سه شنبه     02/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1166

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیبیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز گذشته با حضور دکترمروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی، امام جمعه سربیشه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان سربیشه و مدیران کل عضو ستاد و مدیران شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان سربیشه برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان سربیشه در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اعلام دستور کار جلسه را آغاز کرد.

سپس حجت الاسلام سنجری امام جمعه سربیشه بر رسیدگی به وضعیت راههای شهرستان، گازرسانی به بخش درح، رفع مشکلات کارگاههای تعطیل و راه اندازی استخر شنا شهرستان تاکید کرد.

در ادامه جلسه محمدجواد فلاحی، فرماندار سربیشه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و مشکلات شهرستان سربیشه و اقدامات انجام شده در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی، در حوزه سرمایه گذاری شهرستان عنوان کرد: برگزاری جلسات کمیته اشتغال و رفع موانع تولید با هدف تبیین سیاست ها و بخشنامه های ابلاغی در حوزه های مربوطه و ایجاد هماهنگی میان دستگاههای مجری و پشتیبان در شهرستان صورت پذیرفت، وی با بیان اینکه شعار سال جاری در خصوص تولید و اشتغال بود و در این راستا، جلسات شورای اداری شهرستان را بر مبنا سرمایه گذاری اقتصادی برگزار شد.

وی گفت: 2500 متر زمین دراختیار تعدادی از محققین حوزه کشاورزی قرار گرفت تا با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه در زمینه دانش بنیان کردن کشاورزی شهرستان اقدام شد. وی افزود پیگیری جذب سرمایه گذار در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، پیگیری ایجاد منطقه انرژی های نو، طرح گازرسانی به 40 روستای شهرستان از مهمترین فعالیت های صورت گرفته در شهرستان می باشد.

تدوین برنامه مدون برای شهرستان براساس برنامه ششم توسعه، بسترسازی برای اجرای مقام عالی وزارت در شهرستان، برگزاری جلسه مشترک با تجار افغانستان و تجار و سرمایه گذاران کشور، راه اندازی واحدهای غیرفعال در شهرستان و تهیه تابلو سرمایه گذاری شهرستان با هدف معرفی ظرفیت های توسعه سرمایه گذاری و ایجاد بازارچه دائمی در شهرستان از جمله اقدامات در حال انجام و پیگیری در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان می باشد.

فرماندار سربیشه اهم موارد مورد مطالبه شهرستان را، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر بویژه با همکاری شرکت برق استان، تسریع در واگذاری زمین برای نیروگاه خورشیدی، بهره برداری از سد ساهو و استفاده از کل در زمینه صنعت و شرب، تأمین گاز ناحیه صنعتی مودو سربیشه، تأمین تلفن ثابت و اینترنت پرسرعت نواحی صنعتی مود و سربیشه، تریع در آسفالت راه دسترسی واحد تولید خوراک دام ستاره کیان، معدن گرانیت درح و معدن منیزیت سفیدکوه، همکاری در سه طرح توسعه ای شرکت اکسید منیزیم، ایجاد بستر خرده فروشی در مرز ماهیرود، بهسازی و تأمین زیرساخت بازارچه مرزی، آبرسانی و برق رسانی به مرز بخصوص منطقه ویژه، تقویت پست برق شهرستان، توجه به جاده مرزی سربیشه تا مزارکاهی، تقویت منابع آب دشت سربیشه،اصلاح الگوی کشت و توجه به محصولات نیازمند آب کم عنوان کرد.

مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان و معاون جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان به بیان شرح اقدامات انجام گرفته و برنامه های آتی شهرستان پرداختند.

مروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی گفت :اجراي سياست هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري در موضوع اقتصاد مقاومتي را وظيفه همه مسئولين در تمامي بخش ها و رده ها دانست و تصريح کرد: با توجه به شرايط فعلي کشور، نصب العين قرار دادن اين سياست ها همراه با تحقق سياست هاي دولت تدبير و اميد در اين زمينه بايد به عنوان يك رسالت مهم ملي مورد توجه مسئولين قرار گيرد.

مروج الشریعه، صنایع دستی را از جمله اين ظرفيت ها دانست وتصريح کرد: وجود محصولات استراتژيک در اين استان از جمله زرشک، زعفران و عناب از ديگر توانمندي هاي اين استان است كه احصاء مشكلات آنها و نيز توجه به موضوعاتي همچون بازاريابي، فروش ، بسته بندي، برندسازي و...مي تواند در اين زمينه بسيار كمك كننده باشد.

 وی، با اشاره به اینکه در موضوع اقتصاد مقاومتی، حجت بر همه  تمام است، گفت:امروز رسيدگي به موضوع معيشت مردم و ارتقاي سطح زندگي آنها در حوزه اقتصادي و نيز ايجاد اشتغال مهمترين دغدغه نظام و دولت است و رسالت همه ما رسيدن به اهدافي است که نظام در اين زمينه براي ما تعريف و مشخص کرده است.

مروج الشریعه، ادامه داد: نباید هیچ سرمايه گذاري به خاطر تفکرات سياسي و يا مشي فکري که دارد از صحنه اقتصادي استان حذف شود و هيچ مسئولي در هيچ رده اي اجازه ندارد مشي سياسي و يا تفكر افراد را در اين رابطه دخيل نمايد.

 وی، با بیان اینکه همه سلايق و تفکرات سياسي در هر قشر و رده اي که هستند قابل احترام اند، افزود: وجود تفكرات سياسي مختلف، بيانگر پويايي و نشاط سياسي در يك جامعه بوده و همين امر موجب شور و نشاط در زمان انتخابات و به صحنه آوردن اقشارمختلف مردم در زمان برگزاري انتخابات است.

 وی، تعیین تکليف واحدهاي توليدي نيمه تعطيل و يا تعطيل در استان را از جمله اولويت هاي کاري در استان برشمرد و خاطر نشان ساخت: در جلسه گذشته ستاد راهبري مديريت اقتصاد مقاومتي مقرر گرديد واحدهاي توليدي نيمه تعطيل ويا تعطيل تعيين تکليف شوند و يك كميته ۵ نفره اين مهم را به انجام خواهند رساند؛ اين در حاليست كه واحدهاي تعطيل و نيمه تعطيل در اين شهرستان نيز تعيين تكليف خواهند شد.