سه شنبه     01/مهر/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1431

سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبیهجدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهرستان نهبندان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی، استاندار خراسان جنوبی در معیت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و کلیه اعضای اصلی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان (مدیران کل دستگاه های اجرایی استان) به منظور بررسی و راهبری مسائل اقتصادی شهرستان نهبندان در این شهرستان حضور یافت و هجدهمین جلسه ستاد با رویکرد شهرستانی برگزار شد.

 

 

در ابتدای جلسه، آرین رئیس سازمان مدیریت استان و دبیر ستاد، گزارشی از وضعیت واحدهای تولیدی استان که به دلیل بدهی به تملک بانک ها در آمده اند ارائه نمود. آرین بیان نمود تعداد 41 واحد تولیدی در استان توسط بانک ها تملیک شده که 36 واحد صنعتی و 5 واحد کشاورزی بوده اند و از آن میان 3 واحد تولیدی تا کنون احیا شده و 3 واحد نیز در حال احیا هستند.

حجه الاسلام خزاعی امام جمعه نهبندان در خصوص مشکلات و موانع این شهرستان سخنانی بیان نمود و رسیدگی به معضل بیکاری، ارتقای کیفیت راه های شهرستان، رسیدگی به گلزار شهدا و اتمام مصلای این شهرستان را از مسئولین استان خواستار شد.

دکتر نظر افضلی، نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به فعالیت هایی که تا کنون در این شهرستان در زمینه جلب مشارکت نهادهای اقتصادی عمومی کشور نظیر بنیاد برکت و آستان قدس رضوی صورت گرفته است، مشکلات و موانع این شهرستان را در مسیر توسعه بیان نمود. احیای طرح توسعه نهبندان، احیای قنوات، تکمیل کارخانه شیر و کشتارگاه، واردات دام از بازارچه دو کوهانه، توسعه صنایع فراوری کانی های فلزی و غیرفلزی شهرستان، برقراری تعرفه گرمسیری، ایجاد فرمانداری ویژه، توسعه راه روستایی، رسیدگی به وضعیت مشکوک التابعین، گسترش بیمارستان از 32 به 64 تختخوابی، گسترش ضریب نفوذ مخابرات و توسعه انرژی بادی را از مهم ترین مطالبات مردم این شهرستان عنوان نمود.

امام جمعه شهر شوسف نیز در این جلسه از مسئولین خواست نگاه ویژه ای به این شهرستان محروم داشته باشند و همچنین به شهر شوسف در زمینه گازرسانی، اعطای وام به مردم در زمینه اشتغالزایی هرچند با مبالغ اندک، احیای یک مسجد در شهر شوسف کمک نمایند.

