یکشنبه     19/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1762

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیبیستمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز گذشته با حضور استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم شریف شهرستان های قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه قائنات، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان قائنات و مدیران کل عضو ستاد و مدیران شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان قائنات برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان قائنات در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

آرین در این جلسه ضرورت تدوین برنامه های دقیق با اهداف کمی و شفاف را توسط دستگاه ها اجرایی استان تبیین و آن را ضرورت پایش و ارزیابی دقیق میزان تحقق برنامه ها عنوان نمود.

حجه الاسلام رحمانی امام جمعه شهرستان وجود سلایق و عقاید مختلف را در کنار بنیه عمیق دینی مردم قائنات از ظرفیت های مناسب این شهرستان برشمرد که با هوشمندی مسئولان می تواند به ابزاری برای توسعه شهرستان بدل شود.

فلاحتی، نماینده شهرستان ضمن اشاره به جلسه کارگروه تسهیل و رونق شهرستان که در محل کارخانه فولاد قائنات برگزار و مسائل مربوط به این کارخانه با حضور مالکین و پیمانکار مورد بررسی قرار گرفت، بر ضرورت رفع مشکل پروژه های بر زمین مانده شهرستان و استان و لزم وحدت و یکپارچگی در رسیدگی به مشکلات استان تأکید کرد.

فرماندار شهرستان ارائه گزارشی از وضعیت کلان شهرستان، آمار کلی، اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان ارائه نمود. کهن پور عنوان نمود که از ابتدای سال 1396 تا کنون سه جلسه کارگروه رفع موانع تولید در شهرستان قائنات برگزار شده و مشکلات هفت واحد تولیدی به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است. وی همچنین به برگزاری 10 جلسه تخصصی با سرمایه گذاران اشاره نمود.

فرماندار همچنین بصورت ویژه وضعیت واحدهای تولیدی شهرستان را تبیین و واحدهای تعطیل دارای قابلیت راه اندازی مجدد را به همراه راهکار پیشنهادی برای احیای این واحدها معرفی نمود. وی گرانی زمین در شهرک های صنعتی شهرستان، تأمین آب شهرک صنعتی شماره یک قائن، عدم صدور سند مالکیت برای واحدهای دارای پروانه بهره برداری، سود بالای تسهیلات طرح رونق در سال جاری و عدم شمولیت تسهیلات طرح رونق تولید برای واحدهای نیمه کاره دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از 60 درصد را از مهم ترین معضلات حوزه صنعت شهرستان عنوان نمود. وی مشکل اصلی معادن شهرستان را نیز نبود واحدهای فرآوری مواد معدنی و تعطیلی و نیمه فعال شدن معادن، عدم ارتباط مناسب بین پیمانکاران و فعالین بخش معدن بخصوص سنگ های تزئینی برای استفاده از خروجی آن ها در پروژه ها و عدم وجود زیرساخت ها مانند برق در معادن و هزینه بالای آن برای سرمایه گذار بخش خصوصی بیان کرد.

سنجری، با اشاره به اینکه تا کنون چهار جلسه کمیته اشتغال در شهرستان قائنات برگزار شده که 35 مصوبه داشته است، گزارشی از وضعیت اشتغال شهرستان در برنامه های مختلف و آخرین وضعیت واحد های مشکل دار شهرستان قائنات در حوزه مطالبات کارگران و اقدامات انجام شده ارائه نمود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان نمود که برای این شهرستان 1336 تعهد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی استان مشخص شده که تا کنون بالغ بر 34 درصد محقق شده است. وی همچنین درصد تحقق اهداف طرح مهارت آموزی نیروی کار را 78 درصد بیان نمود. سنجری با بیان اینکه اعتبارات اشتغالزایی حوزه مشاغل خرد و خانگی شهرستان قائن 75997 میلیون ریال بوده است، عملکرد پرداخت این تسهیلات را 22 درصد عنوان نمود.

وی همچنین عملکرد شهرستان را در حوزه تسهیلات بند د تبصره بودجه قانون بودجه سال 96 توصیف نمود که بر آن اساس تا کنون 5970 میلیون ریال به متقاضیان معرفی شده از کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی شهرستان تسهیلات پرداخت شده است.

در ادامه جلسه رمضانی وضعیت اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان را در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبیین نمود. وی ضمن اشاره به سبقه تاریخی شهرستان و ظرفیت های موجود، برگزاری دوره های آموزشی طرح همیار گردشگری در شهرستان قاین، برگزاری دوره های آموزشی توانمندی سازی گردشگری، آغاز پروژه طرح گردشگری مزار انجیری، کارشک و روستای بیهود، راه اندازی موزه عکس قاین، تکمیل و مرمت ایوان مزار آفریز، مرمت مسجد جامع خشک، تکمیل و راه اندازی پناهگاه نیگ را به عنوان مهم ترین برنامه های بخش گردشگری و میراث فرهنگی این شهرستان بر شمرد. وی همچنین برنامه های آتی در بخش توسعه صنایع دستی معرفی نمود و به اجرایی شدن طرح تولید و اشتغال در روستای های مهنج، رزدنبل، روم، فلک و بیهود در رشته هایی همچون حوله و جاجیم بافی، احیاء و آموزش رشته های بومی در کلیه روستاهایی با پیشینه فعالیت صنایع دستی، برگزاری دوره های آموزش صنایع دستی به هنرجویان و علاقمندان در رشته های بومی و سنتی، پیگیری اعطای تسهیلات به هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی مشاغل خانگی به صورت پشتیبان، حضور و مشارکت صنعتگران در نمایشگاه های صنایع دستی سطح کشور و پیگیری راه اندازی بازارچه دائمی فروش محصولات صنایع دستی در شهر خضری دشت بیاض اشاره نمود.

شهرکی نیز اقدامات انجام گرفته در حوزه صنعت، معدن و تجارت شهرستان را ارائه نمود. وی تکمیل طرح فولاد قائنات بعنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی، احیای واحدهای تولیدی تعطیل شده یا تملک توسط بانک ها، تامین منابع مالی واحدهای تولیدی ( سرمایه در گردش- بازسازی و نوسازی)، تحقق اشتغال به میزان 466 نفر در شهرستان، تحقق سرمایه گذاری به میزان 5000 میلیارد ریال از طریق تکمیل طرح های در حال اجرا طی سال 96 و در ادامه در سال 97 توسعه و حمایت از صنعت فرش دستباف و مشاغل خانگی پشتیبان شهرستان از طریق تامین منابع مالی، توسعه فعالیت های معدنی شهرستان و ایجاد واحدهای فرآوری، تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان و شناسایی طرح ها و فرصت های سرمایه گذاری پیشنهادی صنعتی و معدنی را از مهم ترین برنامه های شهرستان قائنات در حوزه صنعت، معدن و تجارت بیان نمود.

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه بر ضرورت توجه به شرکت های دانش بنیان و توسعه این شرکت ها تأکید نمود و از فرماندار شهرستان خواست با عنایت به وجود فارغ التحصیلان و متخصصین فن در استان و حمایت های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نسبت به ایجاد بستر مناسب در توسعه این شرکت ها اقدام نمایند.

حمایت از صنایع دستی ارزشمند شهرستان نظیر گبه قائن به عنوان بهترین گبه تولیدی، اقدامات مناسب در راستای آموزش و توسعه این محصولات، بازاریابی مناسب برای محصولات تولیدی موارد دیگری بودند که مقام عالی دولت در شهرستان به آن اشاره نمود. مروج الشریعه با بیان ضرورت حضور تولید کنند گان استانی در نمایشگاه های خارج از استان و کشور از اتخاذ تصمیمات مناسب در زمینه ایجاد شرایط مناسب حمایت از این گروه ها در استان سخن گفت.

استاندار خراسان جنوبی لزوم توسعه متوازن را یکی از اصول اقتصاد مقاومتی برشمرد و خاطر نشان کرد در حوزه توزیع اعتبارات شهرستانی با جدیت بر توزیع اعتبارات مبتنی بر شاخص های توسعه و نیازمندی شهرستان ها پافشاری خواهد نمود. وی همچنین وجود پروژه های نیمه تمام، تعطیل و غیر فعال در حوزه های عمومی و خصوصی را به مثابه باری بر توان اجرایی استان توصیف نمود و از مسئولین استان خواست در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف این پروژه ها اقدام و خاتمه قطعی آن ها را اعلام نمایند.

وی ضمن اشاره به بیانات مقام معظمی رهبری در خصوص نامگذاری سال بر تولید و اشتغال از نهادها و مدیران شهرستانی خواست تلاش های خود را در زمینه پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی معطوف به تصمیمات استان نگذارند و تا حد امکان به صورت خودجوش در این راستا اقدام و برای رفع مشکلات منطقه خود مدل های مناسب ارائه نمایند. مروج الشریعه همچنین از نهادهای شهرستانی خواست توجه ویژه ای به جذب مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی داشته باشند و نشاط و تکاپو را در فضای اقتصادی جامعه حاکم سازند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی