گزارش تکمیلی:

سومین کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری صبح سه شنبه 30بهمن 1398، به ریاست پورعیسی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر کارگروه آموزش، پژوهش، نوآوری و فناوری و با حضور سایر اعضا به منظور بررسی 5 دستور کار، در محل سالن جلسات شهید بهشتی سازمان تشکیل جلسه داد.

 

IMG 7657

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی؛ مجید پورعیسی رئیس سازمان و دبیر کارگروه آموزش، پژوهش، نوآوری و فناوری ضمن تاکید بر اهمیت پژوهش بیان داشت در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود. سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است.

وی تصریح کرد: دانسته‌های ما با مطالعه منابع اطلاعاتی موجود و یا بنا به پژوهش‌هایی که انجام می‌ گردد، به دست می‌آید. پورعیسی اظهار داشت: توسعه علمی، صنعتی و فرهنگی هر کشور بدون پرداختن به امر پژوهش با موفقیت چندانی همراه نخواهد بود. در واقع پژوهش، موتور محرک پیشرفت و توسعه جامعه محسوب می گردد. حتی اگر نشانه‌هایی از توسعه بدون پرداختن به مبانی پژوهشی رخ دهد آن توسعه مستمر و پایدار نخواهد بود و نمی‌تواند مسیر مطمئنی را طی نماید بنابراین لازم است ضمن جهت گیری مناسب اعتبارات پژوهشی در راستای حل معضلات اساسی استان، از پراکنده کاری در امر پژوهش پرهیز گردد.

 

دستور کار اول:ارائه گزارش در خصوص طرح های پژوهشی مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال 1398

در ادامه فاطمی سرپرست گروه برنامه ریزی و پژوهش سازمان گزارشی از روند تصویب 11 طرح مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان و فرایند انتخاب مجری و ناظران طرح ها را ارائه نمود.

سپس دستگاه های اجرایی عضو کارگروه، عمده ترین چالش ها در خصوص هزینه کرد اعتبارات پژوهشی را ارائه نمودند که مقرر شد جهانشاهی معاون هماهنگی برنامه  و بودجه سازمان با همکاری دستگاه های نظارتی راهکارهای لازم را به دستگاه های اجرایی ارائه نماید.

 

دستور کار دوم:بررسی عناوین طرح های مصوب کمیته پژوهش استان در سال 1398

رئیس سازمان و دبیر کارگروه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص دو طرح رصد فرهنگی استان و سند راهبردی جوانان استان که به ترتیب مصوب شورای فرهنگ عمومی و ستاد ساماندهی امور جوانان استان می باشد از مدیران کل دستگاه های مربوط خواست توضیحاتی در خصوص طرح های ارائه شده بیان نمایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان نمود هدف از طرح رصد فرهنگی استان، شناسایی آسیب ها، قوت ها و راهکارهای اجرایی در حوزه فرهنگ عمومی استان می باشد بر این اساس شرح خدمات طرح مزبور تدوین و مقرر شده که ابتدا در دو شهرستان استان بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان به صورت پایلوت انجام گردد.

مدیرکل ورزش و وجوانان استان ضمن اشاره به تاکید استاندار مبنی بر تدوین برنامه عملیاتی بخش جوانان استان خلاصه ای از طرح مورد نظر ارائه نمود.

سرپرست گروه برنامه ریزی و پژوهش بیان نمود با هماهنگی دبیرخانه گروه کاری پژوهش استان مستقر در دانشگاه بیرجند، طرح های پژوهشی ادارات کل امور عشایر، دامپزشکی، منابع طبیعی و امور زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی که بالاترین امتیاز را احراز نموده بودند برای طرح و اتخاذ تصمیم تا سقف مبلغ پیش بینی شده برای اعتبارات مازاد پژوهشی استان در سال جاری به کارگروه ارائه گردیدند.

در ادامه مدیران دستگاه های اجرایی مربوطه توضیحاتی در خصوص طرح های مزبور ارائه نمودند و در نهایت سه طرح از مجموع شش طرح ارائه شده شامل "بررسی ظرفیت واستعداد و زمینه های اشتغال در مناطق عشایری" متعلق به اداره کل امور عشایر، "شناسایی آفات درختان بنه و بادام وحشی در استان خراسان جنوبی" متعلق به اداره کل منابع طبیعی و "بررسی و تعیین ملوکولی سویه های بیماری برونشیت عفونی در گله های گوشتی درگیر علائم تنفسی در استان خراسان جنوبی" متعلق به اداره کل دامپزشکی استان مورد تصویب اعضاء قرار گرفت.

مجید پورعیسی رئیس سازمان تاکید نمود دو استراتژی باید مد نظر قرار گیرد در صورتی که ابلاغ اعتبارات به روزهای پایانی سال موکول گردد سه طرح تصویب شده در اولویت های پژوهشی سال آینده قرار خواهد گرفت و اعتبار مازاد به طرح های مصوبی تعلق می گیرد که حاوی چندین فاز برای مطالعه می باشند.

 

دستور کار سوم:بررسی عناوین طرح های مصوب کمیته پژوهش استان در سال 1398

رئیس سازمان و دبیر کارگروه با توضیح اینکه طرح های پژوهشی از محل یک درصد اعتبارات ملی نیز طبق قانون باید مصوبه کارگروه آموزش و پژوهش، فناوری و نوآوری را داشته باشد بیان نمود با توجه به اینکه پزشکی قانونی برای هزینه کرد اعتبارات پژوهشی ملی نیاز به مصوبه کارگروه دارد لذا از این دستگاه دعوت گردید تا توضیح مختصری در خصوص طرح های پژوهشی از محل این منبع اعتباری ارائه نماید.

در ادامه مدیر کل پزشکی قانونی توضیحاتی در خصوص دو طرح "بررسی سطح سرب خون در اجساد با سابقه سوء مصرف مواد مخدر ارجاعی به تالار تشریح پزشکی قانونی خراسان جنوبی با گروه شاهد" و "بررسی عوامل موثر در شدت صدمات وارده به کودکان در حوادث ترافیکی منجر به فوت در راه های درون شهری و برون شهری استان خراسان جنوبی از سال 98-1394 " ارائه نموده که مورد تصویب کارگروه قرار گرفت.

 

دستور کارچهارم: تصمیم گیری در خصوص انتخاب دو نفر از افراد حقیقی (که حداقل یکی از آنان بانوان باشد) به عنوان صاحب نظر به تایید کارگروه

به استناد بند ب ماده 5 آئین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان، بر اساس نظر سنجی از دستگاه های اجرایی 12 نفر معرفی گردیدند و پس از رای گیری از اعضاء اصلی عضو کارگروه، آقای "ایرج مهدی زاده" و خانم "زهرا علیزاده بیرجندی" به عنوان اعضاء حقیقی صاحبنظر برای حضور در جلسات آتی کارگروه انتخاب گردیدند.

 

دستور کار پنجم: بحث و تبادل نظر در خصوص شیوه نامه پژوهشی دستگاه های اجرایی در سال 1399

به منظور تسهیل در فرایند اجرای طرح های پژوهشی استان، شیوه نامه پیشنهادی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارائه گردید پورعیسی رئیس سازمان و دبیر کارگروه از دستگاه های اجرایی عضو کارگروه درخواست نمود نظرات و پیشنهادهای اصلاحی را به دبیرخانه کارگروه اعلام نمایند.

 

IMG 7645