سنجری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گزارشی از عملکرد کارگروه اشتغال استان و عملکرد شهرستان ارائه نمود. وی کاهش یک درصدی نرخ بیکاری نسبت به سال 95 و ایجاد 10000 فرصت شغلی جدید توسط دستگاه های اجرایی در سال 1396 را از مهم ترین اهداف این کارگروه در سال 96 بیان نمود. سنجری پیگیری جهت استفاده از ظرفیت های پیش بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه، پیگیری جهت استفاده از ظرفیت های پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1396، پیگیری اجرای سیاست های کلان اشتغال در استان، اجرای طرح مهارت اموزی در محیط کار واقعی، اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی، اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی، پیگیری اجرای طرح تعاون روستا در استان و اجرای طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) را از مهم ترین برنامه های کارگروه اشتغال استان ذکر نمود. وی درصد تحقق اشتغال تولید شده نسبت به اشتغال تعهد شده را 5/31 درصد بیان نمود و اظهار امیدواری کرد در شش ماهه دوم سال، فعالیت های اشتغال زایی با سرعت بیشتری صورت پذیرد. سنجری تعداد اشتغال پیش بینی شده شهرستان نهبندان را در سال 96، 610 مورد عنوان نمود که 274 مورد آن تا کنون محقق شده است. وی میزان اعتبارات ابلاغی شهرستان نهبندان در حوزه تسهیلات اشتغالزایی را 56550میلیون ریال عنوان نمود که توسط کمیته امداد، بهزیستی، صندوق کار آفرینی امید و تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان در زیرمجموعه توسعه مشاغل خانگی به متقاضیان پرداخت می شود.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه تا کنون 454 طرح از محل تسهیلات قرض الحسنه بانکی انجام شده است، رشد اعتبارات تسهیلات این اداره کل را در سال جاری و در حوزه اشتغال نسبت به سال گذشته 127 درصد عنوان نمود. سلم آبادی همچنین به طرح تحویل خودرو کار به مددجویان اشاره نمود که بر اساس آن مقرر است تعداد 5000 خودرو مطابق تفاهم نامه فی ما بین امداد، صندوق کارآفرینی مرکز و سایپا تحویل مددجویان گردد که سهم استان خراسان جنوبی 92 دستگاه (1.84%) می باشد. سلم آبادی تعداد طرح های اجرا شده در شهرستان نهبندان را از محل اعتبارات صندوق اشتغال نیازمندان 3000 طرح و از محل تسهیلات قرض الحسنه بانکی 37 طرح عنوان و بیان نمود تعداد 60 خانواده تحت پوشش کمیته امداد با اجرای طرح های اشتغالزایی از ابتدای سال 96 در این شهرستان خودکفا شده اند.

در این جلسه مدیر کل بهزیستی استان گزارشی از عملکرد این نهاد حمایتی در زمینه اشتغالزایی بیان نمود. عرب نژاد گزارشی از تعداد افراد معرفی شده به بانک های استان و تعداد تسهیلات دریافت شده توسط مددجویان تحت پوشش ارائه نمود. وی مشکل دریافت وام و شرط ضامن بانک ها، و ابلاغ دیرهنگام تسهیلات بانک ها را از مهم ترین مشکلات دریافت وام بیان نمود که منجر می شود فرایند دریافت وام با تأخیر صورت پذیرد.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان نیز در این جلسه با بیان اینکه صندوق تسهیلات قرض الحسنه از صفر تا 4% برای ایجاد اشتغال در مباحث مشاغل خانگی- خویش فرمایی- خوداشتغالی- کارآفرینی با اولویت مناطق روستایی و محروم از امکانات و مرزی و مناطق عشایری و کم برخوردار بدون سپرده گذاری قبلی و بلوکه شدن سرمایه متقاضیان کسب و کار و صاحبان ایده و مهارت و حرفه پرداخت می نماید، گزارشی از عملکرد صندوق کارآفرینی استان ارائه نمود. وی تعداد تسهیلات شعب استان خرسان جنوبی را از ابتدای سال 1395 تا کنون 1665 مورد به مبلغ بالغ بر 205 هزار میلیون ریال عنوان نمود که از این مبلغ 24 هزار میلیون ریال در قالب 257 طرح اشتغالزایی مربوط به شهرستان نهبندان است. مدیر صندوق کارآفرینی امید استان همچنین گزارشی از عملکرد این بانک در کمک به صندوق های خرد محلی ارائه نمود.

فرماندار شهرستان نهبندان نیز در این جلسه ضمن اشاره به قابلیت ها و پتانسیل های شهرستان گزارشی از اقدامات انجام شده را ارائه نمود. نظافت با بیان اینکه فعالیت های این فرمانداری در قالب هفت کارگروه با عناوین جذب سرمایه گذاری داخلی وخارجی، اشتغال، رفع موانع تولید، میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری، امور بانکی، امور بانوان و تنظیم بازارسازماندهی شده است، گزارشی از فعالیت های انجام شده در هر کارگروه ارائه نمود. پیگیری حضور و سرمایه گذاری نهادهای عمومی اقتصادی نظیر بنیاد برکت، بنیاد علوی، قرارگاه خاتم و آستان قدس رضوی، برگزاری جلسات متعدد با سرمایه گذاران خارجی بمنظور جذب سرمایه، برگزاری جلسه با بانک سینا (مرکزی) واختصاص 2میلیارد تومان به کارخانه فرآوری سیلیس دهسلم ، پیگیری درخصوص اجرایی شدن طرح بین المللی ترسیب کربن درشهرستان، پیگیری در خصوص احداث مزرعه بادی با شستا، پیگیری مشارکت 20% شرکت ایمیدرو دراحداث کارخانه فرو آلیاژ، راه اندازی کاروان سیار آموزش مهارت های زندگی و فنی وحرفه ای امید بانوان به صورت پایلوت برای اولین بار دراین شهرستان وآموزش 112000 نفر ساعت از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این شهرستان بودند.

