پنج شنبه     12/تیر/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 83

گزارش تکمیلی:

صبح سه شنبه 6 اسفند 98 ، "جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی" به دبیری "پورعیسی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی" و با حضور عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، دستگاه های اجرایی ذیربط  در محل سالن جلسات دفتر استاندار برگزار گردید.

IMG 7777

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی؛ابتدا "مجید پورعیسی رئیس سازمان"ضمن اشاره به روند برگزاری جلسات اقتصاد مقاومتی گفت: از ابتدای سال یازده جلسه با حضور استاندار محترم با محوریت اقتصاد مقاومتی در شهرستانهای استان برگزار و مباحث مروبط به اقتصاد مقاومتی مورد پیگیری قرار گرفته است.

 وی ضمن اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های استان درحوزه های مختلف،بیان داشت:یکی از برنامه های مرتبط با سیاست های اقتصاد مقاومتی،تجارت خارجی  است و یکی از اساسی ترین جهت گیری های استان در حوزه اقتصاد مقاومتی ، افزایش صادرات کالاها و خدمات به افغانستان و کشورهای اسیای میانه  می باشد .

مجید پورعیسی تصریح کرد:باید از ظرفیت بخش خصوصی و منابع اعتباری و تسهیلاتی برای اجرای پروژه ها استفاده کرد.

رییس سازمان افزود:از دستگاه های اجرایی خواست پروژه های مهم که می تواند به توسعه استان کمک کند را به عنوان پروژه های اقتصاد مقاومتی برای سال 1399 احصاء و سیاستگذاری لازم در ستاد اقتصادمقاومتی برای اجرای پروژه های مذکور صورت پذیرد.

وی در ادامه از مدیران دستگاه های اجرایی خواست ضمن  ارائه آخرین وضعیت پروژه های اقتصاد مقاومتی در حوزه کاری دستگاه اجرایی ، آسیب شناسی اجرای پروژه ها را مطرح نمایند. 

در ادامه اکبری معاون سازمان جهاد کشاورزی گزارشی از عملکرد  پروژه های اقتصاد مقاومتی در حوزه جهاد کشاورزی در نه ماهه سالجاری  ارائه نمود.

وی مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی آن سازمان را توسعه سیستم های نوین آبیاری ، احداث و تکمیل شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی ، پرورش بز پرتولید ،پرورش شتری شیری ،کرم ابریشم ، ابخیزداری ، توسعه کشت های نشایی، فرآوری گیاهان دارویی و توسعه گلخانه و توسعه باغات در اراضی شیبدار مطرح کرد.

اکبری مهمترین پیشنهادات برای تسریع در اجرای کامل پروژه ها را تخصیص نقدی اعتبارات ، تخصیص اعتبارات کم بهره برای اجرای طرح ها  ، ساماندهی بازار و تسهیل در صادرات، کمک به ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری گیاهان دارویی استان و ... بیان داشت.

سپس شهرکی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، ضمن اشاره به جایگاه استان در حوزه صنعت ، معدن و تجارت در کشور گزارشی از اخرین وضعیت پروژه های اقتصاد مقاومتی ارائه داد. وی تعداد پروژه های اقتصاد مقاومتی دستگاه ذیربط را 10 پروژه ، میزان سرمایه گذاری پروژه ها  17185 میلیارد ریال ، اشتغال ایجادی 1215 نفر و تثبیت اشتغال 600 نفر بیان کرد .

وی اظهار داشت غالب پروژه های اقتصاد مقاومتی با رویکرد استفاده از ظرفیت و سرمایه بخش خصوصی  تدوین واجرا شده است و اجرای پروژه ها منجر به افزایش ثروت در استان خواهد گردید.

سپس داعی معاون اداره کل راه و شهرسازی استان گزارشی از عملکرد پروژه های اقتصاد مقاومتی آن اداره کل ارائه داد. وی عملکرد پروژه های اقتصاد مقاومتی در حوزه احداث راه در سال 1398 معادل 33کیلومتر بیان کرد و اظهار داشت:کل تعهد استان در این حوزه محقق شده است و هدف گذاری پروژه های حوزه راه را 88کیلومتر برای سال اتی بیان کرد.

دراین جلسه مدیران و نمایندگان برخی از دستگاههای اجرایی نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص برنامه های اقتصاد مقاومتی استان بیان نمودند. تعریف پروژه های مهم و تاثیر گذار در توسعه استان ، انجام طرح ها خارج از وظایف ذاتی دستگاه ها، تعیین هدف گذاری دقیق برای اجرای پروژه ها، انجام مطالعه علمی لازم  قبل از تعریف پروژه ها ، جلوگیری از پراکنده کاری ،  توجه به اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد خلاق  ،ارتباط اقتصاد دانش بنیان با سایر حوزه ها ، استفاده از ظرفیت مرز در توسعه صادرات ،استفاده از ظرفیت نهادهای توسعه ای و بخش خصوصی از مهمترین پیشنهاداتی بود که توسط اعضاء مطرح گردید.

در ادامه عابدی معاون هماهنگی اموراقتصادی استانداری اظهار داشت: در تعریف پروزه های اقتصاد مقاومتی باید مطالعات آمایش استان مورد توجه قرار گیرد.

وی  اظهار داشت استان خراسان جنوبی با توجه به موقعیت جغرافیایی  و داشتن مرز مشترک می تواند نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی ایفا نماید. ایشان همچنین بر توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در تولید محصولات از جمله فرش در استان تاکید کرد.

 عابدی اظهار تصریح کرد: باید از  ظرفیت نهادهای توسعه ای و معین برای توسعه استان و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده کرد.

مصوبات

1-مقررگردید کلیه دستگاه های اجرایی ذیربط پیگیری لازم در خصوص تحقق اهداف پروژه های اقتصاد مقاومتی سال 1398 بعمل آورده و عملکرد آن را در سامانه  ثبت نمایند .

2- دستگاه های اجرایی پروژه های اقتصاد مقاومتی پیشنهادی خود را  حداکثر ظرف یک هفته به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال نمایند.

3- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط  و با استفاده از ظرفیت نخبگان و صاحبنظران ، پیگیری لازم  در خصوص تهیه طرح پیشنهادی بمنظور  تدوین پیوست فرهنگی برای پروژه های مهم و اولویت دار استان بعمل آورد  و برنامه پیشنهادی را به ستاد اقتصاد مقاومتی استان ارائه نماید.

4-  کلیه دستگاه های اجرایی ذیربط در  تعریف و پیشنهاد پروژه های اقتصاد مقاومتی ، توجه به اقلیم و شرایط ، پتانسیل ها و محدودیت های  استان را مد نظر قرار داده و از پراکنده کاری در حوزه سیاستگذاری و اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی  جلوگیری گردد.

5- کلیه دستگاه های اجرایی در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی که نیازمند مطالعه علمی است ، موضوع را در قالب اولویت پژوهشی تعریف و از طریق کارگروه های ذیربط پیگیری نمایند.

 

IMG 7785