شنبه     29/شهریور/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1989

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیپنجمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ماه در محل دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری برگزار شد.

 

 

در ابتدای این جلسه گزارشی از پیشرفت تدوین برش استانی پروژه های اقتصاد مقاومتی استان ارائه و تکالیف دستگاه های اجرایی در این زمینه مشخص شد. سپس ضمن اشاره به بسته های رونق تولید و اشتغال از دستگاه های اجرایی استان خواسته شد نسبت به تدوین برنامه های اجرایی خود در این زمینه اقدام نمایند و چارچوب تدوین و ارائه گزارش تبیین شد.

در ادامه جلسه چارچوب ارزیابی و نظارت ستاد اقتصاد مقاومتی استان (پیشنهادی ستاد فرماندهی) و محورهای ارزیابی ارائه شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این جلسه با بیان اینکه عملکرد دستگاه های اجرایی خراسان جنوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی هر دو هفته یک بار ارزیابی می شود، اظهار کرد: پروژه های اختصاصی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، پروژه های برجسته در حوزه ملی و استانی، واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ی از جمله محورهای ارزیابی مدیران خواهد بود. مهندس آرین رونق تولید و خروج بنگاه ها از رکود، توسعه صادرات غیرنفتی، جذب و جلب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، مبارزه با اقتصاد زیرزمینی، قاچاق کالا و ارز، توسعه شرکت های دانش بنیان، اقدامات بهره ورانه و مشارکت های مردمی را از دیگر محورهای ارزیابی عملکرد مدیران دستگاه های اجرایی دانست. وی بیان کرد: ارزیابی و پایش پیشرفت فیزیکی پروژه های اقتصاد مقاومتی هر کدام از دستگاه های اجرایی استان برای رسیدن به هدف نهایی، هر دو هفته یکبار بر اساس مصوبات و رویکردهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارزیابی می شود و نتیجه ارزیابی فعالیت های انجام شده توسط مدیران برای ستاد اقتصاد مقاومتی کشور ارسال می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي نیز از تشکیل کمیته ارزیابی مدیران استان خبر داد و تصریح کرد: در این کمیته انجام هر گونه فعالیت اقتصاد مقاومتی مبتنی بر رویکردهای آن و نوع نگاه مدیران به این برنامه ها بررسی می شود.

بی بی عصمت سرفرازی افزود: در حوزه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید علاوه بر دستورالعمل و بخش نامه ها، مباحث فرهنگی و باور مدیران هم مورد توجه قرار گیرد و تقویت شود. وی ادامه داد: علاوه بر این بحث فعالیت های نوآورانه، خلاقانه، ابتکار و میزان مشارکت مردمی در آن مد نظر قرار خواهد گرفت. به گفتۀ وی موانع اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی باید مشخص و رفع شود و هر آنچه در فعالیت های مختلف اقتصاد مقاومتی مبتنی بر رویکردها است در استان نیز تعریف و ویژه به آن پرداخته شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی