پنج شنبه     28/شهریور/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1091

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ مهندس آرین رئیس سازمان روز گذشته در چهارمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: آموزش و پرورش به عنوان يک سازمان مهم و زير بنايي کليد واژه توسعه در تمامي بخش ها و زمينه هاست، از اين رو در سطح كلان نگاه به اين وزارتخانه مهم بايد تغيير كند.

وی با بيان اينکه آموزش و پرورش زيربناي توسعه آموزشي و فرهنگي در جامعه است، گفت: مسئولين ذي ربط بايد به گونه اي برنامه ريزي کنند تا در كنار آموزش هاي رسمي و كلاسيك سبك زندگي، روش هاي برخورد با مسائل و مشكلات، روش هاي حل مسأله و مباحثي از اين دست نيز به دانش آموزان ارائه گردد.

وی آموزش و پرورش را دستگاهی اثربخش و تأثیرگذار در لايه هاي مختلف اجتماعي برشمرد و خاطر نشان ساخت: رسالت اصلي شما تربيت نيروي انساني ماهر و متخصص و آماده ساختن نسلي پويا و با نشاط براي آباد کردن ايران اسلامي است.

وی مخاطب اصلی وزارت آموزش و پرورش را انسان برشمرد و گفت: در وزارتخانه های اقتصادي و عمراني در صورت بروز خسارت مي توان با برنامه ريزي مجدد و تلاش مضاعف خسارت هاي ناشي از آن را جبران کرد، اما در صورت ايجاد خلل در اين وزارتخانه ممکن است ديگر فرصت هيچ گونه جبراني وجود نداشته باشد، چرا که شخصيت انسان ها شكل گرفته و غير قابل تغيير خواهد بود.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه حسب فرمايش مقام معظم رهبري سنگ بناي شخصيت انسان ها در آموزش و پرورش شکل مي گيرد، گفت: رشد و توسعه و يا عقب ماندگي جوامع و کشورها به آموزش و پرورش و سيستم بكار رفته در آن كشورها بستگي دارد. مروج الشریعه، با بیان اینکه معلمين عمر خود را صرف توسعه آموزش در کشور مي کنند، گفت: آنها به جامعه روشني مي بخشند و زيربناي توسعه فرهنگي و اجتماعي را بنا مي نهند، بنابراين از موقعيت و جايگاه بسيار حساس و ارزشمندي برخوردارند.

وی توسعه اختیارات ملی و منطقه اي آموزش و پرورش را از ملزومات رسيدن به اهداف مورد نظر در اين بخش برشمرد و گفت: بايد اختياراتي وسيع و جامع به وزير آموزش و پرورش و رؤساي مناطق در استان ها تفويض شود تا بتوان به اهداف مورد نظر دست يافت. وی خاطر نشان ساخت: در جلسه آتی شورای آموزش و پرورش برش هاي استاني سند تحول آموزش و پرورش احصاء شده و در خصوص اجراي آن ها اقدامات و برنامه ريزي لازم صورت گيرد. وی به نقش مردم در رسیدن به اهداف سازمانی آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: بايد به روش هاي مختلف و با استفاده از فنون روز بتوان از مشارکت و توانايي بخش خصوصي و خيرين عزيز در اين زمينه نهايت استفاده را برد، چرا که با تكيه صرف بر اعتبارات محدود دولتي نمي توان توفيق مد نظر را حاصل كرد.

وی خاطر نشان ساخت: در صورت توجه به پرورش شخصیت دانش آموزان در مقاطع پایين تحصيلي مي توان از بروز بسياري از ناهنجاري هاي اجتماعي از جمله فقر و اعتياد و مباحثي از اين دست در آينده در جامعه جلوگيري کرد.

استاندار خراسان جنوبی، برگزاری منظم جلسات شورای آموزش و پرورش را مورد تأکيد قرار داد و افزود: در اين جلسات بايد به روش هاي جلب مشارکت هاي مردمي نقاط قوت و ضعف موجود بررسي و تصميم گيري لازم در خصوص حل مشکلات به انجام برسد. مروج الشریعه، برگزاری همایش ملي خيرين مدرسه ساز را در استان مورد تأکيد قرار داد و افزود: بايد مدل هايي در اين همايش و در خصوص استفاده از ظرفيت هاي استاني و نيز توان بخش خصوصي احصاء و به مسئولين کشوري پيشنهاد گردد.

وی در پایان در خصوص راه اندازی و تجهيز مرکز اوتيسم ويژه دانش آموزان اوتيسمي در استان دستورات لازم را صادر کرد.