محمد مهدی مروج الشریعه در این جلسه با تأکید بر اینکه باید تمام شرایط برای سرمایه گذار در استان ایجاد شود، بیان نمود ارائه مشوق ها در مناطق محروم باعث افزایش انگیزه سرمایه گذاران می شود. وی اضافه کرد: باید با ایجاد تبصره ای مشوق هایی در مجلس برای مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شود.

مقام عالی دولت در استان بیان نمود نیاز است ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستانها با رویکرد تولید و اشتغال برگزار شود و امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده که مخاطب آن مردم و مسئولان هستند.

مروج الشریعه با بیان اینکه در استان و شهرستان نهبندان همدلی و انسجامی خوبی بین مردم و مسئولان وجود دارد، بیان کرد: باید در تمام مسئولان در جذب سرمایه گذار تلاش کنند چرا که توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است. وی عنوان کرد: باید امنیت سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران ایجاد شود و در استفاده از کلمات برای توصیف مشکلات دقت نمود، چرا که گاه کلام نادرست باعث می شود سرمایه گذار از سرمایه گذاری دلسرد شود.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید پازل مربوط به جذب سرمایه گذاری به صورت جامع دیده شود، اضافه کرد: سرمایه گذاری باید در هر منطقه متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل ها باشد. مروج الشریعه ایجاد زیرساختها را مهمترین عامل در جذب سرمایه گذار دانست و اظهار کرد: بهتر است برای توسعه اقتصادی نهبندان ابتدا به این شهرستان گازرسانی شود و بعد نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام شود. وی بیان کرد: تامین برق و آب از زیرساختهای مهم است، باید در سرمایه گذاری هایی که انجام می شود، نیاز سرمایه گذاران به حداقل برسد. استاندار خراسان جنوبی حوزه صنعت و معدن را در مبحث سرمایه گذاری ارجح دانست و بیان کرد: باید سرمایه گذاری بخصوص در بخش معدن در راستای تکمیل چرخه تولید انجام شود و اولویت با سرمایه گذارانی باشد که برای احداث کارخانه فراوری نیز برنامه داشته باشند.

مقام عالی دولت با اشاره به اینکه مدت زمان بسیار طولانی از تدوین طرح توسعه نهبندان می گذرد بر ضرورت همکاری برای بازنگری طرح توسعه نهبندان و بروز رسانی آن به تناسب مقتضیات زمان تأکید نمود.

استاندار همچنین بیان نمود از شهرداری هایی که نسبت به استفاده از سنگهای معدنی تزئینی که در استان تولید و فرآوری می شود در زیباسازی و سنگفرش معابر اقدام کنند، حمایت می کنیم و باید از ظرفیتهای داخلی برای ایجاد فرصت های شغلی جدید استفاده کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه احکام برنامه ششم توسعه ابلاغ شده است، از مدیران دستگاههای اجرایی خواست با مطالبه گری جدی از وزارت خانه مربوطه سهم واقعی استان را در زمینه های مختلف پیگیری کنند.

مروج الشریعه با اشاره به ظرفیت گردشگری تالاب کجی نهبندان هم گفت: تالاب کجی نهبندان از ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی برخوردار و نیازمند ایجاد زیرساخت است، و ضروری است ظرفیت های گردشگری موجود با ایجاد سایت های مختلف به زبان انگلیسی به مردم دنیا معرفی شوند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی