پنج شنبه     28/شهریور/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 1518

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیهفدهمین جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان شب گذشته 27 شهریور ماه به ریاست مروج شریعه استاندار خراسان جنوبی و مدیران دستگاه های اجرایی عضو ستاد برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ جلسه با ارائه گزارش از عملکرد ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی توسط رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد. آرین محور فعالیت ستاد استان در سال 96 را " تدوین بسته های استانی رونق تولید و اشتغال"، "تصویب برنامه ها و پروژه های خاص استان متناسب با پتانسیل ها و هسته های کلیدی اقتصاد مقاومتی مصوب ستاد استان" و "تدوین برش استانی پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی" عنوان کرد.

وی تعداد پروژه های اقتصاد مقاومتی استاد در سال جاری را 89 مورد در حوزه 12 دستگاه اجرایی، عنوان کرد. آرین در ادامه گفت: هسته های کلیدی اقتصاد مقاومتی استان شناسایی شده است. برش استانی پروژه های اولویت دار و بسته های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، توسط دستگاه های اجرایی استان تصویب و به دبیرخانه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان ارسال شده و بر این اساس برنامه اجرایی و عملیات اقتصاد مقاومتی استان در حال تدوین است و پایش پروژه ها بر اساس چارچوب نیپا صورت خواهد گرفت.

وی در راستای پیش بینی اشتغال ایجادی دستگاه های اجرایی استان در سال 96 که از مهمترین مطالبات مردم است گفت: ایجاد 8124 مورد اشتغال توسط دستگاههای اجرایی در سال جاری تعهد شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پروژه های برجسته در حوزه اشتغال را "اجرای برنامه ملی اشتغال فراگیر" و "اجرای برنامه ملي عدالت بنيان كردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعي" معرفی نمود.

آرین همچنین به تشریح فعالیت های صورت گرفته در خصوص "بهبود فضای کسب و کار"، "عدالت بنیان کردن اقتصاد"، "اجرای پروژه های برجسته در حوزه کشاورزی" پرداخت.

در ادامهرئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان گزارش تفضیلی از عملکرد حوزه صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ارائه کرد. شهرکی ضمن بیان پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان، فعالیت صورت گرفته در طرح رونق تولید را تبیین نمود. وی با بیان اینکه 384 مورد عارضه یابی در استان صورت گرفته است، مهم ترین مشکلات استان را مشکلات مالی و نقدینگی برشمرد و پیگیری و رفع موانع پیش­روی واحدهای تولیدی استان در بخش صنعت را مهم ترین وظیفه این سازمان دانست.

وی گفت: استان رتبه 27 بخش سرمایه گذاری صنعت در کشور و رتبه 13 در میزان جذب تسهیلات رونق تولید به نسبت مصورب کارگروه در کشور را تا کنون به خود اختصاص داده است. شهرکی از وضعیت پرداخت تسهیلات رونق توسط بانک های خصوصی گلایه کرد و افزود در این زمینه متأسفانه همکاری چندانی در استان صورت نگرفته است. وی در ادامه به بیان اهم اقدامات انجام گرفته در بخش صنعت و معدن در دولت تدبیر و امید پرداخت. صدور 524 فقره جوازتأسیس صنعت، 176 فقره پروانه بهره­برداری و تثبیت اشتغال با تاثر از پرداخت تسهیلات طرح رونق به واحد تولیدی استان در بخش صنعت و صدور 185 فقره پروانه بهره برداری معادن، شناسایی بالغ بر 500 میلیون تن ذخایر معدنی معادل 25% کل ذخایر استان، انجام عملیات اکتشاف ژئوفیزیک هوایی و.. در بخش معدن را از اهم فعالیت های صورت گرفته ذکر کرد.

رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز ضمن ارائه گزارش از فعالیت های شاخص دستگاه، شناسایی 60 رشته صنایع دستی و احیا 2 رشته فراموش شده، اخذ نشان مرغوبیت 15 رشته، شناسایی 4500 هنرمند و صدور کارت اختصاصی جهت ساماندهی هنرمندان استان، راه اندازی 3 بازارچه دائمی و 4 موزه در استان و راه اندازی واحدهای بوم گردی در استان به منظور جذب گردشگران خارجی و داخلی را از مهم ترین فعالیت های صورت گرفته برشمرد.

مروج شریعه استاندار خراسان جنوبی ضمن تشکر و قدردانی از زحمات مهندس پرویزی استاندار قبلی استان عنوان کرد: فصل الخطاب شعار مقام معظم رهبری تمام قوای موجود در نظام است و تنها وظیفه دولت نیست و همه مسئول و پاسخگو هستند. وی گفت فقدان آب و خشکسالی های طولانی که از چالش های موجود در این استان است نباید ما را از مسیر توسعه بازدارد، مهمترین شرایط اشتغال زایی و رونق را می توان در قالب هم افزایی و اعتقاد به مولفه های اقتصاد مقاومتی اجرایی نمود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: امروزه اشتغال مهمترین مطالبه مردم است که در این راستا باید تلاش شود. برای تولیدات استان باید بازار و سهم تعریف شود که یکی از نزدیک ترین بازارها، بازار مشهد مقدس است که بواسطه زائران و گردشگرانی که سالانه به مشهد مقدس سفر می کنند از شرایط خوبی برخوردار است و باید از این فرصت استفاده نمود، مبادی خارجی استان بصورت ویژه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص مشاغل خانگی افزود باید شبکه سازی، توسعه اشتغال های خانگی صورت گیرد و تدوین نقشه تولید و بازار مصرف تولیدات از قبل مشخص شده باشد. دکتر مروج الشریعه در زمینه جذب گردشگر که سود سرشاری را عاید استان خواهد نمود عنوان کرد در اطلاع رسانی جاذبه های استان به شکلی اقدام شود که بیشترین جاذبه را برای گردشگران ایجاد کند. در پایان استاندار بر عزم جدی، تفکر هوشمندانه و مسئولیت بخشی به زیرمجموعه ها در نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی استان تأکید نمود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی