سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1185

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیبه گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ مهندس آرین رئیس سازمان در کارگروه توسعه صادرات استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: خراسان جنوبي مصمم به تحرک بخشي موثر در اقتصاد مرز در مبادي ورودي و مرزي با كشور دوست و همسايه ، افغانستان است.

وی افزود: اين مسئله با تمام توان به عنوان يک استراتژي و راهبرد موثر براي توسعه اقتصادي هر دو کشور، دو استان فراه و خراسان جنوبي و همچنين براي بخشي از جمهوري اسلامي ايران و بخشي از كشور افغانستان دنبال خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان، با تأکید بر شناسايي موانع پيش روي اين مهم، گفت: بايد گزارشي از اين موانع و راهکارهاي رفع آن تهيه شود تا انشاءا... به زودي شاهد بازگشايي رسمي بازارچه هاي مرزي استان باشيم.

دکتر مروج الشریعه، همچنین بر لزوم تجارت دو سویه بين دو کشور تأکيد كرد و افزود: صادرات و واردات يك سويه پايدار نخواهد بود ؛ از اين رو تجارت بين دو كشور بايد به صورت برد - برد و براي تامين منافع ملي هر دو كشور صورت گيرد و براي رسيدن به اين هدف تلاش ويژه اي بايد به انجام برسد.

وی با اشاره به اینکه مقدمات این کار فراهم شده است، تصريح کرد: اين آمادگي وجود دارد تا بررسي درخواست ها و نيازمندي هاي به حق متقاضيان در هر دو سوي مرز را به عنوان كار مشترك اقتصاد مرز در دستور كار قرار دهيم.

استاندار خراسان جنوبی، استفاده از ظرفیت های قانوني در اين زمينه را مورد تاکيد قرار داد و افزود: در اين زمينه برخي گره هاي قانوني وجود دارند که بايد از ظرفيت نمايندگان مردم استان در مجلس شوراي اسلامي براي رفع اين گره ها استفاده کرد.

مروج الشریعه، به نقش موثر منطقه ویژه اقتصادی در توسعه اقتصاد مرز اشاره کرد و يادآورشد: منطقه ويژه اقتصادي ماهيرود ظرفيت بسيار مناسبي است که کمتر مورد توجه تجار افغانستاني قرار گرفته از اين رو بايد مزاياي اين منطقه بيش از پيش اطلاع رساني گردد.

وی با بیان اینکه جاي شرکت هاي مشترک تجاري، توليدي، برندسازي و نيز شركت هاي دانش بنيان در تجارت بين دو كشور خالي است، بيان كرد: اين شركت هاي مشترك اقتصادي بين دو كشور بايد ايجاد شود كه منطقه ويژه اقتصادي محل مناسبي براي ايجاد اين شركت ها خواهد بود. مقام عالی دولت در استان، همچنین بر لزوم رعایت استانداردهاي مورد نظر دو کشور در تجارت مرز تأکيد کرد و گفت: هر دو طرف بايد بر استانداردهاي ورود و خروج كالا تأكيد كنند چراكه ميزان اندكي از كالاي غير استاندارد به زيان منافع هر دو كشور خواهد بود و براي تحقق اين امر نيازمند همكاري هاي مشترك فراواني در حوزه هاي مختلف هستيم.

مروج الشریعه، ادامه داد: ایجاد اتاق مشترک و میز مشترک بين دو استان فراه و خراسان جنوبي در تقويت مراودات تجاري و حمايت هاي مختلفي که از تجار مي تواند صورت گيرد، بسيار موثر و مفيد خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس مشترک والیان محور شرق و استانداران اين مناطق در مشهد، عنوان داشت: برگزاري اجلاس هاي سالانه مشابه در محور شرق کارساز خواهد بود و اين استان آمادگي دارد در بيرجند ميزبان واليان محور شرق و نيز استانداران محور شرق باشد. استاندار خراسان جنوبی، تأکید کرد: می بايست فهرستي از مسائلي که به صورت همكاري فيمابين قابل حل و فصل است تهيه شده و در اين اجلاس سالانه به صورت ميثاق نامه مورد توافق طرفين قرار گيرد.

مروج الشریعه، با بیان اینکه هيچ حساسيتي در نامگذاري شکلي بازارچه هاي مرزي وجود نداشته و مهم کاركردهاي موثر و خدمات رساني آنهاست ، بيان داشت: مطمئناً عمران و آباداني هر دو سوي مرز به راه اندازي اين بازارچه ها خواهد بود و هرچقدر ميزان عمران مرز رونق بيشتري داشته باشد به رونق تجاري و اقتصادي منجر خواهد شد.

وی اضافه کرد: بهتر است هر دو کشور در مبادلات و تسهیل موانع به گونه ای عمل کنند كه اقتصاد مرز به عنوان بنيان اقتصادي هر دو كشور مورد توجه قرار گيرد.

این گزارش حاکیست، کارگروه توسعه صادارت استان خراسان جنوبی به رياست استاندار خراسان جنوبي و با حضور جابر انصار رايزن بازرگاني افغانستان در ايران ، اختريان مشاور اقتصادي سفارت افغانستان در ايران و محمد مهدي جوانمرد قصاب ، مسئول دفتر تجارت افغانستان در ايران برگزار شد.

 سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی