دراين زمينه شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نگاه یکسان به مناطق کمتر توسعه يافته كشور و روند تخصيص اعتبارات براي جبران آن بصورت سنتي و مرسوم شكاف موجود در بين مناطق برخوردار و كمتر توسعه يافته را جبران نمي كندگفت: نظام اجرايي بايد مبتني بر تامين منابع مالي از تسهيلات بانكي شود چراكه با اين سيستم بانكي قطعا راه سنتي ۴۰ سال قبل ادامه خواهيم داد.

وی با بیان اینکه مردم به عنوان اساسي ترين ستون براي اجراي سياست هاي نظام هستند، عنوان کرد: اگر مشارکت مردم را كنار بگذاريم به آينده مطلوب نخواهيم رسيد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی