یکشنبه     28/مهر/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1212

جلسه ارتقای اثربخشی جلسات شهرستانی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز پنجشنبه گذشته با حضور مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی، معاونین استاندار، آرین، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و فرمانداران شهرستان های استان برگزار شد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛مروج الشریعه در این جلسه با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی باید به اقتصاد داخلی اتکا و توجه نمود و افزایش توان داخلی به ویژه در روستاها مورد توجه قرار گیرد، رویکردها و ضروریات برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی را در شهرستان ها تشریح نمود.

وی بیان نمود فرمانداران باید اولویت های اقتصادی را در استان و شهرستان خود شناسایی نمایند و در توسعه و بهره برداری از ظرفیت های استان کوشا باشند. وی تأکید کرد جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بایستی در محل واحدهای تولیدی برگزار گردد و مشکلات این واحدها یک به یک مورد بررسی قرار گیرد و باید به مدیران تولید کننده بدهکار برای حل مشکل واحد تولیدی آن ها کمک نمود و زمان داد. روستاها باید تولید کننده باشند و هم مصرف خود را تأمین کنند و هم سرریز تولید آن ها در شهرها به فروش برسد. وی همچنین بر ضرورت نقش صنایع دستی به عنوان پیشران توسعه استان تأکید و اذعان کرد استان این آمادگی را دارد که از محل کمک های فنی و اعتباری برای کمک به توسعه صنایع دستی کمک نماید و باید شکیل ترین بازارهای صنایع دستی را در استان و استان های مجاور ایجاد نموده و از تمام ظرفیت ها در توسعه این بازار استفاده کنیم.

استاندار خراسان جنوبی نقش استان را در مراودات بین المللی مهم ارزیابی نمود و از فرمانداران خواست در راستای تحقق جایگاه مناسب استان در این زمینه تلاش نمایند.

حسینی معاون استاندار افزایش روحیه مطالبه گری و پاسخگویی را در توسعه استان حائز اهمیت دانست و از کلیه گروه های سیاسی و بازوهای اجرایی استان خواست در تعامل با یکدیگر به رفع مشکلات استان کمک نمایند.

سرفرازی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار نیز ضمن تأکید بر مسائل فرهنگی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، بر ضرورت حضور مردم و بخش خصوصی در جلسات راهبری تأکید نمود. وی افزود بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی استان در برنامه های تدوین شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید ببینیم اهداف چه میزان محقق شده و علل عدم تحقق چه بوده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گفت: با توجه به ظرفیت وجود 170 نماینده در کشورهای مختلف، به دنبال شناساندن صنایع دستی به جهانیان هستیم. وی افزود طرح مشترکی بین دفاتر امور بانوان و خانواده استانداری و روستایی تعریف شده که بر اساس آن مقرر است در هر شهرستان یک روستا را که در یک موضوع خاص توانمند هستند، تقویت کنیم و به عنوان مثال خراشاد به عنوان روستای حوله بافی، ثبت جهانی شده است.

آرین در این جلسه با ارائه کلیاتی در باب مفاهیم نظری و اجرایی اقتصاد مقاومتی استان به تبیین رویکرد جلسات شهرستانی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان پرداخت. وی بیان نمود جلسات شهرستانی با هدف رفع مشکلات شهرستان و کاهش بوروکراسی انجام می گیرد و برای اینکه این جلسات اثر بخشی بیشتری داشته باشند بهتر است بر پایه برنامه ریزی هسته های کلیدی، قبل از برگزاری جلسه، مشکلات هر شهرستان در بخش ها و موضوعات مختلف مرتبط با اقتصاد اقتصاد مقاومتی توسط فرمانداران محترم احصا و به دبیرخانه ارسال گردد که این مشکلات در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بررسی و در تعامل با دستگاه های اجرایی استان راهکار مناسب برای آن پیش بینی شود و راهکارهای ارائه شده در جلسات ستاد استان در شهرستان تصویب شود و به عنوان مصوبه توسط فرمانداران شهرستان ها از دستگاه های اجرایی استان مطالبه شود.

در ادامه جلسه فرمانداران شهرستان ها به بیان مزیت ها و تنگناهای شهرستان ها و اقدامات صورت گرفته در رابطه با اقتصاد مقاومتی پرداختند. مروج الشریعه در پایان جلسه بر لزوم استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی غیر دولتی در سرمایه گذاری های اقتصادی استان، رفع تعارضات منطقه ای و ایجاد توازن و توجه به ایجاد رونق در بخش مسکن به منظور تسهیل مشکل مسکن زوج های جوان اشاره نمود و از فرمانداران خواست با همت و تلاش مضاعف در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و حمایت از فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور گام های مؤثری بردارند.