یکشنبه     28/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1170

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ مهندس محمدهای آرین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان روز گذشته به منظور شرکت در جلسه شورای عالی کشاورزی استان در استانداری خراسان جنوبی حضور یافت.

در این جلسه استاندار خراسان جنوبی؛ با بيان اينکه دستگاه هاي اجرايي ذي ربط پيشنهادات خود را به منظور بهبود اوضاع کشاورزي در استان ارائه كنند، گفت: اين پيشنهادات بايد در راستاي سياست هاي كلان بخش كشاورزي و در قالب منابع و امكانات استاني با در نظر گرفتن اصل كارآيي و اثر بخشي ارائه شود.
وی جذب حق السهم استان از اعتبارات ملی بخش کشاورزی را مورد تأکيد قرار داد و افزود: در اجراي سياست هاي حوزه کشاورزي بايد از مشاركت مردم و ظرفيت هاي بخش خصوصي به نحو مطلوب استفاده كرد و همانگونه كه دربحران هاي مختلف در طول عمر بابركت انقلاب اسلامي مردم نقش اصلي و اساسي را در رفع آنها ايفا نموده اند در اين بخش نيز بايد با بكارگيري اين ظرفيت مهم زمينه هاي حل مشكلات را فراهم نمود.
مقام عالی دولت در استان با بیان اینکه اعتبارات اين بخش در قالب وجوه اداره شده در اختيار دستگاه هاي اجرايي قرار گيرد افزود: اين اعتبارات با تزريق به منابع مالي صندوق هاي حمايتي در استان به نحو مطلوب و مناسب بايد مورد استفاده مردم و فعالين اين حوزه قرار گيرد و زمينه مشارکت مردم را بيش از پيش فراهم آورند.
مقام عالی دولت در استان، با اشاره به اینکه ارتباط بخش کشاورزی با ساير بخش هاي اقتصادي بايد مورد توجه قرار گيرد، يادآور شد: با توجه به شرايط فعلي ، ورود به صنايع تبديلي و تکميلي بخش كشاورزي مي تواند گره گشاي بسياري از مشكلات در اين حوزه باشد.
مروج الشریعه، خاطر نشان ساخت: مسئولین ذی ربط در وزارت جهاد کشاورزي نيز نيازمند نگاه نو و تحول گرايانه ي استان ها هستند؛ لذا بايد با نگاهي وسيع و انديشه اي تازه به مباحث کشاورزي توجه شود تا بتوان با ارائه راهکارهاي خلاقانه و جديد مشكلات اين بخش را به حداقل رساند.
استاندار خراسان جنوبی، ضمن تأکید بر استفاده از فناوری در حوزه کشاورزي گفت: بايد فناوري، تحقيقات و ارائه روش هاي نوين علمي در مباحث کشاورزي خصوصاً در زمينه افزايش بهره وري در اين بخش مهم مورد توجه جدي قرار گيرد.
مروج الشریعه، عدم اتکاء به درآمدهای نفتی را مورد تأکيد قرار داد و افزود: يکي از مهمترين راه هاي كاهش وابستگي به نفت و درآمدهاي نفتي توجه به كشاورزي و ارائه روش هاي جديد در اين بخش مهم اقتصادي است.
وی به هفت محور اصلی و اساسی شوراي کشاورزي استان اشاره کرد و افزود: طرح مباحث کلان بخش كشاورزي، طرح مباحث بخش كشاورزي مرتبط با ساير حوزه هاي ديگر اقتصادي مانند گردشگري، صنعت و معدن و... و استفاده از ظرفيت همكاري ساير بخشهاي اقتصادي با بخش كشاورزي از جمله اين محورها است.
استاندار خراسان جنوبی ، تجزیه و تحلیل مساله آب در بخش کشاورزي از نظر اقتصاد کشاورزي ،بهره وري آب در اين بخش و استفاده بهينه از منابع آبي استان را از ديگر محورهاي اين شورا ذکر كرد و ادامه داد: مزيت هاي ويژه بخش كشاورزي استان براي جذب سرمايه گذار داخلي و خارجي و توسعه صادرات محصولات اين بخش، تجزيه وتحليل نقش مشاركت مردم در پويايي بخش كشاورزي ، نقش فناوري نوآوري هاي تحقيقاتي و علمي در ايجاد ارزش افزوده بالاتر در بخش كشاورزي استان و استفاده بهينه سازمان جهاد كشاورزي استان از ظرفيت مديريت فكري و همكاري شوراي كشاورزي استان براي توسعه كمي و كيفي اين بخش از ديگر محورهاي كاري در اين شورا مي باشد.